BRATISLAVA. Na poslednej vlaňajšej schôdzi parlamentu minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) tvrdil, že zámeny lesných pozemkov zastavil interným pokynom.
„Za môjho ministrovania nedôjde k žiadnej výmene pozemkov vo vlastníctve Lesov Slovenskej republiky verzus súkromné osoby,“ povedal.
Napriek jeho internému pokynu sa však pozemky naďalej zamieňajú. Od začiatku roka odobrilo ministerstvo pôdohospodárstva tri zámeny lesných pozemkov. Všetky začiatkom marca.
Exministrovi pôdohospodárstva a poslancovi parlamentu Zsoltovi Simonovi (Most-Híd) sa to nepozdáva.
„Minister nestojí na piedestáli svojho úradu, keď v parlamente vyhlási, že zámenné zmluvy počas jeho éry nebudú a jeho úrad vydáva súhlas na zámenu štátnych lesov,“ hovorí. „Čím sa majú riadiť poslanci?“ pýta sa.
Zamieňa sa naďalej
Jahnátek zriadil lesnú majetkovú komisiu ako osobitný poradný orgán ministra, vysvetľuje hovorkyňa rezortu pôdohospodárstva Zuzana Gulová.
„Komisia dáva odporúčanie ministrovi na vydanie súhlasu alebo nesúhlasu so zámenou, pričom dbá, aby táto zámena bola výhodná pre štát,“ vysvetľuje.
Za súčasného vedenia prešli podľa nej štyri súhlasy na zámenu lesných pozemkov. „Ani v jednom prípade nejde o zámenu pozemkov medzi Lesmi SR a súkromnými osobami,“ vraví Gulová.
Lesné pozemky
Zámeny
Zamenené boli pozemky pre:
spoločnosť APROXIMO, Bratislava – súhlas udelený 18. 10. 2012,
spoločnosť THONET, Veľké Uherce – súhlas 5. 3. 2013,
spoločnosť DAX Bratislava – súhlas udelený 7. 3. 2013,
spoločnosť VAGROCOL & Co., Nemšová – súhlas udelený 7. 3. 2013.
Zdroj: MP SR
Išlo napríklad o zámenu lesného pozemku, zastavaného pozemku so skleníkom pôvodne vo vlastníctve štátu za jedenásť parciel lesných pozemkov rôznej výmery firmy Thonet z Veľkých Uheriec.
Podľa znaleckých posudkov štát na výmene získal necelých 900 eur.
O dva dni na to sa menili štátne vodné plochy za lesné pozemky bratislavskej spoločnosti Dax so ziskom necelých tisíc eur.
Ten istý deň bola schválená aj zámena lesného pozemku za päť menších parcel firmy Vagrocol z Nemšovej.
Štát na tejto zámene podľa znaleckých posudkov zarobil niečo vyše desaťtisíc eur.
Sporných zámen bolo viac
O zastavení zámen hovoril Jahnátek v odpovedi na poslaneckú otázku o zámene lesného pozemku známej ako Baglaš.
Tú odobrilo deň pred voľbami bývalé vedenie ministerstva. Po nástupe do funkcie ju Jahnátek stopol.
Dal vypracovať nový znalecký posudok na cenu zamieňaného pozemku. Nový posudok odhadol zamieňaný pozemok na sumu, ktorá bola o 140tisíc eur nižšia. Stále však prevyšovala hodnotu pozemku pôvodne vo vlastníctve štátu, takmer o 860tisíc eur.
V súčasnosti už pozemky spravuje nový majiteľ – žiadateľ o zámenu – spoločnosť Horn Invest.
Exminister Simon si za touto zámenou stojí. „Výhodnosť bola potvrdená aj posudkom, ktorý si Jahnátek dal urobiť,“ hovorí.
Pri nástupe do funkcie pritom Simon tiež zastavoval viaceré zámeny. Najznámejšou bol Pečniansky les, ktorý odobril rezort pod vedením vtedajšieho ministra Vladimíra Chovana.
Išlo o zámenu chráneného pozemku v centre Bratislavy za pozemok v Šiatorskej Bukovinke. Táto zámena bola povolená na základe posudku, ktorý nadhodnotil zamieňané pozemky a podhodnotil chránené územie.
Rádovo išlo o dvojmiliónový rozdiel. Zámena pritom nie je stále doriešená.