BRATISLAVA. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek tvrdí, že proti aféram ako konské mäso nám pomáha sprísnenie kontrol a pravidiel pre dovoz potravín. Po novom musí totiž dovozca nahlásiť tovar veterinárom 24 hodín vopred.
„My sme tým preskočili a predbehli kauzu konského mäsa,“ povedal Jahnátek v nedeľnej diskusii RTVS O päť minút dvanásť.
Kontrolovať treba výrobu
Slovenský systém kontrol môže podľa Jahnátka slúžiť ako príklad pre Úniu. Brusel bude musieť tiež zmeniť systém kontroly pohybu potravín, dodal.
Aféra s konským mäsom však podľa analytika agentúry pre prieskum trhu Terno Ľubomíra Drahovského ukázala, že plán ministerstva pôdohospodárstva, ktoré chce kontrolovať sortiment na konci reťazca – u obchodníkov a distribútorov, je nesprávna.
„Za prehrešky môže obchod len čiastočne, vôbec nie v takom rozsahu, ako sa uvádza,“ povedal. ..Mäso sa totiž falšuje vo výrobe,“ dodal.
Zákaz pohybu tovaru
Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) považuje opatrenia slovenských aj európskych orgánov v tomto prípade za nedostatočné.
V relácii RTVS o päť minút dvanásť povedal, že by sa mal na polroka obmedziť pohyb tovaru v Únii. „Dalo by sa tak viac skontrolovať, viac urobiť poriadok,“ povedal.
Jahnátek to nepovažuje za možné. Upustil aj od rozdávania výrobkov s obsahom konského mäsa chudobným cez ministerstvo.
Koňacina je aj v našich obchodoch
Podľa veterinárov sú na Slovensku tisíce kilogramov falšovaného mäsa.
BRATISLAVA. Konské mäso, ktoré sa vydávalo za hovädzie, sa už dostalo aj k nám. Pod názvom hovädzí orez doviezla takmer 16-tisíc kilogramov spoločnosť MB – Korund. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa. Ide o bratislavskú garážovú firmu. Prípad rieši aj polícia.
Do reštaurácií a jedální sa podľa veterinárov dostalo ďalších viac ako 400 kilogramov falšovaného hovädzieho od firmy M+M PETRA Dolné Srnie.
V nedeľnej relácii RTVS O päť minút dvanásť povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, že ministerstvo podnikne kroky aj proti firme Nowaco.
Zdenka Kollárová