Desaťtisíce bohatých Rusov boli jedným zo základov prosperity Cypru. Po tvrdom zásahu do miliardových vkladov sa naštvú, obáva sa veľká časť obyvateľov ostrova.
LIMASOL, LARNAKA. Neďaleko centra Limasolu, finančného centra Cypru, vyrástla na brehu mora nová milionárska štvrť. Vily, zeleň, jachty.
Plagáty cyperského developera v azbuke jasne vravia, že majiteľmi nehnuteľností sa nestanú milionári z radov cyperských Grékov, ale ako v mnohých iných prípadoch ruskí zbohatlíci.
Okolo centra Limasolu vyrastajú celé štvrte menej honosných viliek, ktoré sa ponúkajú chudobnejším Rusom. Za stotisíc či dvestotisíc eur.
„Časy, keď sem cestovali Rusi s kuframi peňazí, sa skončili pred vyše desiatimi rokmi. V posledných rokoch sa sem sťahuje ruská stredná trieda, tá je trochu iná než tá naša, ktorá sem uteká pred Putinom,“ charakterizuje možno až 60-tisícovú ruskú komunitu český biznismen, ktorý už roky žije v Limasole.
„Je jasné, že veľkej časti z nich sa zmrazenie vkladov nad stotisíc eur dotkne, ale ak to bude napríklad 20 percent, dá sa s tým žiť. Ale to neznamená, že sa veľká časť z nich nenaštve a neodíde,“ dodáva.
Cyprus nechal padnúť banku, jeho záchrana má byť vzor pre Úniu. Krajinu čaká uskromňovanie a rast nezamestnanosti.
Čítajte článok>>
Útok na ruské peniaze
Dohodu Únie a Cypru, podľa ktorej sa zdania nepoistené vklady nad 100-tisíc eur v cyperských bankách, berú Rusi ako útok najmä na „ich“ peniaze.
Podľa odhadov asi 30 miliárd na Cypre pochádza z Ruska, ďalšie miliardy z Ukrajiny a Bieloruska.
O pôvode týchto peňazí sa možno neúmyselne úprimne vyjadril ruský premiér Dmitrij Medvedev, keď s odkazom na Lenina vyhlásil o Cypre a Únii: „Pokračujú v kradnutí nakradnutého!“
Olga Nekrasovová, ktorá pracuje v jednom z hotelov v Nikózii, rozhodne nepatrí medzi tých, čo majú v banke na účte viac než stotisíc eur, takže sa jej siahnutie na vklady nedotkne.
„Prišla som sem ako mnoho Rusov, lebo sa mi nepáčilo žiť v Rusku. Roky tu poctivo pracujem, platím dane, chcem na Cypre žiť aj ďalej,“ vraví smutne.
S takýmito úmyslami na Cyprus prišlo veľa jej známych. „Investovali tu peniaze, kúpili si tu byty, domy, ich deti tu chodia do školy. Teraz im urobia toto,“ vysvetľuje.
Tvrdí, že sama niečo podobné zažila v 90. rokoch v Rusku, keď ich Jeľcin pripravil o úspory. „Utiekla som sem a tu je to znova.“
Cyprus dostane tri zničujúce údery a čaká ho grécka cesta, píše Peter Schutz
Čítajte komentár >>
Čo keď Rusi odídu?
Olga má tak ako mnoho iných Rusov pocit, že sa Cyprus a Únia chcú dostať z problémov za ruské peniaze.
„Samozrejme, že to veľa mojich bohatších známych považuje za nespravodlivé, vravia, že ihneď odídu preč. Som zvedavá, ako to tu potom bude fungovať, veď celý Cyprus stojí a padá na Rusoch a ich peniazoch.“
Hlavne Rusi, ktorí na Cypre otvorili malé podniky, hotely alebo reštaurácie, považujú vývoj posledných dní za pohromu.
„To, čo sa tu deje, je škandál storočia. Zlodejina. Musíme odtiaľto odísť, ako najrýchlejšie to pôjde, kým nám nevyzujú aj topánky z nôh,“ vraví Jurij Pisarev, ktorý má obchod s oblečením.
Bude to začiatok krízy?
Sú však aj Rusi, ktorí to berú fatalisticky. „Takmer žiadne peniaze v banke nemám. Jednoducho len čakám, čo bude. Cyprus sa rozhodne opustiť nechystám,“ povedala asi štyridsaťročná Olga Emelnová, ktorá si počas včerajšieho sviatočného dňa vyšla v Larnake s deťmi na pláž.
„Viete si predstaviť, aké je teraz u nás počasie?“ vraví vo viac než dvadsaťstupňovom teple.
Mnoho Rusov však aj napriek priaznivému počasiu z Cypru naozaj odíde. Boja sa toho aj obyčajní Cyperčania a kazí im to radosť z toho, že ich peniaze v bankách sú teraz v bezpečí.
„Celý ostrov žil z Rusov a ich peňazí. Ich dôveru sme teraz stratili,“ hovorí dobrou angličtinou predavač v novinovom stánku v centre Nikózie, ktorý sa predstaví ako Fotis.
„Keď Rusi odídu, veľa ľudí stratí prácu, skrachujú obchody a firmy, ekonomika pôjde strmo nadol,“ obáva sa. „Čo sa deje teraz, nie je koniec krízy. To je jej začiatok.“
Autor: Lidové noviny