Ministerstvo financií potrebuje na presun vkladov do zdravých bánk viac času. Majiteľov účtov v bankách to sklamalo.
NIKÓZIA. V pondelok večer zaspávali mnohí cyperskí Gréci s tým, že po týždni budú môcť prísť do banky a vybrať si z nej aspoň časť úspor. V utorok ráno však zistili, že sa k svojim peniazom zasa nedostanú. Vraj až vo štvrtok.
Cyperské ministerstvo financií totiž oznámilo, že na presun vkladov do zdravých bánk a na ďalšie opatrenia, ktoré majú zabrániť panike, potrebuje viac času. Minister financií Michalis Sarris uviedol, že z vkladov nad stotisíc eur prídu žiadatelia odhadom až o 40 percent vkladov.
Zo dňa na deň zložitejšie
Väčšina Cyperčanov na posunutie otvorenia bánk reagovala rezignovane. „To sú naše posledné peniaze. Viac na karte už nemáme,“ ukazujú dvaja cyperskí dôchodcovia pár dvadsaťeurových bankoviek. Vybrali si ich z bankomatu na okraji starej časti Nikózie.
V neďalekej samoobsluhe sa zasa vyprázdňujú regály s potravinami. „Je to zo dňa na deň zložitejšie. Dodávatelia chcú len hotovosť a tú už pomaly nemáme kde brať. Nakúpime vždy len za to, čo utŕžime,“ povedal postarší pokladník.
Majiteľ malého hotela vysvetľuje dvojici hostí z Japonska, že sa nedá nič robiť. „Musíme čakať, kým sa to vyrieši. Áno, prídem aj o nejaké peniaze na zdanenej časti účtu, ale to nie je to najhoršie. Najhoršie je, že sa nevie, čo všetko zlé to prinesie,“ vysvetľuje im pokojne.
Plán záchrany či záhuby?
Zatiaľ čo cyperský prezident Nikos Anastasiadis necháva polícii vyšetriť, kto nesie vinu za to, že sa Cyprus dostal na pokraj bankrotu, študenti demonštrujú. Včera popoludní v Nikózii mali jasno – môže za to nemecká kancelárka Angela Merkelová a Európska únia.
„To nie je plán záchrany, to je plán našej záhuby,“ uviedlo to osemnásťročné dievča, keď si pred pochodom písalo na ruku anglické „No!“
Autor: Lidové noviny