BRATISLAVA. Maslo s trojštvrtinovým obsahom tuku od poľského výrobcu P.H.U. JAGR nariadila Štátna veterinárna a potravinová správa začiatkom februára stiahnuť z našich pultov.
Európske regule také maslo povoľujú, ak obsahuje 60 až 62 percent tuku a je označené ako trojštvrtinové. V Únii sa vyskytuje aj polovičné maslo, podobne ako trojštvrtinové je určené pre ľudí, ktorí preferujú menej tuku.
Naši inšpektori však maslo z Poľska stopli preto, že obsahoval okrem vody a tuku aj prídavné látky. Tvrdili, že by by sa výrobok nemal volať maslo, ale nátierka.
Zmenili názor
Po takmer dvoch mesiacoch však naši veterinári zmenili názor. Maslo uvoľnili do predaja.
Názvy
Ako sa odlišuijú
maslo: 80 % 90 % tuku
maslo s trojštvrtinovým obsahom tuku: 60 62 % tuku
maslo s polovičný obsahom tuku: 39 - 41 % tuku
iné, napríklad maslenko: nie je maslo ani margarín, treba venovať pozornosť zloženiu
margarín: z rastlinného a/alebo živočišného tuk s obsahom 80 – 90 % tuku.
⋌Zdroj: ŠVSSR
Poľskí veterinári sa totiž tohto masla zastali v Bruseli. Pýtali sa euroúradníkov, či naši inšpektori postupovali správne. Odpovedali, že nie.
Európska komisia však dodala, že eurolegislatíva je v tejto veci neprehľadná, a tak sa ju chystá spresňovať. „Komisia pripravuje smernicu, ktorá bude opisovať všetky kategórie jedla,“ píše sa v liste, ktorý má SME k dispozícii.
Štátna veterinárna a potravinová správa svoj postup obhajuje. „Pokiaľ nie je niečo v poriadku, pozastavíme uvádzanie výrobku na trh. Keď sa to vysvetlí, buď sa výrobok uvoľní na trh, alebo povieme, že je nevhodný,“ povedal šéf potravinovej správy Jozef Bíreš.
Reakciu z nášho ministerstva pôdohospodárstva sa nám včera nepodarilo získať.
Poškodili firmy
V liste, ktorý má SME k dispozícii, sa Bíreš ospravedlnil za nezrovnalosti spoločnosti ForTrabe, tá maslo na náš trh dováža.
„To maslo je označené správne, a tak sme boli nespravodlivo postihnutí a poškodení,“ vraví Dagmar Filipská z ForTrabe. Upozorňuje, že maslo na trh dováža roky a inšpektorom predkladali aj množstvo dôkazov o tom, že sa mýlia. Zareagovali až na intervenciu z Bruselu.
Spoločnosť ForTrabe odhadla škodu, ktorá jej vznikla asi na 25tisíc eur. Menšiu časť tvoria náklady na veterinárne rozbory, väčšia časť škôd ide na vrub stiahnutia masla z predaja a likvidácie.
Bíreš tvrdí, že legislatíva likvidáciu v týchto prípadoch neprikazuje. Vraví, že maslo, ktorého predaj bol pozastavený u nás, mohla firma predať v inej krajine – napríklad v Poľsku. Či si bude For–Trabe pýtať od štátu odškodnenie cez súd zvažuje.
Ťažký návrat na pulty
Trojštvrtinové maslo z Poľska ponúkal na slovenskom trhu napríklad reťazec Kaufland. Nechce komentovať, aké mal náklady s jeho stiahnutím z predaja.
„Kontrolné orgány museli rozhodovať na pozadí relatívne komplikovanej legislatívy, preto nechceme účelovo klásť žiadne spätné nároky,“ povedal hovorca siete Martin Gärtner. Toto maslo však už Kaufland do svojej ponuky u nás späť nezaradí.