BRATISLAVA. Burzy sa včera ocitli v záporných číslach. Klesli všetky komodity, od zlata, striebra, medi až po ropu.
Zlato len počas pondelka oslabilo o 6,3 percenta (v absolútnych číslach o vyše 90 dolárov, od minulého štvrtka zlato oslabilo o 200 dolárov) a padlo pod psychologickú úroveň 1400 dolárov za uncu. Pondelňajší prepad bol najprudší za posledných 30 rokov.
Na túto cenovú úroveň sa komodita dostala po prvýkrát od marca 2011. Striebro padlo o 11 percent na úroveň 23 dolárov za uncu. Platina a meď oslabili rovnako o tri percentá.
1.Fed možno skončí s podporou ekonomiky
Cena zlata sa dostala do strednodobého zostupného trendu, tvrdí analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak.
Dôvodom sú špekulácie o tom, že americká centrálna banka FED zastaví ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky, teda ďalšie stimuly na oživenie ekonomiky a zamestnanosti.
Menovú politiku Fedu za dôležitý faktor považuje analytik Dominic Schnider z banky UBS.
„Sme svedkami panických výpredajov, možno spustených meniacim sa pohľadom Fedu na stimuláciu. Fed naznačil, že kvantitatívne uvoľňovanie by mohlo byť obmedzené, čo značne podlomilo dôveru v zlato. Keďže investori výhľadovo nepočítajú s akceleráciou inflácie, nemajú dôvod pozície na zlate zachovávať,“ povedal podľa portálu Patria.cz.
Predpoklady na rast inflácie neexistujú nielen v USA, ale aj eurozóne.
2.Fondy panikária
Investori vo veľkom vypredávajú pozície. Hedžové fondy znížili od októbra svoju pozície na zlato o 72 percent.
Najväčší zlatý ETF na svete SPDR Gold Trust má v trezoroch najmenej zlata za posledné tri roky. Zjednodušene sa dá povedať, že fondy panikária a ešte zrýchlili znižovanie držby drahých kovov.
Fondy sa do minulého piatka za týždeň zbavili 1.1 percenta svojich pozícii na zlate, teda 28.3 tony, 0.9 percenta držby striebra, teda 188 ton a pri platine nastali len minimálne zmeny.
„Pri zlate ide o takmer dvojnásobný objem predaja ako priemer za posledné štyri týždne,“ tvrdí analytik Trim Broker Tomáš Plavec. Pri striebre bolo tempo likvidácie trojnásobne oproti doterajším priemerom.
Čo sa týka objemov tak striebro sa nachádza na úrovni prelomov roka rokov 2012 a 2013 a to aj napriek tomu, že striebro je najlacnejšie od októbra 2010. Práve tu vzniká priestor na podstatnejší predaj striebra, dodal Plavec.
3.Ekonomika má rásť, prognózy predaja sa zhoršujú
Investičné banky postupne upravujú nadol svoje predpovede ceny zlata cez prognózy. Banka Goldman Sachs znížila svoju 12-mesačnú predpoveď na 1390 z predchádzajúcich 1550 dolárov za trójsku uncu.
Do konca roka 2017 by podľa predikcií banky malo zlato zlacnieť až na úroveň 1200 dolárov za uncu. Dnes je cena 1390 dolárov.
Ako zdôvodnenie analytici uvádzajú zotavujúcu sa americkú ekonomiku a teda aj vyššie základné úrokové sadzby od Fedu. Zhoršenú prognózu vydala ešte minulý týždeň aj nemecká banka Deutsche Bank.
4.Predávať by mohol aj Cyprus
Cyprus by mohol predať zlaté rezervy, ktorých je asi 13,9 tony. Ide skôr o špekuláciu, ale trhy rozrušila predovšetkým správa, čo ak by zlaté rezervy predalo Portugalsko alebo Španielsko.
Európska centrálna banka, MMF alebo aj Čína by po zlate rada siahla. Cyperská centrálna banka však predaj zlata vopred odsúdila.
Oveľa lepšou variantou pre zadlžené krajiny by bolo ponechať si zlato ako zábezpeku k novým pôžičkám a znížiť tak úrokové sadzby či upokojenie investorov na trhoch s dlhopismi.
Ak by k predaju predsa len došlo, vyzeralo by to zrejme nasledovne: napríklad Cyprus ešte pred emisiou dlhopisov previezol zlaté rezervy do bezpečnej tretej krajiny, napríklad Británie.
V prípade nesplácania pôžičky by potom zlato prepadlo veriteľom.
5.Hromadia sa prebytky
Dlhodobým dôvodom poklesu komodít je podľa analytika Trim Broker Tomáša Plaveca fakt, že svetová ekonomika spomaľuje a teda aj dopyt po komoditách klesá.
Na trhu sa hromadia nadbytky, hlavne pri medi a rope, alebo sú zásoby vyššie ako sa čakalo (plodiny). Kapitál si hľadá zhodnotenie, dlhopisy majú nízky výnos, komodity klesajú.
Akcie zarábajú (hoci teraz sú dosť drahé) a preto sa kapitál leje tam. Inflačné riziká sú nízke, takže drahé kovy nedávajú zmysel, ani eurozóna sa nerozpadá, takže systémové riziko nie je aktuálne.
Naopak, pre konzervatívnych investorov môžu byť čoskoro zaujímavé americké dlhopisy, kde mierne stúpli výnosy.
Toto všetko sa vedelo už nejakú dobu, ale zaklincovali to akcie na nových maximách (americké), kedy začali fondy ešte rýchlejšie predávať svoje držby drahých kovov.
To čo sme videli potom bola obyčajná panika, kedy sa všetci snažili minimalizovať svoje straty keď sme prerazili posledné dná.
6.Čína spomaľuje
Spomaľuje aj Čína. Zotavovanie čínskej ekonomiky počas prvých troch mesiacov tohto roka nečakane oslabilo, keď HDP krajiny spomalil medziročné tempo rastu na 7,7 percenta z úrovne 7,9 percenta v poslednom kvartáli minulého roka.
Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali, že rast druhej najväčšej ekonomiky na svete zrýchli v sledovanom období na 8 percent.
Čina je pritom druhý najväčší nákupca zlata na svete. Slabší ekonomický rast môže pribrzdiť dopyt po zlate. Na druhej strane, zlacniť môžu šperky, čo môže zvýšiť spotrebiteľský záujem predovšetkým v Indii a Čine.