BRATISLAVA. Ceny vajec sa prvýkrát za posledných 10 rokov pred Veľkou nocou nezvyšujú, ale klesajú.
Aj v ekonomicky najhorších rokoch totiž ich cena vždy rástla.
Uviedol to pre TASR Ladislav Birčák, riaditeľ Novogalu, a. s., Dvory nad Žitavou, firmy s viac ako 30-ročnou históriou. Ročná produkcia spoločnosti predstavuje približne 4000 ton brojlerového mäsa a 130 miliónov slepačích vajec.
"Ceny vajec sú teraz oproti marcu 2012 nižšie až o 80 %. Vlani bola cena vajec síce veľmi vysoká, ale v súčasnosti padla pred Veľkou nocou tak neštandardne, že výroba je už de facto v strate," spresnil.
Dôvodom takýchto pomerov na trhu je podľa neho určite obrovská nadvýroba vajec v rámci EÚ.
"Na Slovensku sa teraz v marci predávajú aj české vajcia, ktoré sa v slovenských obchodných reťazcoch niekoľko rokov nevyskytovali. Zahraničné vajcia sa tlačia na Slovensko, najmä z Poľska, ale dovážajú sa vajcia aj z ostatných krajín - Nemecka a Maďarska. Vo februári 2013 sme zaznamenali, že maďarský trh bol doslova zaplavený vajcami z Litvy," priblížil.
"Naša spoločnosť sa pri týchto pomeroch na trhu dostáva, bohužiaľ, pod výrobné náklady, ktoré sa pohybujú na úrovni približne 7,50 eura za 100 kusov vajec. Momentálne sa 100 kusov vajec štandardnej kategórie M na maloobchodnom trhu predáva pod úrovňou 7 eur," informoval Birčák.
Aktuálne pomery na trhu budú podľa neho znamenať pre spoločnosť veľké problémy s odbytom vajec v období nasledujúcom po Veľkej noci.
"Myslím si, že príde k tomu, že sa budú rapídne znižovať stáda sliepok, pretože produkcia vajec bude nepredajná," avizoval.
Stav je smutný aj preto, že EÚ v mnohých prípadoch dotovala prerábanie a modernizácie klietkových chovov.
"V EÚ funguje v tejto oblasti živelný trh, ten stanovuje aj cenu. Chýba podľa mňa nejaký druh regulácie, pretože raz sa v EÚ vyrába veľmi málo vajec, v súčasnosti sa ich vyrába extrémne veľa. To spôsobuje, že vlani bola cena 100 kusov vajec na trhu cez 15 eur, v súčasnosti je pod 7 eurami, teda cenové rozdiely sú viac ako 100-%," zdôraznil.
Obdobie po veľkonočných sviatkoch smerom k letu bude, nielen v Novogale, pre výrobcov vajec podľa Birčáka stratové. "Každý výrobca v EÚ podľa mňa zaznamená po apríli 2013 stratu z výroby. K tomu prispela aj cena kŕmnych zmesí, ktorá je v 1. kvartáli 2013 medziročne vyššia približne o 30 %," dodal Birčák.
Slová šéfa Novogalu o vývoji na trhu s vajcami v SR potvrdila aj Daniela Belicová, obchodná riaditeľka a podpredsedníčka predstavenstva Begokon, p.v.o.d., Stredné Plachtince.
"Takáto paradoxná situácia na trhu trvá už približne od februára 2013, keď okolité európske štáty začali na Slovensko dovážať vajíčka s veľmi nízkymi cenami. To napovedá o tom, že stavy nosníc v EÚ sa dostali na úrovne spred januára 2012. Čaká nás veľmi ťažké obdobie, pretože zahraniční producenti sa budú snažiť umiestniť svoju výrobu vajec aj na slovenský trh," podčiarkla.