BRATISLAVA.
Medzi poistencov štátu totiž od začiatku januára nepatria tie osoby, ktorých vymeriavací základ za rok 2013 presiahne 15-násobok životného minima, teda sumu 2 918,7 eura.
Ak podnikajúci dôchodcovia, či ženy na materskej dovolenke budú mať ročný vymeriavací základ nad touto sumou, má sa na nich vzťahovať minimálny mesačný vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činnú osobu na úrovni 393 eur, čomu zodpovedá poistné v sume 55,02 eura.
Rezort zdravotníctva to však chce po deviatich týždňoch účinnosti zákona zmeniť.
"Navrhuje sa, aby sa nevzťahoval minimálny vymeriavací základ na poistencov, ktorí z dôvodu, že prekročili svojim príjmom 15-násobok životného minima, prestávajú byť poistencami štátu, pretože v opačnom prípade by úprava predstavovala neprimeranú finančnú záťaž pre takýchto poistencov," uviedlo ministerstvo k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý predložilo do pripomienkového konania.
Poistné na zdravotné poistenie tak tieto osoby majú po novom odvádzať zo skutočne zarobenej sumy.
Rovnaké riešenie už do parlamentu v rámci novely zákona o zdravotnom poistení predložil poslanec Jozef Mihál (SaS). Ten tiež navrhol, aby poistenci štátu v prípade, ak vykonávajú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby, vždy platili poistné zo skutočne dosiahnutého vymeriavacieho základu.
"Zákon o zdravotnom poistení od 1. januára 2013 diskriminuje a demotivuje poistencov štátu vykonávajúcich súčasne činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby a "núti“ ich mať vymeriavací základ do uvedenej hranice," uviedol Mihál.
Jeho návrh má však znížiť aj administratívnu záťaž zamestnávateľov pri prihlasovaní a odhlasovaní zamestnancov pracujúcich na dohody do zdravotnej poisťovne.
Mihál navrhuje, aby sa zamestnanci (zamestnanci v pracovnom pomere aj zamestnanci na dohody) nemuseli odhlasovať zo zdravotnej poisťovne počas dní odpočinku, ani počas dní pracovného pokoja.
Hranicu 15-násobku životného minima, od ktorej prestávajú byť penzisti, či ženy na rodičovskej dovolenke poistencami štátu, zaviedlo ministerstvo zdravotníctva novelou zákona o zdravotnom poistení, ktorú schválil parlament koncom novembra minulého roka.
Toto ustanovenie pritom navrhol do novely zákona doplniť parlamentný výbor pre zdravotníctvo dva dni pred hlasovaním o zmenách v zdravotnom poistení.