Dostať dnes dieťa do materskej školy nie je jednoduché, záujem rodičov vysoko prekračuje kapacity predškolských zariadení.
Mestá musia rozširovať kapacity materských škôl, lebo nespokojných rodičov, ktorí dostávali zamietavú odpoveď na žiadosť o prijatie dieťaťa, v predchádzajúcich rokoch pribúdalo.
Ešte pred dvoma rokmi bola kritická situácia so škôlkami najmä v Bratislave a okolí, v okresoch Bytča, Ružomberok, Trnava a Prievidza.
Vlani aj predvlani škôlky zamietli žiadosti asi pre 7000 detí.
V téme sa dočítate:
Päť rád, kedy a ako podať prihlášku
Detské centrum nie je škôlkou
Bariéra pre ženy
Materská škola
Za čo budete platiť
poplatok za pobyt dieťaťa v materskej škole
poplatok za stravu
poplatok na režijné náklady
ostatné poplatky (napríklad v bratislavskej škôlke v Dúbravke matka mesačne pri 20 pracovných dňoch za dieťa zaplatí 47,78 eura. K tejto sume treba ešte prirátať celoročný poplatok za pranie v sume 20 eur a 40 eur za kultúrne podujatia a detské oslavy).
Podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií nedostatočné kapacity materských škôl predstavujú bariéru pre ženy, ktoré by chceli pracovať.
V medzinárodnom porovnaní má Slovensko podľa IFP nižšiu účasť na predškolskej výchove, než je priemer krajín Únie.
V porovnaní napríklad s Nemeckom či Veľkou Britániou zaostávame relatívne ešte viac, tvrdia analytici inštitútu v správe spred roka.
Posun k lepšiemu
V niektorých veľkých mestách sa situácia s miestami v škôlke začína meniť v prospech rodičov.
Podľa aktuálnych informácií sa lepší napríklad v bratislavských mestských častiach Petržalka, Ružinov aj Staré Mesto, ktoré vlani pre veľký záujem rozširovali kapacity svojich materských škôl.
„Keďže o ružinovské škôlky je veľký záujem, určite by sme potrebovali ešte viac miest,“ dodala hovorkyňa mestskej časti Miroslava Štrosová.
Aj bratislavská Petržalka rozširovala kapacity svojich škôlok. V posledných dvoch školských rokoch otvorili päť nových tried.
Týždeň otvorených dverí v nitrianskych materských školách ukázal, že záujem rodičov bude obrovský. Svoje deti tu chcú umiestniť rodiny z mesta i okolitých obcí.
Viaceré škôlky zaznamenávajú už teraz záujem, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje ich kapacity. Ide hlavne o tie, ktoré sú na sídliskách s veľkým počtom mladých rodín, či tie, ktoré sú známe kvalitným personálom a vybavením.
Magistrát už preto otvoril dve nové triedy, avšak i tak bude problém umiestniť v škôlkach všetkých predškolákov. Mesto predpokladá, že bude vedieť naplniť požiadavky ľudí z Nitry, najväčší záujem je na sídliskách.
Škôlka nie je len pre zamestnaných rodičov
Niekedy sa rodičia pozastavujú nad tým, že pri nedostatku miest riaditeľka prijme aj dieťa matky na rodičovskej dovolenke, ktorá je doma s ďalšími deťmi.
Viera Hajdúková z ministerstva školstva povedala, že materská škola nie je určená len pre deti zamestnaných rodičov, ale všeobecne pre deti od 3 do 6 rokov veku.
„Ak sú v nej voľné kapacity, môže škôlku navštevovať aj dieťa ktorého matka je doma,“ dodala Hajdúková.
Riaditeľka materskej školy v žiadnom prípade nesmie od takejto matky vyžadovať, aby dieťa nenavštevovalo materskú školu počas akýchkoľvek prázdnin.
Päť rád, kedy a ako podať prihlášku
Do materskej školy nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky a to ani na adaptačný alebo diagnostický pobyt.
1. Kedy možno deti prijať
Do materskej školy sa prijímajú deti priebežne alebo na nasledujúci školský rok.
Miesto a termín podávania žiadostí na nasledujúci školský rok zverejňuje riaditeľ po dohode so zriaďovateľom na budove školy spravidla od 15. februára do 15. marca.
2. Kto prednostne
Materská škola prednostne prijíma deti, ktoré dovŕšili 5 rokov veku, deti s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a deti s dodatočne odloženým plnením povinnej školskej dochádzky.
3. Čo treba na zápis
Žiadosť na prijatie dieťaťa. Tú si rodičia môžu vyzdvihnúť priamo v materskej škole alebo si ju môžu stiahnuť z jej webovej stránky.
Písomnú žiadosť musí rodič vyplniť a dať ju potvrdiť všeobecnému lekárovi pre deti a dorast.
Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, treba predložiť aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.
4. Ako je to s rajonizáciou
Pri materských školách neplatia školské obvody.
Prijatie dieťaťa teda nemožno explicitne viazať na trvalý pobyt.
Materská škola môže nanajvýš ustanoviť, že v prípade zvýšeného záujmu vzhľadom na jej kapacitné možnosti uprednostní deti s trvalým bydliskom na území danej obce, mesta.
5. Termín rozhodnutia
O prijatí či neprijatí dieťaťa do škôlky zriadenej obcou spravidla riaditeľka rozhodne do 30 dní od ukončenia zápisu.
Žiaden právny predpis jej však neukladá lehotu, dokedy tak musí urobiť.
(or, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - GABRIEL KUCHTA)
Detské centrum nie je škôlkou
Nedostatok miest v obecných materských školách dáva zelenú vzniku súkromných predškolských zariadení. Nie každé je však zaradené v sieti škôl ministerstva školstva.
Namiesto prázdnin dovolenka
dĺžka dovolenky na zotavenie je v prípade učiteliek materských škôl rovnaká ako u pedagogických zamestnancov,
trvá 8 týždňov plus týždeň dodatkovej dovolenky,
vyhláška o materskej škole taxatívne určuje, že cez letné prázdniny sa prevádzka materskej školy preruší najmenej na tri týždne z dôvodov čistenia priestorov materskej školy, ako aj čerpania dovolenky.
Nedostatok miest v obecných materských školách dáva zelenú vzniku súkromných predškolských zariadení. Nie každé je však zaradené v sieti škôl ministerstva školstva.
Rodičia v núdzi, ktorí nedostanú pre svoje dieťa štátnu škôlku, neraz využijú aj služby opatrovateľských centier. Detské centrum alebo mini opatrovateľské centrum ponúka rodičom obdobné služby ako materské školy.
Môže si ho zriadiť ktokoľvek so živnostenským oprávnením na poskytovanie služieb pre rodinu a domácnosť, vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti a prevádzkovanie jaslí.
Pri jeho prevádzkovaní ale musia byť splnené podmienky vyhlášky ministerstva zdravotníctva o vzniku zariadení pre deti a mládež.
Detské centrá väčšinou nie sú zaradené v sieti škôl a školských zariadení ministerstva školstva, nemajú štátnu dotáciu. Nevzťahujú sa na ne žiadne právne normy ako na materské školy a teda sa v nich nevykonáva ani kontrola kvality výchovy a vzdelávania, respektíve poskytovaných služieb.
V centrách ide o čisto obchodnú záležitosť medzi rodičom a poskytovateľom. Ich hygiena však podlieha kontrole regionálnych úradov verejného zdravotníctva, podnikanie musí mať garanta.
(or)