BRATISLAVA. Štátni manažéri či úradníci môžu nakupovať aj cez tendre, ktorých férovosť je spochybnená. Na podpis zmluvy s víťazom stačí súhlas Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Pred mesiacom by námietky nespokojných podnikateľov stopli tender až do jeho prešetrenia, podľa expresnej novely pravidiel tendrov to už neplatí.
V štandardnej situácii však námietky odložia podpis zmluvy s víťazom, zvrátiť to môže len kontrolný úrad.
ÚVO môže vo verejnom záujme odobriť podpis zmluvy napriek tomu, že má na stole nedoriešené námietky.
Hovorca úradu Ján Mažgút tvrdí, že paragraf o verejnom záujme využil úrad len v jedinom prípade.
Išlo o tender na obnovu vyhoreného hradu Krásna Hôrka, ktorý tak napredoval napriek námietkam nespojných uchádzačov.
Za verejný záujem považovali úradníci ohrozenie národnej kultúrnej pamiatky.
Čo je verejný záujem
Čo presne je verejný záujem, úrad priamo nevysvetľuje, možno to len čítať z jeho doterajších rozhodnutí. Tie nedávajú jednoznačnú odpoveď, či môže ísť o riziko prepadnutia eurofondov.
Napríklad vlani úrad nestopol železničný tender na modernizáciu koľají napriek námietkam, verejný záujem videl „vo vzniku straty možnosti čerpania eurofondov“.
Naopak, predvlani pri zákazke na rekonštrukciu banskobystrickej Univerzity Mateja Bela odmietol vyhovieť žiadosti, aby napriek námietke tender pokračoval. Stavba bola platená z eurofondov.
Nestíhanie termínov vtedy za dôvod na vyhlásenie verejného záujmu nepovažoval.
Paragraf, podľa ktorého môže kontrolný úrad odobriť podpis zmluvy napriek námietkam, kritizujú napríklad mimovládky.
„Rád by som videl metodiku, či je vyšším verejným záujmom vyčerpanie eurofondov, alebo dodržiavanie férových pravidiel súťaže,“ komentuje Peter Kunder z Aliancie Fairplay.
Šéf Transparency International Gabriel Šípoš má jednoduchšie riešenie: „Tá klauzula je zbytočná, radšej nech sa úrad poponáhľa s prešetrením námietok a rozhodne do dvoch týždňov,“ hovorí Šípoš.
Obáva sa, čo všetko vyhlási úrad za verejný záujem.
Európa sa pozerá
Náhlu zmenu zákona pritom vláda odôvodňovala hrozbou prepadnutia eurofondov.
Pre ustavičné opakovanie tohto argumentu sleduje jej kroky Európska komisia.
Čo i len mierne zníženie férovosti tendrov v mene rýchleho čerpania eurofondov je totiž neakceptovateľné, povedal SME zdroj blízky Bruselu.
„Pandémia, povodne, to sú dôvody, pri ktorých možno uvažovať o znížení transparentnosti tendrov za cenu zrýchlenia,“ povedal zdroj.
Podobne znela aj oficiálna odpoveď Európskej komisie.
„Akýkoľvek projekt z fondov Európskej únie musí byť v súlade s príslušnými pravidlami verejného obstarávania. Toto je latka, ktorú pri preplácaní projektov nepodliezame,“ varuje Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.