WASHINGTON. Výrazné škrty vo výdavkoch Spojených štátov, ktoré 1. marca vstúpili do platnosti, ohrozujú krehké zotavovanie najväčšej svetovej ekonomiky.
Upozornil v utorok Alan Krueger, predseda výboru poradcov Bieleho domu, podľa ktorého tieto úsporné opatrenia z dlhodobého hľadiska nepomôžu USA vyriešiť problémy s nadmerným deficitom v rozpočte. Informovala o tom agentúra Reuters.
Americkí politici sa nedokázali dohodnúť na kompromisnom riešení, ktoré by zabránilo automatickým škrtom vo výdavkoch štátu. A tak musia štátne inštitúcie, ktoré sú financované z federálneho rozpočtu, vrátane ministerstva obrany, od 1. marca do konca roka znížiť svoje výdavky o 85 miliárd USD (65,21 miliardy eur).
Americká ekonomika pritom v poslednom kvartáli minulého roka vzrástla len o zanedbateľných 0,1 %. To je príliš slabý výkon na to, aby dokázala vytvoriť dostatok nových pracovných miest a prispieť tak k poklesu nezamestnanosti. Celoplošné zníženie federálnych výdavkov pritom ešte viac zabrzdí hospodársky rast USA.
"Nie je možné zobrať z federálneho rozpočtu v nasledujúcich siedmich mesiacoch 85 miliárd USD bez toho, aby to uškodilo ekonomike a pracovnému trhu," skonštatoval Krueger.
Podľa odhadu rozpočtového výboru amerického Kongresu škrty vo výdavkoch môžu do konca roka pripraviť trh práce o 750.000 miest, a to najmä v súkromnom sektore.
Krueger upozorňuje, že takéto "hlúpe" šetrenie prináša len krátkodobý efekt a nerieši dlhodobé problémy s výškou rozpočtového schodku. Podkopáva súčasné zotavovanie ekonomiky a predstavuje opak rozumnej a vyváženej fiškálnej politiky.
Medzinárodný menový fond (MMF) už minulý týždeň oznámil, že pravdepodobne zníži svoju prognózu rastu americkej ekonomiky v tomto roku minimálne o 0,5 %.