Smer presviedčal, že peniaze stratíme, aj keď už vedel, že Brusel nám dá výnimku.
BRATISLAVA, BRUSEL. Slovensko nečerpá eurofondy dosť rýchlo, stratiť preto môžeme tento rok tristo až šesťsto miliónov eur, pomôcť môžu expresne prijaté zmeny v pravidlách štátnych nákupov.
Takto presviedčal Smer pred tromi týždňami, prečo chce za menej než týždeň prijať novelu zákona o verejnom obstarávaní.
Premiér Robert Fico (Smer) už v tom čase vedel, že eurofondy nemusíme úplne stratiť.
Na summite lídrov Európskej únie začiatkom februára totiž spolu s Rumunskom vyrokoval, aby bola Európska komisia zhovievavá a našla spôsob, ako by sme dokázali minúť eurofondy napriek omeškaniu.
Tento úspech sa dostal aj do oficiálnych záverov summitu, podľa ktorých navrhne riešenie situácie Brusel.
Nemá istý výsledok
Fico o tomto úspechu nehovoril. Fico spomenul úspech na tlačovej besede. Jeho hovorkyňa Beatrice Hudáková vysvetľuje, že vôbec nie je isté, s akou pomocou Brusel príde.
„Nie je uzavreté, či pôjde o pružnejšie presuny medzi operačnými programami, alebo aj o časový odklad splatnosti,“ povedal Hudáková.
Najpravdepodobnejší je odklad splatnosti, tvrdí zdroj z prostredia Európskej komisie.
Dnes platí, že peniaze musíme vyčerpať do dvoch rokov od ich pridelenia. Tento rok tak môžu prepadnúť eurofondy z roku 2011.
Keby Brusel predĺženie lehoty odobril, mali by sme na to o rok viac.
Európska komisia momentálne hľadá riešenia, ktoré by nám pomohli vyčerpať eurofondy v plnej výške, potvrdil závery summitu Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
„Do úvahy prichádza aj zmena pravidiel pre čerpanie eurofondov,“ pripúšťa Králik. V praxi ide o predĺženie lehoty splatnosti fondov.
Fico tají svoje zásluhy, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Zbytočná rýchlosť
Smer nepovažuje za problém, že v mene zrýchleného čerpania eurofondov pretláčal expresné schválenie zmien v pravidlách tendrov.
„Za vyčerpanie každého eura z eurofondov v súčasnom programovacom období bojujeme nielen v zahraničí, ale aj na domácej pôde, a preto sme prijali rýchlu novelu, ktorá má v tejto veci účinne pomôcť,“ reagovala Hudáková.
Zmeny v tendroch pritom Smer schválil v zrýchlenom konaní bez pripomienkovania, hoci vláda už predtým poslala do parlamentu veľkú reformu, ktorá prešla šesťmesačnou verejnou diskusiou.
Za chybu to nepovažuje ani autor zmien a minister vnútra Robert Kaliňák.
„S Bruselom sa rokovalo, no nie je prijatý konkrétny spôsob, ako predísť prepadnutiu fondov. Keby aj prešlo posunutie splatnosti, je to proces na niekoľko mesiacov,“ upozorňuje Kaliňák.
Nie je jasné, či by si posunutie splatnosti fondov vyžiadalo zmenu euronariadení, alebo len vykonávacích predpisov.
Keby išlo len o predpisy, schválenie by mohlo trvať štvrť roka, pri novele euronariadení môže ísť o sedem až deväť mesiacov.
Ak by oficiálny účel, ktorým sa mala posvätiť zmena vo verejnom obstarávaní, v skutočnosti neexistoval, museli by za tým byť neoficiálne účely. Napríklad si niečo ukradnúť, píše František Múčka
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
O výnimke rokuje Vážny
Hudáková povedala, že s Európskou komisiou rokuje o spôsobe záchrany eurofondov vicepremiér pre investície Ľubomír Vážny (Smer).
Vo štvrtok mal stretnutie s eurokomisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom.
„Komisia je pripravená vynaložiť maximálne úsilie, aby sme ohrozené peniaze dočerpali bez zmeny nariadení, čo je dlhotrvajúci proces,“ povedal o výsledkoch rokovaní Vážny.
S komisárom má opäť rokovať o mesiac. Vtedy Brusel povie, či nám predĺží splatnosť eurofondov alebo ponúkne iné riešenia, aby peniaze neprepadli.
Aj Rumunsko tvrdí, že oficiálne zatiaľ nie je rozhodnuté, akým opatrením sa zabráni prepadnutiu eurofondov.
„Spoločne sa nám podarilo dohodnúť, že Komisia navrhne konkrétne opatrenia na zamedzenie akejkoľvek straty,“ povedal SME poradca rumunského sociálnodemokratického premiéra Corneliu Calota.
„Slovensko a Rumunsko sú v úzkom kontakte s Bruselom na účely dosiahnutia tohto cieľa,“ dodal Calota.
Kým nám hrozilo, že stratíme z eurofondov tristo až šesťsto miliónov eur, v prípade Rumunska môže ísť o štyri miliardy eur.