Ak vás chce firma prepustiť, musí dodržať pravidlá.
Zamestnávatelia robia pri výpovediach stále veľa chýb. Aby bola výpoveď platná, musí byť písomná. Nestačí, ak vám šéf na porade povie, že s vami viac nepočíta.
Na výpovedi musí byť podpis oprávnenej osoby, teda buď konateľa, alebo vedúceho personálneho oddelenia a podobne.
„Neuvedenie zákonného ustanovenia, podľa ktorého sa pracovný pomer rozväzuje, nemá vplyv na platnosť výpovede, rovnako ani dátum vyhotovenia dokumentu,“ vysvetľuje právnička Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie bnt attorneys–at– law.
Len pred svedkami
Chyby sa robia aj pri doručovaní výpovede do vlastných rúk zamestnanca. „Firma si nezabezpečí svedkov odovzdania výpovede, čo vedie pri súdnych sporoch k ťažkostiam pri dokazovaní,“ upozorňuje právnička.
Neplatné je aj zaslanie výpovede emailom či doručenie inej osobe, napríklad manželke zamestnanca. Výpoveď doručená prostredníctvom kuriéra sa už považuje za platne doručenú.
„Často sa stretávame so situáciou, že zamestnanec si myslí, že neprevzatím či nepodpísaním výpovede je táto neplatná či neúčinná,“ hovorí Babiaková.
Výpoveď od zamestnávateľa je však jednostranným právnym úkonom. Ak sa zamestnávateľ rozhodol, že dá zamestnancovi výpoveď, tento sa jej doručeniu nevyhne.
Zákonník práce upravuje aj fikciu doručenia, to znamená, že výpoveď sa považuje za doručenú, aj keď ju zamestnanec na pošte neprevezme a následne pošta zásielku vráti ako nedoručiteľnú, ale aj v prípade, ak výpoveď zamestnanec pri osobnom doručení odmietne prevziať.
Zamestnanec s výpoveďou nemusí súhlasiť, nemusí ju ani podpísať, dokonca ani prevziať. „Ak výpoveď zamestnávateľ zamestnancovi doručí kdekoľvek do vlastných rúk, respektíve aj keď zamestnanec jej prevzatie odmietne či nepodpíše, ide o platný a účinný právny úkon,“ dodáva Babiaková.
Aby bola výpoveď skutočne definitívne považovaná za neplatnú, musí ju zamestnanec napadnúť na súde v lehote dvoch mesiacov odo dňa skončenia pracovného pomeru a súd musí rozhodnúť v jeho prospech.
Chýb je menej, súdov nie
Zo skúseností právnikov vyplýva, že zamestnávatelia sú pri ukončovaní pracovných pomerov omnoho obozretnejší ako v minulosti a často vopred, najmä v komplikovanejších prípadoch, vyhľadávajú právne poradenstvo.
Vo výpovediach sú väčšinou správne vymedzené dôvody skončenia, zamestnávatelia dodržiavajú lehoty stanovené Zákonníkom práce a písomnosti doručujú v súlade so zákonnými pravidlami.
„Množstvo súdnych sporov síce nie je menšie, ale čoraz častejšie súdy rozhodujú aj v prospech zamestnávateľov, najmä ak ide o rôzne špekulatívne žaloby zo strany zamestnancov sledujúce finančné pohnútky alebo akúsi pomstu za ukončenie pracovného pomeru,“ hovorí právnička.
Je však dôležité si uvedomiť, že súd vždy dôkladne preskúma všetky okolnosti, súvislosti a dôvod skončenia pracovného pomeru, a to s rovnakou dôkladnosťou na oboch stranách sporu.
ILUSTRAČNÉ FOTO - SXC.HU
Oplatí sa vedieť
Pri výpovediach platia od januára nové pravidlá.
1. Znova je v hre aj odstupné
- Prepusteným zamestnancom musia firmy okrem mzdy počas výpovednej doby zaplatiť aj odstupné.
- A to pri zrušení alebo premiestnení zamestnávateľa alebo jeho časti, či nadbytočnosti zamestnanca.
- Takisto v prípade dlhodobej straty spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu.
2. Podľa odpracovaných rokov
- Na odstupné v prípade výpovede bude mať nárok iba ten, kto pre jednu firmu odpracuje aspoň dva roky.
- Vtedy má nárok na jednu mzdu navyše.
- Ak pracoval vo firme viac ako päť rokov, dostane dve mzdy navyše. Ďalej sa to zvyšuje.
3. Maródka ľudí stále chráni
- Firma nemôže zamestnancovi doručiť výpoveď počas jeho práceneschopnosti.
- Neznamená to však, že ráno dostanete výpoveď a neskôr počas dňa sa necháte vypísať u lekára.
- Súd by to neuznal.
4. Do vlastných rúk a pred svedkami
- Výpoveď by mal zamestnancovi odovzdať do rúk konateľ firmy, šéf, vedúci zamestnanec alebo aj iná osoba, ktorá má na to od firmy písomné splnomocnenie.
- Takisto by mali byť prítomní svedkovia.
5. Môžete sa súdiť
- Pri neplatnom skončení pracovného pomeru sa možno súdiť.
- Suma peňazí, ktorú možno získať, je oproti minulému roku vyššia. Namiesto deviatich je to až 36 miezd.
- Ak sa má priznať náhrada mzdy za viac ako dvanásť mesiacov, súd môže túto náhradu primerane znížiť alebo ju nepriznať vôbec.
(jpa)