Študenti a dôchodcovia sú pre zamestnávateľov najvýhodnejší.
Za prácu počas januára už množstvo dohodárov dostalo výplatu. Oproti minulému roku je nižšia, po novom platia zamestnanci i firmy vyššie odvody.
Pre niektorých bolo stretnutie s tvrdou realitou šok. „Ľudia pracujúci na dohodu sú veľmi citliví na stratu príjmu aj o niekoľko eur,“ hovorí Pavol Žuffa z personálnej agentúry AuJob.
V téme sa dočítate:
Študenti a dôchodcovia sú vo výhode, platia menej
Vopred počítal málokto
Brigády
Najčastejšia ponuka
- Pomocné manuálne práce (stavebné práce, sťahovanie, výrobné činnosti, dokladanie tovaru),
- pomocné marketingové práce (roznos letákov, call centrum, promotérske práce),
- administratíva (asistentské práce, práca s databázou, výučba jazykov).
Aj keď sa o zmenách na konci roka intenzívne hovorilo, problematika nových odvodov je veľmi zložitá a preto si málokto dokázal dopredu predstaviť, koľko zarobí.
„Najnegatívnejšie reakcie sme zaznamenali u zamestnancov, ktorí pracovali na krátkodobých brigádach, kde pokles čistej mzdy vnímali asi najemotívnejšie,“ uviedla Darina Mokráňová zo spoločnosti Index Nosluš.
Nedá sa však povedať, že by zamestnanci vo veľkom prestávali po prvej výplate pracovať. Keďže práca na dohodu je možnosťou privyrobiť si, aj keď nemáte trvalý pracovný pomer, je záujem o túto prácu stále vysoký.
„Ľudia majú troška zmätok zo všetkých zmien, ale drvivá väčšina z nich si uvedomuje, že peniaze potrebuje a hľadá možnosti, ako ich zarobiť,“ dodáva.
Záujem o prácu na dohodu sa znížil hlavne u ľudí, ktorí doteraz pracovali na polovičný úväzok. Alebo u tých, ktorí si prácou na dohodu privyrábali k stálemu platu.
Dohoda je však stále zaujímavá pre študentov, ktorí chápu potrebu získania praxe. „Pri nich je nastavenie odvodov z dohody ešte prípustné,“ konštatuje Žuffa.
Ponúk je menej
Odvody stúpli aj zamestnávateľom, dohodári sú pre nich drahší. Pracovných ponúk je preto v tejto oblasti od začiatku roka menej.
Niektorí vravia, že je to štandardná situácia, začiatkom roka to vždy býva tak, ale iní za tým vidia aj nové odvodové podmienky pri dohodách.
V krajoch mimo Bratislavského je to citeľné najviac. Mierne klesli požiadavky na pomocné práce v automobilovom a elektrotechnickom priemysle, ale klasické „brigády“ ako roznášanie letákov, dokladanie tovaru, hostesky na marketingové akcie, odpočty plynu alebo tepla a podobne, týchto ponúk je porovnateľné množstvo.
Lukratívne skupiny
Študenti aj dôchodcovia sa stali vďaka zníženým odvodom žiadanou pracovnou silou, nie všetky ponuky práce však môžu prijať. Niektoré práce sú napríklad pre dôchodcov príliš náročné.
Prípadne firma vyžaduje vyššiu časovú flexibilitu a študenti pred prácou uprednostnia školu, respektíve sa jej musia časovo prispôsobiť. Majú však teraz relatívne vysoké šance na nájdenie brigády.
„Firmy riešia prácu, ktorá bola určená pre dohodárov, napríklad neplatenými stážami študentov alebo formou absolventskej praxe,“ dodáva Ivana Brutenič zo spoločnosti Exact Recruitment.
Chaos pri platení odvodov
Výnimky pre študentov z platenia odvodov spôsobujú účtovníkom problémy.
Dohodári prvýkrát tento rok zaplatili odvody z dohôd. V praxi sa objavujú zároveň prvé ťažkosti.
Študent Martin napísal o svojom probléme. „V januári som zarobil 157 eur. Na účet mi však prišlo iba 146,01 eura.“
Zamestnávateľ Martinovi totiž strhol sedempercentné odvody do Sociálnej poisťovne z celej zarobenej sumy. Martin teda zo svojej výplaty zaplatil skoro 11-eurové odvody.
Martin však tvrdí, že u tohto zamestnávateľa podpísal čestné vyhlásenie pre výnimku z platenia odvodov. Študenti nad 18 rokov majú totiž pri jednej brigádnickej dohode príjmy do 155 eur oslobodené od odvodov. A teda mu firma mala strhnúť sedempercentné odvody len z dvoch eur, čo je 14 centov.
Martin sa preto pýta, kto a ako mu neprávom strhnutú sumu vráti. Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder mu radí, aby jeho zamestnávateľ podal do Sociálnej poisťovne žiadosť o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu.
Vzor žiadosti je na webovej stránke Sociálnej poisťovne (www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s).
(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)
Študenti a dôchodcovia sú vo výhode, platia menej
Od januára platia pri odvodoch z dohôd nové pravidlá.
1. Pravidelný či nepravidelný príjem
- Pri uzatvorení dohody sa so zamestnávateľom dohodnete, či budete dostávať výplatu každý mesiac, alebo nepravidelne, napríklad raz za dva mesiace. Pri pravidelnom príjme sú odvody o niečo vyššie, odvádza ich zamestnávateľ.
- Aj pri nepravidelnom príjme odvádza odvody zamestnávateľ. Ako však zdôrazňuje Sociálna poisťovňa, až po skončení dohody. „V tomto prípade platí špeciálna splatnosť poistného,“ uvádza poisťovňa. Konkrétne do ôsmeho dňa druhého kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, keď právny vzťah zanikol. Teda ak sa dohoda skončí napríklad 28. februára 2013, poistné je splatné do 8. apríla 2013.
- Presná výška odvodov sa dá zistiť až po skončení dohody, po spriemerovaní príjmu. Aby sa firmy vyhli situácii, že posledná výplata bude nižšia ako odvody, ktoré bude treba odviesť, odporúča ministerstvo práce firmám, aby tieto odvody zrážali priebežne.
2. Študenti
- Pri odvodoch majú úľavy, musia však splniť podmienky. Kým študent do 18 rokov bude mať od odvodov oslobodený príjem vo výške 66 eur, študent od 18 rokov bude mať oslobodenú sumu 155 eur.
- Oslobodenie platí len na jednu dohodu. Ak zarobia viac, zo sumy navyše budú platiť sedem percent na starobné a invalidné poistenie.
3. Dôchodcovia
- Predčasní starobní dôchodcovia si musia vybrať medzi prácou na dohodu a dôchodkom. Oba príjmy mať nemôžu.
- Starobní dôchodcovia môžu pracovať ďalej. Odvádzajú len štyri percentá, do zdravotnej poisťovne platiť nemusia.
(jpa)