BRUSEL. Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM), stály záchranný fond eurozóny, by mohol vytvárať dcérske spoločnosti, ktoré by priamo rekapitalizovali banky.
Obmedzovali by tak negatívny dopad, ktorý by nákup bankových aktív mal na jeho úverový rating a schopnosť požičiavať. Vyhlásil to v nedeľu jeden z predstaviteľov eurozóny.
Skupina ministrov financií (Eurogroup) v pondelok zasadne, aby rozhodla, ktoré banky by mali mať možnosť rekapitalizácie prostredníctvom ESM.
"Vytváranie dcérskych spoločností je jednou z možností, ktoré sa už preberali a mali by sa prebrať znova, hoci to nie je v zozname otázok na najbližší pondelok," povedal agentúre Reuters predstaviteľ eurozóny, ktorý nechcel byť menovaný.
Rekapitalizácia bánk cez pridružené spoločnosti by mohla pomôcť prerušiť začarovaný kruh, keď si stále zadlženejšie vlády požičiavajú na rekapitalizáciu bánk, ktoré ju potrebujú, lebo nakupujú dlhopisy, prostredníctvom ktorých sa vlády zadlžujú.
O tom, že by ESM mohol nakupovať podiely v bankách, ktoré sa dostali do problémov pre pokles hodnoty vládnych obligácií počas krízy, rozhodli lídri eurozóny ešte minulý rok.
Dcérske spoločnosti mechanizmu by pritom na rekapitalizáciu bánk využívali financie získané na trhoch prostredníctvom emisií dlhopisov.
Investície do majetku sú riskantnejšie než požičiavanie vládam, ESM by preto svoju úverovú kapacitu vo výške 500 mld. eur musel zabezpečiť proti vyššiemu riziku.
Jedným z možných riešení je stanovenie maximálnej celkovej hranice na rekapitalizácie, pričom Nemecko presadzuje limit na úrovni 80 mld. eur. Krajina, v ktorej rekapitalizovaná banka sídli, by sa na procese okrem toho musela finančne podieľať tiež.