Dostať sa na strednú školu bude tento rok ťažšie. Ministerstvo školstva opäť zaviedlo prijímacie skúšky. Školy už zverejňujú kritériá na prijatie.
V texte nájdete:
Prihlášky na stredné školy treba podať do 10. apríla
Aby sa tento rok absolventi základných škôl dostali na strednú školu, musia splniť dve podmienky.
Ak dokážu zvládnuť úlohy zo slovenského jazyka a literatúry a z matematiky v Testovaní-9 na deväťdesiat a viac percent v každom predmete, stredné školy ich prijmú bez skúšky. Takýchto žiakov bolo vlani medzi 40 584 testovanými len 715, čo nie sú ani dve percentá.
Tí, čo nesplnia toto kritérium, budú robiť prijímaciu skúšku. Napríklad na gymnáziách bude pozostávať z overenia vedomostí formou testov z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra, na odborných školách to môže byť aj iný predmet, podľa profilácie.
Okrem učebných odborov
Povinné prijímacie skúšky zaviedla novela školského zákona. Ich kritériá sa však týkajú len študijných odborov stredných škôl so štvorročným alebo päťročným vzdelávaním.
„Prijímacie skúšky nemusia robiť žiaci, ktorí sa uchádzajú o štúdium v učebných odboroch,“ vysvetľuje Zdenko Krajčír, generálny riaditeľ sekcie regionálneho školstva ministerstva školstva.
Stredné školy návrat prijímacích skúšok väčšinou vítajú.
Testy sú objektívnejšie
Riaditeľka Obchodnej akadémie v Nitre Miroslava Valehrachová verí, že im prjímačky pomôžu, takto nebudú pre deviatakov až druhoradou školou. „Chodili k nám trojkári, ktorí nepochodili na gymnáziu, štúdium už v prvom roku nezvládali,“ povedala Valehrachová.
„Prijímačky žiakov prinútia učiť sa, doteraz im nezáležalo na známkach a vedomostiach, budú mať na základnej škole nejaký cieľ, ak sa budú chcieť dostať na strednú školu,“ domnieva sa Gabriela Mihalčíková, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Prešove.
Mária Vitásková, ktorá je riaditeľkou Gymnázia v Novom Meste nad Váhom, povedala, že testy môžu byť všeobecne objektívnejšie, lebo žiak pri nich môže zistiť, či nemá v predmetoch rezervy.
Jej kolega Ivan Pajtaš z Humenného je ako jeden z mála odporcom prijímačiek, podľa neho výsledok testovania deviatakov a školský prospech za štyri roky na základnej škole majú takú váhu, aby stačili na prijatie na strednú školu.
„Jednorazová skúška môže a nemusí žiakovi vyjsť,“ tvrdí Pajtaš. Dokladá, že skúšky považuje za stresujúce.
Pozrite si, koľko žiakov ide zo strednej školy na vysokú.
Prihlášky na stredné školy treba podať do 10. apríla
Dve prihlášky si môžu podať aj piataci, ktorí chcú ísť na osemročné štúdium.
1.Tlačivo
Tlačivo prihlášky na strednú školu poskytne rodičom základná škola, ktorú žiak navštevuje. Dá sa kúpiť aj v predajniach ŠEVT.
Musí ísť o tlačivo schválené ministerstvom školstva.
2.Počet prihlášok
Každý žiak si môže podať dve prihlášky na dve rozdielne stredné školy alebo na dva odbory vzdelávania tej istej strednej školy.
V prípade, že žiak, ktorý sa hlásil na strednú školu s talentovými skúškami, neuspel, môže si v riadnom termíne podať ďalšie dve prihlášky na bežné stredné školy.
3.Termíny
Do 10. apríla
Prihlášky na študijné a učebné odbory treba odovzdať na riaditeľstve základnej školy do 10. apríla. Robí tak rodič dieťaťa alebo zákonný zástupca. Riaditeľ základnej školy odošle prihlášku žiaka na strednú školu do 20. apríla 2013.
Uchádzač, ktorý nie je žiakom základnej školy, podáva prihlášku priamo na strednú školu (jeho prospech uvedený v prihláške potvrdzuje základná škola, ktorú navštevoval; ak to nie je možné, k prihláške pripojí vysvedčenia alebo ich úradne overené kópie).
Osemročné gymnáziá
n Tento termín prihlášok sa týka aj osemročných gymnázií. Uchádzača možno prijať len do prvého ročníka po absolvovaní piateho ročníka základnej školy.
Vyznačte termín
n Na každej prihláške treba vyznačiť buď prvý, alebo druhý termín, v ktorom chce žiak konať prijímaciu skúšku.
4.Pozor
Prijímacie skúšky sú povinné
Keďže 1. januára tohto roku vstúpili do platnosti niektoré zmeny vyplývajúce z novely školského zákona, na študijné odbory stredných škôl so štvorročným alebo päťročným vzdelávaním budú môcť byť prijatí len žiaci, ktorí splnia kritériá prijímacích skúšok.
Koho prijmú bez skúšok
Od 1. januára 2013 pri prijímaní na štúdium na stredných školách nemusia robiť prijímacie skúšky len žiaci, ktorí dosiahli v celoslovenskom testovaní žiakov deviatych ročníkov v každom predmete 90- a viacpercentnú úspešnosť a žiaci, ktorí sa uchádzajú o štúdium v učebných odboroch.
5.Kritériá na prijatie
V týchto dňoch už stredné školy zverejňujú na svojich stránkach kritériá na prijatie.
Určuje ich riaditeľ strednej školy a musí ich prerokovať rada školy.
6.Z čoho bude skúška
Na väčšine škôl sa prijímacia skúška bude písať zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky, na odborných školách aj z iných predmetov (napríklad fyzika, chémia,biológia).
Ministerstvo školstva každoročne vydáva zoznam profilových predmetov pre jednotlivé typy škôl.
7.Termíny prijímacích skúšok
Talentové skúšky
25. marec až 15. apríl - overovanie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, konkrétny termín skúšok si určí každá škola.
Prijímanie na osemročné gymnáziá a prijímanie v ostatných odboroch
13. máj (pondelok) – 1. termín prvého kola prijímacích skúšok,
16. máj (štvrtok) – 2. termín prvého kola prijímacích skúšok,
do 6. júna - riaditeľ strednej školy zverejní rozhodnutie o tom, či sa v škole vykonajú prijímacie skúšky v ďalšom termíne na nenaplnený počet miest,
18. jún (utorok) - druhé kolo prijímacích skúšok.
Neúspešní do druhého kola
V prípade, ak žiak nebol prijatý v riadnom termíne na žiadnu strednú školu, môže si podať ešte jednu prihlášku na školu, ktorá prijíma v druhom kole.
Rozhodovanie o prijatí
O prijatí uchádzača na strednú školu rozhodne riaditeľ strednej školy na základe výsledkov prijímacieho konania do troch dní.
Pri rozhodovaní o prijatí prihliada aj na zdravotnú spôsobilosť na štúdium vo zvolenom odbore vzdelávania a na výkon povolania.
Odvolanie
Proti rozhodnutiu riaditeľa štátnej strednej školy o neprijatí sa môže uchádzač alebo jeho zákonný zástupca odvolať v lehote do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
n Proti rozhodnutiu o neprijatí riaditeľa cirkevnej alebo súkromnej strednej školy môže uchádzač alebo jeho zákonný zástupca podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
8.Zápis na štúdium
Prijatý uchádzač sa žiakom strednej školy stáva až po zápise na štúdium. Termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium oznámi škola spolu s doručením rozhodnutia o prijatí.
Zápisný lístok
Aby mohol byť prijatý uchádzač zapísaný na strednú školu, musí mať so sebou zápisný lístok, ktorý mu vydá príslušná základná škola.
Základná škola vydá uchádzačovi o štúdium iba jeden zápisný lístok, ktorý je prenosný.
Zápisný lístok si ponechá stredná škola, na ktorú sa uchádzač zapíše.
Pozor
Výsledky prijímacej skúšky do prvého ročníka strednej školy platia len v školskom roku, pre ktorý sa skúška vykonala.
Čo je dobré vedieť o škole
Zistiť dnes skutočnú kvalitu stredných škôl sa nedá, indikátory kvality škôl Národný ústav certifikovaných meraní sumarizuje.
Pri stredných školách sa v súčasnosti dajú porovnávať len niektoré čiastkové a schematické údaje. Neexistujú výsledky žiakov na výstupe zo stredných škôl prepojené so vstupnými údajmi o úrovni žiakov.
„Nezostane to tak naďalej, ústav pracuje na definovaní širšieho spektra indikátorov, ktoré presnejšie a komplexnejšie budú charakterizovať kvalitu školy,“ povedala riaditeľka NUCEM Romana Kanovská.
- Rodičom deviatakov riaditeľka Kanovská pri výbere strednej školy odporúča, aby si predovšetkým pozreli výsledky strednej školy v externej časti maturitnej skúšky, ktoré sú dostupné na stránke www.nucem.sk.
- Potvrdzujú to aj posledné analýzy Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Podľa nich sú to práve výsledky externej maturity, najmä zo slovenského jazyka a literatúry a cudzieho jazyka, ktoré majú súvislosť s uplatnením absolventov stredných škôl na trhu práce.
- Riaditeľ INEKO Peter Goliaš rodičom odporúča, aby sa v školách informovali aj o úspešnosti ich absolventov pri prijímaní na vyššie stupne vzdelávania, prípadne uplatniteľnosti v praxi.
- Vyhľadať si treba tiež informácie napríklad o tom, aké spektrum cudzích jazykov škola vo svojom školskom vzdelávacom programe ponúka a na akej úrovni.
- O úrovni vypovedá aj úspešnosť žiakov v olympiádach a súťažiach.
- Zanedbateľná nie je ani kvalita učiteľov, ich veková štruktúra a stálosť zboru.
- Na www.skoly.ineko.sk sa dajú získať aj ďalšie parametre o školách.
Nesadnite do zlého vlaku
Riaditeľka Centra pedagogicko-psychlogického poradenstva a prevencie v Čadci ALENA HRAŠKOVÁ výber školy prirovnáva k ceste vlakom. Niektorí pri ňom nasadnú do nesprávneho vlaku.
1. Kým vypíšete v rodine prihlášku na strednú školu, mali by ste si s dieťaťom ujasniť, čo chce v živote dosiahnuť.
2. Dajte pozor, aby vaše rodičovské ambície neboli vyššie, ako majú deti.
3. Či bude dané povolanie dieťa baviť, či má preň predpoklady.
4. Či má šancu zvládnuť štúdium, bude sa vedieť sústrediť, či je schopné sa samostatne učiť.
5. Niektorí rodičia v snahe, aby sa malo dieťa lepšie ako oni, ho môžu tlačiť do povolania, o ktoré nemá záujem alebo sa naň nehodí.
6. Rozdiely v preferenciách rodičov a detí si treba vzájomne vydiskutovať a snažiť sa pochopiť aj názory druhej strany.
7. Riešte aj otázku, aké budú šance po škole uplatniť sa, či má dieťa snahu ísť po skončení strednej školy na vysokú školu.
8. Zaoberajte sa aj finančnou náročnosťou štúdia.