NIKÓZIA. „Cyperskí Gréci nás nechceli v Únii a dnes im za to ďakujeme. Nemáme euro, ale líru a našej ekonomike sa darí. Tá ich ide od desiatich k piatim,“ hovorí päťdesiatnik Mustafa, ktorý má v tureckej časti Nikózie kaviareň.
Pred vstupom do Únie v roku 2004 cyperskí Gréci odmietli Annanov plán, aby sa dve časti rozdeleného ostrova zjednotili. „Dnes by som za to cyperským Grékom skoro poďakoval,“ vraví Mustafa.
Napriek tomu, že na okraji gréckej časti Nikózie visí niekoľkojazyčná tabuľa, na ktorej je napísané „Nikózia, posledné rozdelené mesto sveta“, už to úplne neplatí. Na pešej zóne v centre a na niekoľkých ďalších miestach sú hraničné priechody, kadiaľ možno prejsť na pas. Cyperskí Turci a Gréci prejdú aj na občiansky preukaz. Na druhej strane môžu pobudnúť 90 dní bez obmedzenia.
Otvorenie hraníc prospelo
Ceny v severnej časti sú často nižšie než na gréckom juhu. Cypersko-grécki colníci robia všetko, aby lacné nákupy na severe cyperským Grékom znechutili. „Niekoľkokrát sa mi stalo, že nám pri návrate z nákupu colníci doslova rozobrali auto a zhabali, čo mohli,“ vraví Češka, ktorá žije v gréckej časti Cypru.
Na pešom priechode v Nikózii je veľký nápis, ktorý miestnych i turistov idúcich na nákupy varuje, že všetky „falzifikáty“ budú zhabané. V tureckej časti Nikózie si s autorskými právami nerobia ťažkú hlavu. Napodobeniny hodiniek za stotisíce stoja pár desiatok eur, podobne oblečenie a topánky. Kvalita spracovania je slušná a cena štvrtinová oproti originálu.
Tureckej časti Nikózie otvorenie hraníc prospelo. Ulice obchodov, tržnica, ale aj kaviarne a reštaurácie žijú z návštevníkov z gréckej časti.
Nič zlé im neprajú
Hoci by cyperskí Turci mohli mať z polobankrotu cyperských Grékov škodoradosť, nie je to tak. „Všetci sme Cyperčania. Keď bude zle na juhu, dotkne sa to i nás. Neprajem im nič zlé. Celá kríza je preto, že požičali hromadu peňazí Grécku a to ich stiahlo so sebou na dno. Nie je to po prvý raz, keď Grécko Cypru uškodilo,“ povedal turecký sprievodca. „Možno si krajania viac uvedomia, že sa potrebujeme.“
K tomuto ideálu je však ešte ďaleko. Severný Cyprus je omnoho chudobnejší a je protipólom bohatej gréckej časti. „Ale možno to nebude trvať dlho,“ povedal Mustafa. Káve z džezvy nehovorí symbolicky „turecká“, ale rovnako ako cyperskí Gréci „cyperská“. „Radšej by som si prial, aby sme zbohatli, než aby cyperskí Gréci schudobneli. Lebo Cyprus je len jeden,“ dodal.
Autor: Lidové noviny