MOSKVA, PRAHA. Účty v cyperských bankách má aj ruský štát. Jeho premiér Dmitrij Medvedev nevidí nič zlé na tom, že štát využíval daňový raj na Cypre rovnako ako prešibaní oligarchovia a je krajne pohoršený zablokovaním účtov. Niektoré patria ruským vládnym agentúram.
„Prečo ich blokujú je nejasné, vedia, odkiaľ sú,“ rozčuľoval sa Medvedev v rozhovore pre ruskú vládnu stránku.
Správy o miliardách v cyperských bankách pochádzajúcich z „ruskej tieňovej ekonomiky“ označil za fámy.
Čítajte tiež:
Cyperčania sa chcú zachrániť bez Európy. A ešte viac zadĺžiť
Únia ako boľševici
Zdanenie bankových vkladov, čo požadoval Brusel, nazval „absolútne absurdným“. Kroky Únie považuje za „sloní tanec v porceláne“ a porovnal ich dokonca s vyvlastňovaním, ktoré robili sovietski boľševici.
Premiér Medvedev pritom v týchto dňoch hostí v Moskve delegáciu z Bruselu.
Cyperský minister financií Michalis Sarris, ktorý je na rokovaní v Moskve, dnes zdôraznil, že neprosí Rusov o ďalšiu pomoc, ale o zmenu podmienok splácania pôžičky vo výške 2,5 miliardy eur, ktorú Rusko už skôr poskytlo Cypru.
Cyperčana ignorujú
Zatiaľ veľký úspech nedosiahol – stretnúť sa s ním nehodlá ani Medvedev, ani prezident Vladimir Putin.
Avšak podľa analytikov Moskva len skúša dotlačiť ostrovanov k čo najväčším ústupkom. Rusi majú záujem na podiele v cyperských bankách i na možnosti využívať cyperské náleziská plynu v Stredozemnom mori.
Navyše môžu Cyprus donútiť, aby im poskytol zoznam najväčších ruských klientov cyperských bánk, čo Cyperčania doteraz odmietali.
Preto podľa niektorých zdrojov to bol práve Putin, kto poradil Cyperčanom odmietnuť zdanenie bankových vkladov.
Napokon nazval taký nápad „nespravodlivým, neprofesionálnym a nebezpečným“.
Kremeľ má viditeľne celkom iný plán. Putinov poradca Sergej Glazjev dokonca navrhol, aby Moskva za pomoc požadovala od Cypru vstup do postsovietskej štruktúry „eurázijskej ekonomickej spolupráce“, kde je okrem Ruska napríklad aj Bielorusko a chudobný Tadžikistan.
Čítajte tiež:
Únia sa Cypru nevzdá, krach by pre ňu bol politickou stratou
Ruský Cyprus?
Šéfredaktor rozhlasovej stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov sarkasticky komentoval tento návrh zoznamom ďalších požiadaviek, ktoré podľa neho môžu zaznieť: prijatie rubľa a vznik Rusko-bielorusko-cyperskej konfederácie.
Potom už nie je problém podľa Venediktova vybudovať si na ostrove vojenskú základňu.
Podľa údajov Ústrednej banky Cypru ruské vklady predstavujú asi 18 miliárd eur, čo je podstatná časť peňazí, tých čo nežijú na Cypre ale peniaze majú v tamojších bankách.
V cyperských prístavoch je obrovské množstvo jácht s ruskou vlajkou, na ostrove je populárna reštaurácia Aurora. Žije tam vyše 40-tisíc Rusov, vychádzajú tu noviny v ruštine a kopce nad Limassolom sú zastavané vilami, kde Cyperčania pracujú len ako strážnici a záhradníci.
Autor: Agentúra Epicentrum