BRATISLAVA. Ceny zákaziek na nákup počítačov bude môcť ministerstvo vnútra v budúcnosti zvyšovať aj o viac než len desatinu z vysúťaženej ceny.
Dnes tento strop, ktorý vychádza z desiatich prikázaní pri nákupe IT projektov prijatých vládou Ivety Radičovej, nemôže prekročiť.
Minister vnútra Robert Kaliňák žiada vládu o výnimku. „Zákaz neumožňuje pružne reagovať na zmeny, ktoré sa objavia pri dlhodobých strategických projektov, ako napríklad Schengenský informačný systém,“ vysvetľuje výnimku na príklade databázy, cez ktorú colníci preverujú ľudí napríklad na letiskách.
Kaliňák vidí riziká limitovania dodatkov pri medzinárodných projektoch, ktoré nemá úplne pod kontrolou: „Nedá sa predpovedať počet zmien ani ich dosahy.“
Prvý bol Kažimír
Radičovej vláda limitovala dodatky na IT projekty na desatinu hodnoty pôvodnej zmluvy, maximálne na milión eur. Tento strop platil na súčet všetkých dodatkov.
Výnimku z pravidiel pri dodatkoch na IT zákazky si už vlani presadili ministerstvá financií a dopravy. Počas rokovania vlády, ktorá im výnimku schvaľovala, sa pridali aj rezorty obrany a pôdohospodárstva.
Minister financií Peter Kažimír chcel zrušiť strop na dodatky pre Rozpočtový informačný systém, čo je akýsi účtovný program štátu. Vláda cezeň vidí, ako úrady míňajú peniaze. Strop mu však vláda zrušila na všetky IT zákazky.
Od zrušenia limitu podpísalo ministerstvo pre rozpočtový systém len zmluvu na 5,3 milióna eur, dodatok nemá žiadny.
Dodatky podpísalo Finančné riaditeľstvo, ktoré patrí pod rezort financií. S firmou Ditec za 11 rokov uzavrelo 114 dodatkov, napríklad na skenovanie tlačív. Časť z nich aj začiatkom tohto roku, tie vyšli asi na 165-tisíc eur.
Rezort dopravy zrušenie stropu vôbec nevyužil, podľa hovorcu Martina Kóňu nepodpísalo od novembra žiadny dodatok. Ministerstvo obrany na otázky neodpovedalo. Agrorezort sa vyjadril, že otázkam nerozumel.
Prečo chce výnimku, nevedno
Či Kaliňák pripravuje zrušením obmedzenia priestor konkrétnej zákazke, nevedno.
„Ťažko odhadnúť, či budeme podpisovať takéto dodatky, chceme mať skrátka rovnaké podmienky ako iné rezorty,“ reagovala Anna Koišová z ministerstva vnútra.
Vnútro podľa informácií SME naozaj nemá v pláne podpisovať žiadny dodatok na IT projekt.
Momentálne pripravuje veľký tender na elektronické trhovisko, kde majú od budúceho roka nakupovať ministerstvá a úrady bežný tovar. Už pri súťaži o dodávateľa sa počíta aj s niekoľkoročným servisom a aktualizáciou systému, čo sú v iných prípadoch časté dôvody na zvyšovanie ceny bez súťaže.
Nech ukážu iné pravidlá
Limity dodatkov
Čo sa s nimi stalo
- Dodatky k zmluvám na nákup IT projektov Radičovej vláda obmedzila len na 10 percent kontraktu, najviac milión eur,
- Ficova vláda limit zrušila pre štyri ministerstvá: financií, dopravy, obrany a pôdohospodárstva,
- teraz žiada o zrušenie rezort vnútra, na pripomienkovanie návrhu majú úrady a verejnosť desať dní.
„Prístup, že jednotliví ministri žiadajú pre celý svoj rezort výnimku z takzvaného desatora, je absurdný,“ hodnotí špecialista na informačné technológie Štefan Szilva.
Keď majú ministri problém s podmienkami, mali by podľa Szilvu prísť s návrhom na zmenu a zodpovedajúcu verejnú diskusiu. „Pravidlá desatora boli niekoľko mesiacov predmetom verejnej diskusie. Sám som napísal niekoľko pripomienok a viaceré boli akceptované,“ dodal.
Súčasnej vláde by odporúčal rovnaký proces. Kaliňák dal v utorok návrh na zrušenie stropu na pripomienkovanie verejnosti a úradom.
Emília SičákováBeblavá z Transparency International už vlani vyhlásila, že štát by sa mal najskôr postarať, aby nenakupoval informačné technológie bez autorských práv.
Bez nich ostáva závislý od jediného dodávateľa a nemôže o servis či aktualizácie systémov súťažiť. Takýto problém má aj Rozpočtový informačný systém.
Kažimír by mal pripraviť nové pravidlá nákupov hardvéru a softvéru. Nejasné ostáva, kedy ich ukáže.