Slovenský futbalový zväz nakúpi za 45 miliónov od vlády štadiónom nové tribúny či sklápacie sedadlá. Zväz to považuje za nevyhnutné napriek tomu, že je kríza, hovorí jeho šéf JÁN KOVÁČIK.
Vláda schválila, že na výstavbu nových štadiónov a rekonštrukciu starých dá počas desiatich rokov 45 miliónov eur. Ako tá suma vznikla?
„Tá suma vznikla tak, že Slovenský futbalový zväz predkladal žiadosť na ministerstvá. Vychádzali sme z toho, čo by sme my v rámci tých 60 percent od štátu chceli na štadióny dodať: to sú kryté tribúny, sklápacie sedadlá s oceľovou konštrukciou pre bezpečnosť na štadiónoch. V ďalších 40 percentách, ktoré majú financovať mestá a kluby, by mali vzniknúť na corgoňligových štadiónoch trávniky, turniketové zariadenia a stavebná príprava na nainštalovanie tej technologickej časti, ktorú by sme dodávali my za peniaze od štátu.“
Najväčšiu položku v tých 45 miliónoch má tvoriť nový štadión v Trnave. Tie náklady by mali ísť tiež na technológie, ktoré ste spomínali?
„My budeme prispievať práve na športovú časť: 18-tisíc sedadiel, trávnatú plochu, hospitality a zázemie pre hráčov. Komerčnú časť si investor financuje sám.“
Vláda ráta s prefinancovaním najviac 60 percent investície. Bude to toľko aj v Trnave?
„V prípade dobudovania infraštruktúry v Žiline aj v Trnave to bude menej ako 60 percent.“
Trnavský Spartak tvrdí, že športová časť má vyjsť maximálne na 17 miliónov. Bude príspevok štátu nad desať miliónov alebo pod tým?
„Nepoviem vám v tejto chvíli číslo, lebo ho ešte neprerokovali orgány slovenského futbalového zväzu.“
Čítajte tiež:
Čaplovič štadiónmi za 45 miliónov zaskočil učiteľov
Ale ten váš odhad prešiel vládou. Vedeli o tom.
„Čísla na vládu nešli, lebo my sme nevedeli, či dostaneme 30 či 45 miliónov. My sme vychádzali z možného, musíme teraz ten prepočet urobiť na tých 45 miliónov.“
Odhady, ktoré ste dávali vláde, nakoľko kolidujú s tým, čo nakoniec aj schválila?
„Maximálna naša predstava bola 50 miliónov, ale sme vďační za 45, budeme vychádzať z toho, že máme 45 a teraz budeme robiť prepočty a projekty tak, aby sme s tými 45 urobili to, čo sme chceli.“
Čo sa týka Trnavy, investor City arény (v jeho dozornej rade sedí Vladimír Poór, ktorý je aj spolumajiteľom Spartaka Trnava – pozn. redakcie), sa už predtým, ako sľúbila pomoc vláda, zaviazal, že štadión postaví a aj sa dohodol s mestom, že mu za to dá pozemky a štadión na 30 rokov v zásade zadarmo do prenájmu. Prečo mu má vláda dávať ešte niečo navyše?
„Nedáva vláda. Dáva SFZ (z prostriedkov, ktoré dáva vláda, pozn. redakcie). Vychádzame z modelu, že má ísť o krajské mestá – je Trnava krajské mesto? Prešov prečo? Banská Bystrica prečo? Košice prečo?“
Keď jeden klub už dostane od mesta a povie, že mu to stačí, tak nebude zbytočne zvýhodnený?
„Keď robíme projekt na krajské mestá a keď potrebujeme FIFA štadión a Trnava to spĺňa, tak ho máme postaviť v Seredi, v Senci? Viem, na čo sa pýtate a čo chcete počuť, ale to nie je otázka na mňa. Ja sa k tomu nemôžem postaviť tak, že všetky krajské mestá, ale Trnavu nie, lebo je tam Poór. Ja chcem urobiť pre slovenský futbalový zväz niečo, čo doteraz nikto neurobil, mať tieto štadióny, keď tam zainvestujeme, na 15 až 20 rokov bezodplatne k dispozícii. Viete koľko my platíme za prenájom štadiónov? Keď vám to pošlem, tak poviete: Konečne ste toto urobili!“
Ako tá myšlienka vznikla? Skôr ste išli iniciatívne vy za športovými klubmi alebo oni za vami?
Dotujme Corgoň ligu! vyzýva Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
„My sme za klubmi ani nešli, lebo toto je skôr záležitosť na mestá, lebo tie štadióny sú takmer všetky mestské.“
Takže skôr s mestami ste dohodnutí?
„Nie, my sme nie dohodnutí. Jednoducho som cítil potrebu a viem, že tie mestá to potrebujú a ten projekt ich zaujme a budú chcieť ísť do toho. Tá šanca je teraz a už zasa dlho nebude.“
Ako to teraz bude pokračovať ďalej?
„Podpíšeme kontrakt so štátom, potom začne SFZ diskutovať so zástupcami miest, aby sme si vedeli urobiť časový harmonogram, kto je pripravený viac, kto je pripravený menej.“
Majú teraz kluby pripraviť projekty spoločne s mestom a predložiť to na schvaľovanie ministerstvu školstva?
„My máme pripravený projekt pre jednotlivé mestá, čo my budeme dodávať a čo treba. Budeme musieť robiť súťaž na dodávateľa tej technologickej časti, ktorú budeme dodávať. Preto chceme dodávať jeden segment, aby sme dokázali pri tom obrovskom množstve vysúťažiť čo najlepšie podmienky. My budeme dodávať sedačky a konštrukciu s krytou tribúnou.“
Urobí sa veľký tender a štadióny sa budú podobať interiérom, rovnakými stoličkami či tribúnou?
„Budú, áno, budúci týždeň odprezentujeme vizuály, ako by sme si to predstavovali.“
Viete že vláda má snahu, aby tieto zákazky získali slovenské spoločnosti. Je polemika, či to nie je diskriminačné.
„Nemôžeme nikoho diskriminovať, môže sa do súťaže prihlásiť ktokoľvek. My by sme boli najradšej, keby to robili slovenské firmy.“
Ako to chcete zabezpečiť, aby ste nediskriminovali a vyberali slovenských dodávateľov?
„Vy dobre viete, že to nemôžeme zabezpečiť. Na tento segment budeme robiť normálny tender, prihlásiť sa môže ktokoľvek.“
Áno, ale minister hospodárstva Tomáš Malatinský hovoril, že sa budeme musieť pohrať s kritériami v tendroch.
"Dobre, ale nemôžeme robiť niečo v rozpore so zákonom. Samozrejme, tých dodávateľov ani nie je tak veľa.“
Národný futbalový štadión, ktorý sa plánuje v Bratislave, prečo sa rieši zvlášť, a nie v rámci tohto projektu?
Lebo pred desiatimi rokmi sa povedalo, že je to samostatný projekt. Tak my sme prišli s týmto projektom, lebo sme vedeli, že jeden štadión nám nerieši situáciu na Slovensku. Aj keď chceme robiť česko-slovenskú ligu, pritiahnuť ľudí na štadióny, aby nám sa čoraz viac ľudí hlásilo.“
Pre mňa je nová informácia, že je už rozhodnuté, že národný štadión bude v Bratislave. Kedy sa to rozhodlo a kto o tom rozhodoval?
„To rozhodli mojich predchodcovia na zväze a asi vtedy aktuálni politici, ktorí v tom období boli. Takto, polemizovať, či má byť futbalový štadión v hlavnom meste, to už by sme chceli byť pápežskejší ako pápež. To je v každej krajine tak.“
Tá otázka je ešte aktuálnejšia tým, že budeme mať pár kilometrov od Bratislavy, v Trnave, štadión, ktorý spĺňa najvyššie kritériá.
„Ale to bude štadión, ktorý bude spĺňať kritériá FIFA tak ako štadión v Žiline spĺňa kritériá FIFA. Sú vo svete mestá, ktoré majú takéto štadióny 20 lebo 15 kilometrov od seba a hrajú najvyššiu súťaž. Veď tá Trnava sa nerobí len pre reprezentáciu, ale reprezentácia ho bude využívať.“
Je to nevyhnutné? Je kríza.
„A teraz sa máme opustiť a čakať kým sa skončí kríza? Povedzte, kedy skončí kríza a koľko budeme čakať? Jasné, že je to nevyhnutné, veď by sa nám to rozpadlo.“
Prečo by malo byť aj nové tréningové centrum, ak už jedno je v Senci?
„Lebo výkonný výbor SFZ rozhodol že ešte jedno centrum bude na východnom Slovensku. Poprad sme vybrali, lebo je tam Aquacity. Mesto Poprad nám bolo ochotné previesť do majetku celý športový areál. Je tam letisko, sú tam Tatry. Máme dohodu s Aquacity, že pre reprezentačné účely nám bude poskytovať služby mínus 40 percent z pultovej ceny, máme tam vybudovanú regeneráciu, čo my by sme si už nikdy nemohli dovoliť postaviť a v rámci tribúny bude ešte aj hotelové zariadenie. Prevádzkovať to bude Aquacity s tým, že sa aj spolupodieľa na financovaní tejto časti.“
Takže to nie je o kapacite Senca, ale o lepších podmienkach?
„Dnes k nám chodia kluby na sústredenia do Rakúska. Chceme im ponúknuť, že môžu ísť do Popradu, bývať v Tatrách, tam absolvovať zimnú prípravu.“
A Senec potom bude dostatočne využívaný?
Áno, samozrejme. My veríme tomu, že do Popradu dotiahneme aj kluby z Poľska, z Ukrajiny a že to budú využívať aj kluby z východného Slovenska.“