Asociácia gastrofiriem chce obmedziť platby maximálne na päť lístkov od tej istej spoločnosti.
BRATISLAVA. Stravné lístky, ktoré dostanú od zákazníkov, využívajú niektoré reštaurácie na výhodné nákupy v obchodných reťazcoch. Ušetria tak stovky eur na províziách, ktoré by inak platili firmám, čo vydávajú gastrolístky.
Nákupmi presúvajú povinnosť zaplatiť provízie vo výške od dvoch do šiestich percent z ceny stravných lístkov na predajcov. Takýto postup, ktorý nezakazuje ani Zákon o potravinách, ani Zákonník práce, potvrdilo viacero obchodných sietí.
Obchodné reťazce gastrolístky po prijatí znehodnocujú pečiatkou alebo podpisom. Pri reštauráciách to také samozrejmé nie je.
Platia nimi suroviny
Stravné lístky
Fakty
- vydávajú ich u nás firmy: Doxx – Stravné lístky, Edenred Slovakia, Le Cheque Dejeuner, Sodexo Pass SR a Vaša Slovensko,
- obchod im platí provízie od dvoch do šiestich percent z ceny stravného lístka,
- v júli 2011 Obyčajní ľudia navrhli, aby zamestnanci dostali možnosť rozhodnúť sa, či chcú stravné lístky, alebo peniaze na jedlo, ich návrh neprešiel.
Platbu gastrolístkami od zákazníkov využívajú hlavne menšie reštaurácie, ktoré sa zameriavajú na obedové menu.
„Presné číslo nevieme, ale budú to milióny eur ročne a je to prax používaná po celom Slovensku. Najčastejšie ide o nákup surovín na obedové menu,“ potvrdil Michal Dyttert z reťazca Tesco.
Obchody napriek tomu neobmedzujú objem nákupu za gastrolístky ani počet lístkov pri platbe.
„V našej sieti je to bežná prax. Zákazníci prídu s rôznymi typmi stravných lístkov. Pre zákonné obmedzenia však nemáme možnosť kontrolovať pôvod lístkov ani identifikovať zákazníkov,“ hovorí Miroslav Chmelár z reťazca Ahold, ktorý u nás prevádzkuje predajne Hypernova a Albert.
Stopnúť viacnásobné používanie gastrolístkov na výhodnejšie nákupy podnikateľov chce Asociácia emitentov stravovacích poukážok.
„Pripravujeme sériu opatrení, ktorá by mala obmedziť platby maximálne na päť lístkov od jedného emitenta. Prebieha právna analýza,“ vraví šéf asociácie Štefan Petrík.
Ministerstvo práce tvrdí, že Zákonník práce neupravuje zmluvné podmienky medzi právnickými či fyzickými osobami. Nemôže preto regulovať platby gastrolístkami.
Obmedzenia obchádzali
Reštaurácie a obchodné siete majú s firmami, ktoré vydávajú gastrolístky, podpísané individuálne zmluvy. Tie definujú výšku provízie. Čím je reštaurácia alebo obchodná sieť trhovo silnejšia, tým si môže províziu v rokovaniach znižovať a dohodnúť pre ňu lepšie podmienky.
„Kedysi boli v zmluvách zakotvené aj obmedzenia na maximálnu platbu stravnými lístkami a ich počet lístkov. Bolo to vyvesené pri pokladniciach. Obchodníci však hľadali spôsoby, ako to obísť,“ hovorí Petrík. Pre reťazce sú gastrolístky výhodné, prinášajú im vyššie tržby. Zákazník túto možnosť platby už berie ako bežný benefit.
Neodsledujú to
„To, že obchod musí platiť províziu aj za lístky, ktoré boli pôvodne zaplatené v reštauráciách, neprekáža, pretože v rabate majú priestor, ktorý im to umožňuje. Nejde o porušenie zákona,“ tvrdí šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak.
Asociácii sa provízia síce vráti, ale jej výška je v prípade veľkého reťazca odlišná ako pri malej reštaurácii.
Kým malý podnikateľ zaplatí z lístka v sume 3,50 eura na provízii päť percent, teda 17 centov, v prípade veľkého reťazca sa provízia môže znížiť až na dve percentá, teda tvorí sedem centov. Ak reštaurácia presunula do obchodnej siete sto lístkov, emitent tak prerobí asi desať eur.
„Nie sme schopní sledovať, či nám reštaurácia poslala všetky lístky. My ich prijmeme a archivujeme tri mesiace, potom ich skartujeme,“ tvrdí obchodný riaditeľ gastrofirmy Doxx Ivan Mlynarčík.
Kaufland ich neberie, Lidl má na ne reklamu
Pri platbe stravnými lístkami reťazce ľudí neobmedzujú. Neberú ich však za alkohol a cigarety.
BRATISLAVA. Pred dvoma týždňami začal prijímať gastrolístky štyroch firiem Lidl. Upozorňuje na to na bilbordoch, pútačoch pred predajňami aj na reklamách vkladaných do obálok s gastrolístkami.
Zaradil sa tak medzi väčšinu reťazcov, ktoré už dávnejšie akceptovali, že zákazníci kupujú za gastrolístky aj potraviny.
Z veľkých obchodných sietí sa gastrolístkami nedá platiť asi len v Kauflande. „Momentálne stravné lístky neprijímame. Sme stále v rokovaní s poskytovateľmi lístkov o detailoch spolupráce,“ povedal Martin Gärtner z Kauflandu.
Pri platbe za nákup obchodné reťazce zákazníkov neobmedzujú. Pri pokladnici môžu použiť ľubovoľný počet lístkov naraz. „Minimálna suma nákupu musí byť aspoň v hodnote stravného lístka, nie je možné z neho vydať hotovosť,“ vraví Martina Kovacs z Billy.
V súlade so zákonom však reťazce gastrolístky neakceptujú pri kúpe alkoholu a cigariet. Tiež pri ďalších výrobkoch, ktoré nesúvisia so stravovaním, napríklad pri drogérii.
„Vlastné obmedzenia nad rámec zákona nemáme,“ vraví Peter Sklenář z reťazca Tesco.
Denisa Čimová