S nezamestnanosťou tu máme dosť skúseností, aby sme vedeli, kedy sa správa normálne a kedy vyzerá, akoby si niečo šľahla. Presne tak sa správa za posledné mesiace. Nejde len o to, že rastie. Celá je dosť zvláštna.
Z vlády nám hovoria, že nezamestnanosť rastie iba preto, že ekonomike sa nedarí. Je na tom kus pravdy. Tu je vývoj ekonomiky za posledné dva roky.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dERyTFJ2UEdHaklyWk1MSmRmSWRUZWc&transpose=0&headers=1&range=A8%3AB16&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"title":null,"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"series":{"0":{"color":"#0000ff"}},"title":"Rast ekonomiky 2011 - 2012","booleanRole":"certainty","animation":{"duration":500},"legend":"none","focusTarget":"category","useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"title":"Zmena HDP oproti predch\u00e1dzaj\u00facemu \u0161tvr\u0165roku (s.o.)","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"isStacked":false,"tooltip":{},"width":450,"height":320},"state":{},"view":{"columns":[{"calc":"stringify","type":"string","sourceColumn":0},1]},"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 2"}
Hoci aj v minulom roku bola ekonomika nad nulou, nebolo to dosť na udržanie pracovných miest. A čo viac, ku koncu roka aj ten slabý rast ešte zoslabol. Nie dramaticky, ale predsa.
Dôležitá poznámka: Bolo by nefér, hodnotiť zimný rast nezamestnanosti len tak, podľa presného počtu nezamestnaných. Veď aj keď Slovensko rástlo o rekordných desať percent (v 2007), aj vtedy počas zimných mesiacov nezamestnanosť stúpla. V zime to tak býva, veľa džobov, ktoré sa robia v lete, sa v zime stratia. To ale neznamená, že ekonomika sa prepadá. Na jar a v lete sa to potom vykompenzuje a pracovných miest pribúda oveľa viac, ako by podľa vývoja ekonomiky malo. Je to sezónny cyklus.
Zvláštne skoky Preto ak chceme vedieť, čo sa skutočne deje vo vnútri trhu práce, musíme sa pozerať na sezónne očistené údaje o nezamestnanosti. Tie už tak nelietajú, pretože kopírujú ekonomiku, a tá nemôže prudko meniť trend svojho vývoja každý mesiac.
Najprv si všimnime čiaru od začiatku roka do jesene, pred tou šedou zónou. Sezónne očistená nezamestnanosť pozvoľna stúpa, pretože ekonomike bola celý rok slabá. No od jesene (šedá zóna) sa jej rast prudko zrýchlil, hoci ekonomika sa zasa až tak nezhoršila.
Ale dobre, pripusťme, že za prudkým zhoršením sa skrýva (malé) zhoršenie ekonomiky. Záhada je ale komplikovanejšia. Všimnime si koniec tej čiary v šedej zóne. Rast nezamestnanosti sa z ničoho nič prudko spomalil. Ako keby došlo k prudkému zlepšeniu. Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií sa na to poriadne pozrel a zistil, že v decembri takmer vôbec nedošlo k rastu nezamestnanosti nad rámec sezónneho výkyvu.
A to je zvláštne. V ekonomike v tom čase žiadny zásadný zvrat nenastal. Ak sa pozrieme hlbšie do histórie, tak ani pred krízou ani po jej prudkom nástupe nenájdeme takéto zvláštne zmeny.
Firmy zamrzli Minister Richter tento podivný výkyv na tlačovke vydával za úspech. Hovorí, že v januári sa trh stabilizoval. Presnejšie by však bolo povedať, že teraz je vývoj nezamestnanosti bližšie k stavu, aký zodpovedá ekonomike.
Čo sa teda stalo v októbri a novembri? Vláda hovorí, že jesenný prudký nárast nemôže súvisieť so zmenami prijatými v tom čase (zákonník práce, dane), že sa nemohol stihnúť prejaviť vo výpovediach.
Fór je v tom, že ani teraz sa neprepúšťalo nejako výnimočne veľa. Ako teda mohla nezamestnanosť tak prudko vzrásť?
Pretože každý mesiac zostanú bez roboty tisíce ľudí, aj vtedy, keď sa ekonomike darí. No keď je systém v poriadku, nezamestnaným sa darí nájsť si novú prácu, takže celková nezamestnanosť nestúpa. Lenže to sa teraz nestalo.
Firmy síce nezačali hromadné prepúšťania, ale zrazu obmedzili prijímanie nových ľudí. Preto aj malý prítok nezamestnaných znamenal prudký rast nezamestnanosti. Pretože nemali kam „odtekať.“
Firmy jednoducho znervózneli a zamrzli. Keď sa prijali uvedené vládne zmeny, radšej sa rozhodli rýchlo obmedziť prijímanie ľudí. Pre trh práce to bol šok, ktorý vyústil do prudkého rastu počtu nezamestnaných. Tento šok trochu povolil až na prelome rokov (o tom je Richterovo zázračné „zlepšenie“).
Toto je vysvetlenie, prečo sa nezamestnanosť správala tak čudne.
Podcenili nervozitu Premiér a ministri majú pravdu, keď hovoria, že z uplynulých mesiacov nevieme dobre posúdiť, či nový Zákonník práce a ostatné vládne zmeny dlhodobo zvýšia nezamestnanosť. Vieme však povedať, že na jeseň si trh vďaka vládnym zmenám prešiel šokom, ktorý nezodpovedal vývoju ekonomiky. A zostalo po ňom niekoľko tisíc nezamestnaných navyše.
Ukázalo sa, že trh práce je dnes oveľa citlivejší na legislatívne zásahy. Že stačí nervozita, aby sme zrazu mali o niekoľko tisíc nezamestnaných viac. Firmy uverili, že zmeny im ublížia a zariadili sa podľa toho. A v ekonomike platí, že ak si myslíte, že bude zle a začnete sa podľa toho správať, tak zle naozaj bude.
Ak to vláda nečakala, mala veľmi zlý odhad.