BRATISLAVA. Cyprus sa odmietnutím zdanenia vkladov vo svojich bankách dostal do slepej uličky.
Tvrdí to minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého je tak jednoznačné, že ostrovná krajina sa zo súčasnej situácie môže dostať iba dohodou s krajinami eurozóny, prípadne s Ruskom.
Dodal však, že štáty eurozóny dali jasne najavo, že sú pripravené Cypru z trvalého eurovalu pomôcť, čo stále platí.
Problémom sú cyperské banky
"Cyperčania si ale musia uvedomiť, že skutočnou príčinou ich problémov je ich finančný sektor, ktorý je 6-krát väčší, ako ich skutočná ekonomika,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Kažimír.
Cyprus však s väčšou sumou ako 10 miliárd eur na záchranu z eurovalu zrejme počítať nemôže. Podľa Kažimíra by totiž pri navyšovaní pomoci bol problém s účasťou Medzinárodného menového fondu.
"Je to otázka udržateľnosti dlhu Cypru a schopnosti vrátiť tie peniaze,“ tvrdí s tým, že je na Cyperčanoch, ako naplnia zvyšnú takmer 6-miliardovú obálku.
Možností majú podľa Kažimíra viacero. Či už zvyšovanie daní, alebo predaj majetku, dôležité bude tiež rozhodnutie o budúcnosti dvoch kľúčových cyperských bánk so záporným majetkom.
Čo bude s Cyprom ďalej, tak ukážu najbližšie dni, kedy Kažimír očakáva ďalšie rokovania ministrov financií eurozóny.
Sulík: Nebezpečný a hlúpy nápad
Kľúčové banky pre cyperskú ekonomiku by mali byť zoštátnené a tie ostatné by mohli pokojne skrachovať. Takto by problémy na Cypre riešil predseda opozičnej SaS Richard Sulík.
Rozhodnutie Bruselu zaviesť mimoriadnu daň na bankové vklady považuje Sulík za mimoriadne hlúpe a nebezpečné. Ministra financií Petra Kažimíra (Smer) vyzýva, aby vysvetlil, prečo zdvihol ruku za zavedenie dane, ktorá ani daňou nie je. Sulík v súvislosti so zlými rozhodnutiami varuje pred možným návratom eurokrízy.
"To, čo sa musí urobiť na Cypre je, že na zlé hospodárenie musia doplatiť investori bánk a akcionári. Keby to nemalo stačiť, tak cyperská vláda nech zachraňuje vklady svojich obyvateľov do istej rozumnej hranice. Nikoho iného. V žiadnom prípade by nemali byť zachraňované miliardové úložky oligarchov, možno nielen ruských," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Sulík.
Podľa neho treba banky akcionárom zobrať. V súvislosti s nápadom odpredať dve banky Bruselu za euro Sulík uviedol, že "cena jedno euro je určite na mieste". Treba sa však podľa neho zamyslieť, komu budú banky odpredané.