Na prísnejšie kontroly sa obchod a výrobcovia špeciálne nepripravili.
BRATISLAVA. Od pondelka má Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) silnejšie kompetencie.
Ak nájde v obchode či pri výrobe potravín vážne nedostatky, môže dať pokutu do päť miliónov eur, a to bez ohľadu na veľkosť prevádzky, alebo ju aj zatvoriť.
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek varoval, že štát bude nové právomoci využívať.
„Hneď ako začne platiť novela zákona o potravinách, inšpektori ju budú uplatňovať,“ potvrdila aj Paulína Komarová z ŠVPS.
Zamestnancov upozornili
Predajcovia potravín sa vraj špeciálne na zmenu zákona o potravinách nepripravovali.
„Nebolo treba meniť nič, Billa považuje svoj kontrolný systém pri dodržaní všetkých interných smerníc za prepracovaný a dobrý,“ povedala Martina Kovacs z reťazca Billa Slovensko.
Kontrolóri
Čo môžu urobiť
okamžite stiahnuť potravinu,
zničiť ju na náklady obchodu,
znehodnotiť ju chemickými či mechanickými prostriedkami,
upozorniť na riziká nebezpečných potravín,
pozastaviť alebo zatvoriť prevádzku, celkom alebo sčasti, ak sa nedajú odstrániť nedostatky bezodkladne.
Tesco tvrdí, že pri hľadaní vinníka sa často zabúda na zodpovednosť výrobcu. Tesco preto podľa hovorkyne Zuzany Lošákovej aj samo kontroluje produkty, ktoré kupuje.
„Na novelu zákona o potravinách boli všetci zamestnanci skupiny COOP Jednota Slovensko osobitne upozornení,“ povedal Martin Katriak, podpredseda predstavenstva spoločnosti.
Tiež však vraví, že pre zmenu legislatívy nič nemenili.
Obchodníci aj v minulosti priznávali, že za nedostatky pri predaji potravín môžu aj drobné ľudské pochybenia.
Ak však prehrešky kontrolóri potrestajú vysokými pokutami, pocítia to predovšetkým zamestnanci.
Prísnejšie kontroly nepôjdu len do obchodov, ale aj k výrobcom a ďalším spracovateľom potravín.
Ani výrobcovia podľa Daniela Molnára z Únie hydinárov Slovenska špeciálne opatrenia nerobili.
„Keď to robíte tak, ako to máte robiť, potom nemáte dôvod dostať pokuty,“ vraví Molnár.
Pokuty za vyše milióna eur
Novela zákona o potravinách môže sprístupniť viac informácií o pochybeniach predajcov či výrobcov potravín a pokutách, ktoré za ne dostali.
ŠVPS má totiž podľa nej informácie o rozhodnutiach zverejňovať na webe počas troch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti.
Doteraz dostávala verejnosť len čiastkové informácie o zistených nedostatkoch vo výrobe či pri predaji potravín od ministra pôdohospodárstva či ŠVPS.
Ani na webe nezverejňovala, ktoré firmy dostali pokuty v akej výške.
Informovala len o celkovej výške pokút za mesiace, priemernej a maximálnej výške pokuty. Nebolo však jasné, kto najvyššiu pokutu dostal.
Keď sa SME opakovane zaujímalo o to, kto dostal najvyššiu pokutu, ktorá vlani nadobudla právoplatnosť, informáciu sme nedostali.
Dozvedeli sme sa len, že v roku 2012 nadobudlo právoplatnosť 2104 rozhodnutí v hodnote 1 342 892 eur. Priemerná hodnota pokuty bola 638 eur a najvyššia sankcia 30tisíc eur.
Ešte v roku 2010 pritom ŠVPS zverejnila zoznam obchodníkov, ktorí dostali za polrok pokuty. Prehľad predajcov, ktorí vlani dostali najvyššie pokuty, sprístupnila aj Státní zemědělská a potravinářská inspekce v Česku.
„Pri zverejňovaní informácií bude ŠVPS postupovať v súlade s platnou legislatívou, ktorá je odlišná od legislatívy v Česku,“ vraví Komarová.