BRATISLAVA. Ženy a muži na Slovensku žijú od narodenia niečo vyše 52 rokov zdravo. Je to najmenej rokov spomedzi krajín Európskej únie.
Vyplýva to zo štatistiky európskeho štatistického úradu Eurostat. Údaje sú z roku 2011. Eurostat rebríček zverejnil dnes.
Eurostat robil rebríček podľa údajov o úmrtnosti a dotazníku, kde sa ľudí pýtal na očakávania, ako dlho budú žiť bez toho, aby ich choroba nejak obmedzovala.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdGY2Y0hmdjg4S2w2M3BUQTV3YzhMQVE&transpose=0&headers=1&range=A1%3AC31&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},{"useFormatFromData":true}],"series":{"0":{"color":"#a61c00"},"1":{"color":"#073763"}},"booleanRole":"certainty","title":"Ak\u00fd dlh\u00fd zdrav\u00fd \u017eivot m\u00f4\u017eu \u010daka\u0165 pri naroden\u00ed","animation":{"duration":500},"legend":"top","focusTarget":"category","hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"Zdroj: Eurostat","minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},"isStacked":false,"tooltip":{},"width":500,"height":558},"state":{},"view":{},"chartType":"BarChart","chartName":"Chart 1"}
Na Malte je to o 18 rokov viac Najdlhšie žijú zdravo ľudia na Malte. Tam ženy prežijú od narodenia 71 a muži 70 rokov zdravého života.
Nasleduje Švédsko, kde dlhšie zdravo žijú muži - 71 rokov, u žien je to o rok menej. Je to o 18 rokov viac ako u nás.
Ministerstvo zdravotníctva si zlú situáciu uvedomuje. "Štatistika nie je pre nás žiadnym prekvapením," povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Zlepšiť našu pozíciu by podľa ministerstva malo zavedenie jednej poisťovne. Čo konkrétne by mala jedna poisťovňa zlepšiť, Čižmnáriková nepovedala: "Pluralita nepriniesla doteraz pre pacienta podľa výsledkov nič," hovorí.
Dôvodom zlých výsledkov je podľa analytika INEKO Dušana Zachara najmä zdravotný štýl. "V porovnaní s ostatnými krajinami Slováci málo športujú a zároveň nezdravo jedia a pijú. Zdravotníctvo a zdravotná starostlivosť vplývajú na stav zdravia ľudí asi tak len jednou šestinou," povedal.
Treba podľa neho ľudí viac informovať a motivovať k zdravšiemu životnému štýlu, a to nie len osvetou ale aj motiváciou vo forme bonusov či malusov.
"Treba sociálne odkázaným občanom znížiť dane a odvody a zaviesť im limity na priame platby v zdravotníctve, aby sa im oplatilo pracovať a starať sa o vlastné zdravie," dodáva.
Zlé dáta? Analytik HPI Tomáš Szalay upozorňuje, že dáta nemusia byť správne. Do výpočtu totiž vstupuje chorobnosť či úmrtnosť a tie podľa neho Slovensko vykazuje zle. Otázne je aj to, ako to vykazujú iné krajiny.
Výsledky Eurostatu však neodmieta. "Je to dôležité upozornenie, že robíme niečo zle. Ale na to, aby sme zistili, čo presne, potrebujeme dáta, a tie preukázateľne nemáme spoľahlivé," hovorí.