BRUSEL.
Zdroje agentúry Reuters uviedli, že hoci je predĺženie lehoty pravdepodobné, nemalo by byť až vo výške, o ktorú krajiny požiadali.
Írsky minister financií Michael Noonan v pondelok uviedol, že si je vedomý toho, že jeho požiadavka sa úplne nesplní.
"Naša najnižšia lehota splatnosti je päť rokov a zväčšila by sa na dvadsať. V priemere sme teda požiadali o predĺženie o 15 rokov. Uvidíme však, ako to pôjde," povedal Noonan. "Nemyslím si, že je priestor na také dlhé predĺženie lehoty," dodal írsky minister.
Predstavitelia EÚ vo všeobecnosti s predĺžením lehoty splatnosti úverov oboch krajín súhlasia.
"Írsko a Portugalsko si pri plnení podmienok svojich záchranných programov počínali dobre, takže pomoci pre obe krajiny sme naklonení," povedal jeden z predstaviteľov eurozóny.
"Záchranný program Írska sa však končí až na konci tohto roka a portugalský program sa končí až v budúcom roku, takže teraz je možno ešte príliš skoro na toto rozhodnutie," dodal.
Šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup) Jeroen Dijsselbloem podľa vlastných slov požiada členské krajiny EÚ, ktoré nepatria do eurozóny, o súhlas s predĺžením lehoty splatnosti úverov oboch krajín.
Ich súhlas je potrebný, pretože Portugalsko aj Írsko čerpalo prostriedky z európskeho fondu pre stabilitu (ESM). Tento fond získava prostriedky na finančných trhoch s tým, že za neho ručí rozpočet celej EÚ.
V prípade predĺženia splatnosti úverom poskytnutých z Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF) je potrebný jednohlasný súhlas všetkých členských krajín eurozóny. Írsko aj Portugalsko čerpá pomoc aj z ESM aj z EFSF.
Írsko od roku 2010 čerpá od Medzinárodného menového fondu (MMF) a eurozóny finančnú pomoc v objeme 67 mld. eur. Portugalsko, ktoré požiadalo o pomoc v roku 2011, dostalo od medzinárodných veriteľov úverový program v objeme 79,5 mld. eur.