BRATISLAVA. Arbitráž pre zákaz zisku s akcionármi zdravotnej poisťovne Apollo je pre Slovensko čiastočne úspešná, tvrdí ministerstvo financií.
Podľa webového vydania denníka Plus Jeden deň arbitrážny súd rozhodol, že vo väčšine bodov žaloby nemá právomoc rozhodnúť.
Euram si nárokoval škody, ktoré vraj utrpel po tom, čo cez svoju slovenskú dcérsku spoločnosť E. I. C. v roku 2007 získal väčšinu akcií v zdravotnej poisťovni Apollo. Celkovo od Slovenska žiadal 131 miliónov eur.
Len zlomok nárokov
„Je to síce čiastočné víťazstvo, ale nie také, ktoré by niekto nečakal. Slovensko malo od počiatku silnú pozíciu v arbitráži, pretože medzivládna dohoda s Rakúskom je koncipovaná nešťastne práve pre investora,“ vysvetlila advokátka Jana Martinková.
Tribunál potvrdil svoju právomoc rozhodnúť len o časti, ktorá sa týka voľného pohybu platieb, ktoré súvisia s investíciami.
„Tu by sa mal tribunál zaoberať aj otázkou prípadnej špekulatívnej investície, keďže E. I. C. nadobudla akcie v čase, keď bol známy minimálne úmysel vlády reformovať zdravotné poistenie,“ upozornila Martinková.
Ak vôbec bude musieť Slovensko zaplatiť, pôjde podľa advokátky o zlomok pôvodne požadovanej sumy.
Pre Union sme prehrali
Slovensko zatiaľ nezaplatilo za prehratú arbitráž pre zákaz vyplácania zisku holandským akcionárom zdravotnej poisťovne Union.
Začiatkom decembra arbitrážny súd rozhodol, že spoločnosti Achmea máme zaplatiť za zákaz zisku 22 miliónov eur.
Zisk zakázala zdravotným poisťovniam prvá vláda Roberta Fica (Smer). Obmedzila jeho vyplácania a prikázala, aby ho akcionári investovali naspäť do zdravotníctva.
V roku 2011 označil takéto obmedzenia podnikania Ústavný súd za protiústavné.