BRATISLAVA. Ľudí z fabrík vyháňa kríza, nie Zákonník práce. Tvrdil koncom minulého roka minister práce Ján Richter (Smer), keď obhajoval zmeny v zákonníku.
Firmy tvrdili, že opatrenia, ktoré robí vláda Roberta Fica, teda nielen zmeny v zákonníku, ale aj vyššie dane pre firmy a odvody z dohôd, škrtnú 50tisíc miest. Ich slová sa začínajú plniť.
V januári sa vyšplhala nezamestnanosť na 14,8 percenta, vyplýva to z údajov ústredia práce. Je to najvyššia úroveň od mája roku 2004.
Bez práce tak bolo vyše 435-tisíc ľudí. To je o desaťtisíc viac než v decembri a asi o 30tisíc viac než pred rokom.
Za mesiac sa nezamestnanosť zvýšila o 0,4 percentuálneho bodu. Tempo jej rastu je porovnateľné so začiatkom roku 2009, keď sa u nás naplno prejavila kríza.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdHdjT1doQnhMQzR1UkthQVlhN0xLbmc&transpose=0&headers=1&range=A1%3AB110&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":"","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":{"0":{"color":"#990000"}},"title":"Miera nezamestnanosti","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":500},"legend":"none","theme":"maximized","focusTarget":"category","hAxis":{"title":"Zdroj: \u00daPSVaR","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"isStacked":false,"tooltip":{},"width":500,"height":371},"state":{},"view":{},"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}
Situácia je vážna Richter spojitosť medzi rastom nezamestnanosti a vládnymi opatreniami nevidí. „Opakujem, žiadny Zákonník práce, je to otázka stavu ekonomiky, hlavne odbytového zabezpečenia firiem,“ vyhlásil včera.
Minister financií Peter Kažimír sa neobáva, že by úsporné kroky negatívne zasiahli ekonomiku. No priznal, že situácia je vážna a môže sa zlepšiť v druhom polroku.
Šéfka portálu Profesia Ivana Molnárová očakáva, že ľudí bez práce bude pribúdať. Nezamestnanosť podľa nej prekročí 15 percent.
Polovica je od vlády? Medziročný nárast nezamestnanosti nie je náhodný, tvrdí Michal Duška, predseda predstavenstva personálnej agentúry McRoy Group.
„Okrem ekonomickej neistoty sa podeň výrazne podpísali legislatívne zmeny platné od januára, najmä zvýšenie odvodového zaťaženia dohodárov a novela Zákonníka práce,“ tvrdí Duška.
„Je niekoľko krajín, kde nezamestnanosť klesá a robia hospodársku politiku opačného typu ako Robert Fico,“ vraví Ľudovít Kaník z SDKÚ.
Vládne opatrenia spôsobili asi polovicu z nárastu nezamestnanosti, vraví analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Za druhou sú skôr sezónne vplyvy. Vplyvy vládnych opatrení treba posudzovať aj za posledný kvartál 2012 nielen za január 2013, tvrdí.
Zmeny boli avizované a niektoré už platia dlhšie. Nezamestnanosť vtedy rástla podobným tempom ako v januári.
Miera nezamestnanosti v januári podľa okresov
Firmám sa hlási viac záujemcov, mnohí práve prepustení Ľudia si zháňajú prácu, hovoria zamestnávatelia. Chodia ľudia, ktorí sú bez práce aj rok, ale mnohí prišli o zamestnanie koncom minulého roka.
BRATISLAVA. Zhruba 80 percent ľudí, ktorí si skúšajú nájsť prácu v automobilke Peugeot Citroën (PSA), prišlo o miesto koncom minulého roka. Tvrdí to náborový pracovník Štefan Fazekáš.
Väčšina z nich prišla o prácu, keď zamestnávatelia znižovali stavy. Firmy avizovali, že sa tak prejavia kroky vlády.
Kvalifikovaných je málo Zvýšený záujem o prácu cítia aj v Matadore. Napriek tomu majú problém voľné miesta zaplniť.
Na veľtrhu práce Profesia days ponúkajú asi 20 pracovných miest v troch spoločnostiach ich holdingu. Ide najmä o technické miesta.
S ich obsadením je často problém, hovorí personalistka Katarína Mináriková. Ľudia, ktorých hľadajú, musia mať skúsenosti v strojárskej výrobe a tých je málo.
„Cítime nedostatok kvalifikovaných pracovníkov,“ povedala Mináriková. Problematické sú napríklad pozície obsluhovačov CNC strojov.
Na nedostatok dostatočne kvalifikovaných ľudí dlhodobo poukazuje aj Slovensko–nemecká obchodná komora. Hoci je ľudí bez práce veľa, s hľadaním vhodných pracovníkov má problém aj poisťovňa Wüstenrot.
Tí, ktorí sa k nim hlásia, totiž hľadajú istotu na administratívnych postoch. O miesta finančných poradcov, ktorých je voľných viac, nemajú záujem. Ich zárobok závisí od toho, koľko získajú klientov, nemajú stály príjem. „Často si neveria,“ hovorí finančná poradkyňa Anna Jankelová.
Poisťovňa, ktorá na veľtrhu včera ponúkala asi šesťsto miest, tvrdí, že rast nezamestnanosti pri podnikaní necíti. O stavebné sporenie je podľa nej veľký záujem.
Absolventi chodia Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa ťažko zamestnávajú absolventi. Ich nevýhodou je, že nemajú skúsenosti a nie sú naučení pracovať.
Firma Ernst & Young takých mladých ľudí hľadá. Zameriava sa totiž práve na prácu s absolventmi.
Zamestnať chce absolventov s ekonomickým či právnym vzdelaním. Firma sa totiž zaoberá auditom, daňami či poradenstvom.
Nedostatok záujemcov necíti. „O miesta je veľký záujem, aj keď študenti často nevedia, čo tieto pozície obsahujú,“ povedala personalistka Renáta Barbušinová. Študenti prichádzajú kvalitní, aj keď lepšia úroveň je podľa nej na štátnych školách.
Veronika Folentová
Aké zmeny vplývali na pracovné miesta Vláda vlani presadila viacero noviel, ktoré sa podľa analytikov aj firiem podpísali pod rast nezamestnanosti.
Zmena odvodov:
od 1. januára 2013 sa platia odvody aj z dohôd, náklady firiem sa tak zvýšia, môže sa tým znížiť aj príjem, vlani platili firmy za dohodárov len úrazové a garančné poistenie, z dohôd sa platí nemocenské, zdravotné a dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a zdravotné poistenie. Zmeny v daniach:
Firmy platia vyššie dane. Zo zisku zaplatia 23 percent.
Zákonník práce:
výpovede sú drahšie odborári majú väčšiu silu obmedzila sa práca na určitý čas.
Minimálna mzda:
Je 337,70 eura. Oproti vlaňajšku sa zvýšila o 10 eur.
Prácu hľadajú nezamestnaní aj študenti Veľtrh práce prilákal ľudí bez práce, aj tých, čo ju chcú zmeniť.
BRATISLAVA. Jaroslav už dva mesiace nemá prácu, patrí k vyše 435-tisíc nezamestnaným ľuďom u nás. Chce to však zmeniť, a tak včera skúšal šťastie na veľtrhu práce Profesia Days.
Vlani pracoval v tlačiarni. Keď znižovali stavy, prepustili ho. „Počul som, že vo Volkswagene ponúkajú miesta,“ vravel včera cestou k stánku automobilky. Tá ponúkala na veľtrhu asi sto pozícií, v administratíve, výrobe aj v IT oblasti. „Záujem je veľký,“ povedal pracovník v stánku.
Miesta na veľtrhu však nehľadali len nezamestnaní. Eva prácu má, pracuje v oblasti hazardu, ale hľadá inú. „Chcela by som robiť v odbore, ktorý som vyštudovala, teda v ekonomike,“ hovorí. Obzerala sa preto po miestach v bankovníctve .
Financie či poradenstvo zaujímali aj Zuzanu. Prácu síce ešte nepotrebuje, ale prišla sa popozerať, aké miesta firmy ponúkajú. Ešte študuje na vysokej škole, je v štvrtom ročníku na aplikovanej matematike.
Veronika Folentová