BRATISLAVA. V trnavskom závode PSA Peugeot Citroën momentálne pracuje asi 450 dočasne pridelených zamestnancov na pozíciách operátor výroby. To je vyše desatina zamestnancov, spolu totiž v podniku robí okolo 3500 ľudí.
„Výhodou dočasného pridelenia je to, že sa zabezpečí okamžitý nábor v požadovanej kvalite a množstve,“ povedal hovorca firmy Peter Švec. Tvrdí, že dočasní zamestnanci majú podmienky porovnateľné s kmeňovými.
Vo výrobných firmách pracuje desať až 15 percent ľudí, ktorých si podniky najímajú od agentúr. Nie sú zamestnancami firiem, ale majú dohody s agentúrami dočasného zamestnávania.
Činnosť agentúr sa však od mája obmedzí. Do novely zákona o službách zamestnanosti, ktorú schválili poslanci, sa totiž dostal návrh exministerky práce Viery Tomanovej (Smer). Firma bude podľa neho môcť predĺžiť prenajatie dočasného pracovníka za dva roky päťkrát.
Potom ho musí zamestnať na pracovný pomer na neurčito. „Zlepšia sa a zjednotia podmienky zamestnancov,“ hovorí Tomanová.
Zmeny chceli odbory
O zmeny v agentúrnom zamestnávaní žiadali pred niekoľkými týždňami aj odborári. OZ KOVO hrozil, že pre časté reťazenie práce ľudí z agentúr podá podnet na Európsku komisiu.
Odborári zatiaľ návrh nepodali, chcú si počkať, ako bude zákon vyzerať vcelku. „Hovorila som o mojom návrhu s odborármi a boli spokojní,“ povedala Tomanová.
Šéf OZ KOVO Emil Machyna však v novele stále vidí nedostatky: „Vítame tento kom〜promis, ale je to len čiastočné riešenie.“ Návrh podľa neho nerieši počet ľudí, ktorí môžu pracovať dočasne.
Vraví, že by sa dočasní zamestnanci mohli obmedziť časovo, že by napríklad mohli pracovať len pol roka, dodáva.
„Prípadne by sa stanovili obmedzenia podľa druhu činnosti. V Nemecku napríklad v stavebníctve nemôžu byť dočasní zamestnanci,“ hovorí.
Agentúry to kritizujú
Za veľký zásah do pracovného trhu považuje obmedzenie činnosti personálnych agentúr Darina Mokráňová z agentúry Index Nosluš.
„Nemyslím si, že reálne ovplyvní situáciu alebo že by mohol mať dopad na zníženie či zvýšenie nezamestnanosti.“
„Zmena je zlá. Prináša administratívnu záťaž a chýba jej odbornosť,“ povedal šéf Asociácie personálnych agentúr Slovenska Ľuboš Sirota.
Boja sa korupcie
Novelu zákona už dlhšie kritizuje opozícia aj firmy. Najväčší problém vidia v tom, že o prideľovaní mnohých príspevkov má rozhodovať výbor pri úrade práce. Bude mať 11 členov, medzi nimi odborárov, zamestnancov či zástupcov samosprávy.
Opozícia aj firmy varujú, že takáto zmena dáva priestor na klientelizmus a korupciu. Nezamestnaným, ktorí budú chcieť získať napríklad absolventskú prax či príspevok na samostatne zárobkovú činnosť, nebude stačiť len požiadať úrad.
Dielne prídu o peniaze
Chránené dielne majú dostávať menej peňazí. Ministerstvo práce zmeny obhajuje zneužívaním príspevkov pre chránené dielne.
Opozícia sa obáva, že zmeny ohrozia ich fungovanie. „Mnohé zaniknú,“ povedala nezaradená poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA).
Poslanec Andrej Hrnčiar zo strany Most-Híd navrhol, aby boli aspoň príspevky na zriadenie chránenej dielne či pre občana zo zdravotným postihnutím na samostatne zárobkovú činnosť automatické, ak žiadatelia splnia podmienky. Jeho návrh však Smer nepodporil.
Aké plusy a mínusy vidia opoziční poslanci
Ľudovít Kaník (SDKÚ)
Negatívom je, kvytvorenie priestoru pre regionálnu korupciu a klientelizmus cez výbory, ktoré prideľujú príspevky. Podporuje tiež ľudí, ktorý zneužívajú systém, lebo ruší povinnosť hlásenia sa na úrade práce, a teda dáva týmto ľuďom priestor na čiernu prácu a prácu v zahraničí. A komplikuje život chráneným dielňam. Vidím len malé pozitívum pri postupnom návrate k aktivačným prácam. Ale aj to je nedostatočné.
Erika Jurinová (OĽaNO)
Plusom je sprehľadnenie systému, keďže sa rušia niektoré príspevky. Negatívne sú najmä zmeny pre zdravotne ťažko postihnutých. Ministerstvo nemá tendenciu integrovať ich, ale odkladať ich mimo. Problém sú aj výbory, ktoré rozdeľujú peniaze, lebo majú príliš veľa právomocí.
Lucia Nicholsonová (SaS)
Najväčšie negatívum sú výbory, kde hŕstka ľudí bude rozdeľovať peniaze. Ľutujem všetkých ľudí, ktorí splnia podmienky a potom peniaze nedostanú. Mali sa radšej spríniť pravidlá prideľovania. Dávajú tak priestor korupcii. Problém je aj to, že sa ľudia už nemusia hlásiť na úradoch, a tak sa podporuje čierna práca.