Brusel. Eurozóna sa musí urýchlene dohodnúť na podmienkach pomoci pre Cyprus. Vyhlásil to v piatok luxemburský premiér a niekdajší dlhoročný šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker.
"Neviem si predstaviť, že víkend prejde bez toho, aby sme vyriešili problém Cypru," povedal Juncker pred piatkovou schôdzkou ministrov.
Na otázku, či by mali cyperské banky po vzore Grécka súhlasiť s odpismi investícií do vládneho dlhu, Juncker odpovedal, že ostrovná krajina predstavuje "iný prípad".
Medzinárodná finančná pomoc pre Cyprus však v prípade schválenia musí viesť k rovnakým výsledkom ako v Grécku, zdôraznil Juncker, ktorý ukončil v januári pôsobenie na čele Euroskupiny.
Naše podmienky
"O Cypre sme nehovorili, nebola to téma summitu, ale Slovensko naďalej požaduje, aby Cyprus aktívnejšie spolupracoval pri výmene informácií s ostatnými štátmi Európskej únie," povedal slovenský premiér Robert Fico po skončení summitu sedemnásťčlennej skupiny.
V prípade Slovenska ide o preskúmanie pozadia cyperských firiem, ktoré pôsobia na Slovensku, pričom mnohé z nich sa v minulosti zúčastňovali na privatizácii a tendroch v hospodárskej oblasti.
"My chceme vedieť, kto sú ich skutoční vlastníci, nie iba konatelia či riaditelia," spresnil Fico. Dodal, že na Slovensku funguje veľa cyperských firiem, o ktorých "nič nevieme."
Premiér pripomenul, že komunikácia s Cyprom sa v tejto oblasti zlepšila, pretože kým v minulosti prísun požadovaných informácií z Cypru trval "niekoľko sto dní," koncom roka 2012 prišla odpoveď na jednu žiadosť už za 15 dní.
Fico však odmietol komentovať, či Slovensko použije právo veta pri hľadaní konsenzu pre finančnú pomoc Cypru.
Slovenský premiér tvrdí, že Slovensko vo svojich požiadavkách voči Cypru nie je osamotené. Upozornil na Nemecko, ktoré má veľké výhrady voči finančnej pomoci Cypru. Dôvodom je pranie špinavých peňazí a podozrivé prepojenia na podnikateľov s pochybnou povesťou z Ruska, ktorí podnikajú na Cypre.
Akú pomoc žiadajú
Cyperská vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine. Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku.
Nikózia s medzinárodnými veriteľmi rokuje o úverovom programe v objeme 17,5 miliárd eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky.
Cyprus však očakáva, že k záchrane krajiny pred platobnou neschopnosťou prispeje aj Rusko, uviedla agentúra AP.
Rusko zrejme predĺži Cypru splatnosť úveru vo výške 2,5 miliardy eur, alebo dá krajine nový úver, povedal pre agentúru AP nemenovaný cyperský predstaviteľ, ktorý chcel zostať v anonymite, pretože nemá poverenie hovoriť o rokovaniach s Ruskom. Dodal, že Cyprus bude okrem toho hľadať ruského kupca pre dve najväčšie domáce banky, ktoré zaznamenali vysoké straty zo svojej angažovanosti v Grécku.
Ministri financií členských štátov eurozóny budú o pomoci pre Cyprus rokovať v piatok podvečer.