BRATISLAVA. Hoci o zvyšovaní zamestnanosti v súčasnosti pravidlá verejného obstarávanie nepíšu nič, ministerstvo vnútra chce dokázať, že aj napriek tomu možno získať cez tendre nové pracovné miesta.
Kaliňákovo ministerstvo ešte začiatkom minulého mesiaca vyhlásilo tender na čistopisy pasov, vodičských či občianskych preukazov.
Sedemročný kontrakt má odhadovanú hodnotu 51 až 89 miliónov eur. O víťazovi nerozhodne len cena či rýchlosť dodania, ale aj počet novovytvorených pracovných miest.
Kým ponúkaná cena tvorí štyri pätiny hodnotenia ponuky, počet zamestnaných ľudí len desatinu, rovnako ako rýchlosť dodania.
Nielen podľa ceny
Tender nebude mať len jedného víťaza, zmluvu podpíše ministerstvo s tromi firmami. „Jednotlivé objednávky sa potom budú vyberať aukciou medzi týmito firmami,“ vraví Tatiana Behrová, ktorá ministerstvu vnútra radí o obstarávaní.
Zamestnanosť dostalo ministerstvo do tendra tým, že nebude vyberať najlacnejšiu ponuku, ale ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku.
Zohľadňovať tak môžu rôzne kritériá ako rýchlosť dodania či náklady na údržbu.
„Podľa súčasného zákona kritériá hodnotenia musia súvisieť s predmetom zákazky. Kritérium počtu novovytvorených pracovných miest to nespĺňa. To už potom môžeme rovno do kritérií hodnotenia uviesť hocičo, napríklad súhrnnú výšku darov pre nemocnice alebo pre politické strany,“ kritizuje postup Peter Kunder z Aliancie Fair-play.
Smernica to nerieši
Behrová považuje kritérium za štandardné. Predpokladá, že o zákazku sa budú uchádzať zahraničné firmy a je logické, aby si tu na plnenie sedemročného kontraktu vytvorili zázemie.
Eurosmernice o obstarávaní umožňuje riešiť zamestnávanie cez verejné zákazky, no počet nových pracovných miest musí byť predmetom zmluvy. Výber víťaza tendra podľa tohto kritéria neupravuje.