V Česku už plánujú zmierniť energetické certifikáty, na Slovensku ich ešte ani nezačali kontrolovať. Záujem o certifikáty na domy kupujúci veľmi nemajú. Pýta sa na ne len každý desiaty človek.
BRATISLAVA. Každý inzerát v realitnom časopise, na webe alebo v reklame realitiek na predaj či prenájom nehnuteľností, by mal od začiatku roka obsahovať údaje z energetického certifikátu.
Má prezradiť, akú spotrebu energie byt či dom má. Zatiaľ však v mnohých inzerátoch chýba.
Výnimku majú podľa novely zákona o energetickej hospodárnosti budov len byty v panelákoch či bytovkách, ktoré certifikát nemajú.
Tí, ktorých sa výnimka netýka, musia dať domy na predaj či prenájom certifikovať. Vyjde to približne na 150 až 205 eur.
Ľudia o certifikáte nevedia
Fakty
Energetický certifikát
Od januára sa vyžaduje:
- pri predaji a prenájme: vlastník musí zabezpečiť certifikáciu domu,
- pri reklamných ponukách: v každej reklame (komerčné médiá, inzeráty, bilbordy) na predaj alebo prenájom budov.
Informačný web o certifikácii: Byvajusporne.sk.
„Veľká skupina majiteľov túto povinnosť ešte nezaregistrovala,“ hovorí riaditeľka spoločnosti BOND Reality Daniela Danihel Rážová.
Zvyčajne je to podľa nej realitná kancelária, ktorá majiteľov na certifikát upozorní. Požadovaný doklad potom zháňajú u správcu.
V praxi majitelia domov často do inzerátu zadajú odhad spotreby energie nehnuteľnosti, vysvetľuje Danihel Rážová. Ten majiteľ opraví či spresní, keď sa mu podarí získať energetický certifikát.
„Na certifikát sa pýta asi len každý desiaty kupujúci,“ vraví Michal Šaling z Adept Real.
Ide podľa neho skôr o mladších ľudí alebo tých, čo poznajú energetický certifikát na budovy zo zahraničia.
S kontrolami inzerátov sa doteraz nestretol.
U susedov už zmierňujú
V susednom Česku, kde takisto platia certifikáty od začiatku roka, sa už rozhodli certifikáciu zmierniť.
Ukázalo sa totiž, že energetických certifikátov treba veľmi veľa a oprávnených expertov na certifikáciu majú príliš málo.
České ministerstvo priemyslu a obchodu chce nahradiť povinnú certifikáciu pre prípad predaja či prenájmu starších domov a bytov dokladmi o vyúčtovaní dodávok elektriny, plynu a tepla za posledné tri roky.
Miernejší zákon by v Česku mohol platiť už od začiatku budúceho roka. Majitelia domov a bytové družstvá by tak mohli ušetriť za certifikát takmer až 600 eur.
U nás zatiaľ bez kontrol
Naše ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja nad žiadnou zmenou zákona neuvažuje.
„Zatiaľ nemáme informácie o tom, že by zverejňovanie údajov z energetických certifikátov spôsobovalo problémy,“ povedal hovorca ministerstva Martin Kóňa.
Dodržiavanie zákona má sledovať Slovenská energetická inšpekcia. Kontroly certifikátov však zatiaľ nerobila.
„Pretože táto povinnosť vznikla až od januára tohto roka, neboli zatiaľ do plánov zaradené predmetné kontroly,“ vysvetlil jej výkonný riaditeľ Peter Eckmann.
Ku kontrolám sa ešte len pripravuje stretnutie zástupcov energetickej inšpekcie a ministerstva dopravy.
Za chýbajúce údaje hrozí pokuta do dvetisíc eur. Platiť ju má ten, čo dáva reklamu alebo inzerát, teda buď realitka, alebo pri súkromnej inzercii samotný inzerent.