BRATISLAVA. Keď učitelia koncom roka štrajkovali za vyššie platy, minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru im odkázal, aby pochopili, že štát má „prázdnu špajzu“ a uspokojili sa s rastom miezd o päť percent.
„Ak by boli peniaze v štátnej pokladnici, tak by učitelia dostali aj dvadsať percent. Na ministerstve nemám kremnickú mincovňu. Nemôžem tu tlačiť peniaze, aby som sanoval platy v školstve,“ povedal vtedy.
Po štvrťroku od protestu dal nečakane vláde schváliť plán, podľa ktorého štát počas desiatich rokov minie na výstavbu a obnovu futbalových štadiónov 45 miliónov eur.
Rozhovor so šéfom futbalového zväzu:
Kováčik: Máme čakať na koniec krízy? Veď by sa nám štadióny rozpadli
Futbal alebo vzdelanie
Prečo pred pedagógmi uprednostnil štadióny? „Minister školstva aktívne rieši otázku miezd, ale jeho povinnosťou je odpovedať aj na ostatné výzvy, pred ktorými stojí rezort školstva,“ vraví jeho hovorca Michal Kaliňák.
„Je to smutné. Zase sme druhoradí. Prednejšie sú pokazené sedačky pri trávnikoch. Pre všetkých je vzdelanie prioritou len na papieri,“ hovorí učiteľka Petra Hanzlíková z martinskej školy.
Kaliňák oponuje, že vláda Roberta Fica navyše v tohtoročnom rozpočte vyčlenila na platy učiteľov 68 miliónov eur. Mesačne im to v priemere pridalo 20 až 40 eur.
Čaplovič považuje štadióny za strategické rozhodnutie z hľadiska podpory mladej generácie. „Aby sa nám nestalo, že o niekoľko rokov nebude mať Slovensko úspešných olympionikov,“ podotkol Kaliňák.
Na obnove štadiónov sa vláda dohodla so Slovenským futbalovým zväzom.
Jeho šéf Ján Kováčik priznal, že najväčšiu investíciu si vyžiadajú športoviská v Žiline a Trnave. Jeho spoluvlastníkom je podnikateľ Vladimír Poór, údajný mecenáš Smeru.
Dotujme Corgoň ligu! vyzýva Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Keby sa dalo oboje
Učiteľ zo Spojenej školy Novohradská v Bratislave Vladimír Crmoman vyčíta vláde, že počas štrajku nebola ochotná zvýšiť ročné výdavky „na záchranu potápajúcej sa lode s názvom školstvo“.
„Školy sa rozpadávajú, ale na štadióny našli peniaze bleskovo.“
Podľa Čaploviča je „hrubo zavádzajúce“ spájať investície do športovísk s výdavkami na učiteľské platy.
Riaditeľka Obchodnej akadémie na Kapušianskej v Michalovciach Anna Brhlíková by si želala, keby vláda riešila ihriská, ale pritom nezabúdala na učiteľov.
Trnava ide v marci stavať
Na štadión prispeje štát aj mesto Trnava. Futbalový klub onedlho začne stavať.
BRATISLAVA. Skôr než vláda odklepla podporu pre 21 futbalových štadiónov, jeden z nich sa rozhodol podporiť aj mesto Trnava.
Novú arénu, v ktorej by mal hrávať tamojší Spartak, mal postaviť investor City Arena výmenou za to, že mu mesto potom na 30 rokov prenajme štadión za symbolické euro ročne a k tomu dostane pozemky. Prisľúbil preinvestovať 75 miliónov eur, z čoho väčšina mala ísť na komerčné priestory.
Trnava tvrdí, že netušila o pripravovanej podpore aj zo strany vlády. Svoj doterajší vklad chápe tak, že vláda tak či tak žiada aj mestá, aby prispeli k jej dotácii na projekty ďalšie percentá.
„Nerozlišujeme, odkiaľ bude mať investor investície, pre nás je dôležité zrekonštruovať ten štadión,“ povedal mestský hovorca Pavol Tomašovič.
Futbalový klub Spartak Trnava sa už pripravuje na spustenie výstavby.
„Malo by sa začať v marci po zápase s Nitrou, a to búraním severnej tribúny,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii generálny manažér FC Spartak Trnava Jozef Valovič.
Daniela Krajanová, Stanislav Cibulka MY Trnavské Noviny