Pracovať popri evidencii na úrade práce bude od mája naďalej možné. Maximálny zárobok sa zvýši o dva a pol eura.
BRATISLAVA. Veronika Vozáriková z Trenčína je nezamestnaná. Pracuje na dohodu vo firme, kde zarobí 40 eur mesačne. „Chcem si privyrobiť, čo mi umožňuje zákon,“ tvrdí. Podobne ako ona pracuje na Slovensku na dohody podľa Ústredia práce vyše 34-tisíc nezamestnaných.
Vozáriková je v evidencii úradu práce, kde sa musí každý mesiac hlásiť, aby preukázala, že si aktívne hľadá prácu. Pred pár dňami jej však pracovníčka úradu povedala, že si musí vybrať: buď bude ďalej pracovať na dohodu, alebo ostane v evidencii nezamestnaných.
Zmeny od mája
Novela zákona
- ľudia evidovaní na úrade práce si môžu privyrobiť za stanovených podmienok na dohodu maximálne 145,94 eura mesačne,
- na úrad práce nebude treba chodiť raz za mesiac , počet a frekvenciu návštev nezamestnanému úrad práce určí podľa potreby, niekedy bude stačiť kontakt cez mobil či cez internet,
- internetový portál má čoskoro poskytovať nielen voľné pracovné miesta, ale aj osobné profily nezamestnaných.
„Do 30. apríla musím priniesť tlačivo, že som ukončila dohodu, alebo oznámim, aby ma vyškrtli,“ tvrdí Vozáriková. Hovorí, že šlo o nátlak, akokoľvek by sa rozhodla, prišla by o dôležitý príjem.
Vyškrtať chceli viacerých?
Nie je jediná, komu tento úrad práce tvrdil to isté.
„Mám vyhliadnutú prácu na dohodu. Keď som sa na ňu pýtal na úrade, povedali mi, že ma od mája vyškrtnú z evidencie, ak tam nastúpim,“ vraví Marián Gondzala, ktorý je pol roka nezamestnaný. Zdá sa mu, ako keby sa úrad práce snažil takto umelo znižovať nezamestnanosť.
Zdenka Tvrdá, ktorá šéfuje Úradu práce v Trenčíne, hovorí, že došlo k nedorozumeniu. „Nenútili sme ich a ani si to nemôžeme dovoliť. V apríli sme ich informovali len o možných zmenách v zákone a pracovníčky dodali, že im to spresníme v máji,“ povedala.
Vozáriková aj Gondzala to však odmietajú. „Bolo to povedané priamo. Bez toho, že nám to chceli spresniť,“ tvrdia.
O niečo vyšší zárobok
Pôvodný návrh novely zákona o službách zamestnanosti skutočne rátal s tým, že sa možnosť privyrobiť si na dohodu pre nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradu práce, od mája zruší. Ministerstvo práce to zdôvodnilo tým, že dohody nemotivujú ľudí, aby si hľadali prácu.
Minister práce Ján Richter (Smer) nakoniec po kritike od návrhu ustúpil. V zákone sa dokonca mierne zvýšila maximálna suma, ktorú môžu nezamestnaní poberať za prácu na dohodu: od mája môže dosiahnuť 75 percent životného minima (145,94 eura), dnes je do 65 percent životného minima (143,4 eura).
„V uplynulých týždňoch sme sa stretli skôr s nepochopením. Úrady upozorňovali, aby nezamestnaní nahlasovali svoj príjem. Často to zanedbávali, mali vyšší príjem a spätne ich vyraďovali z evidencie,“ povedal hovorca Ústredia práce Peter Zeman.
Opätovné zaradenie do evidencie bude podľa novely zákona možné až po pol roku, doteraz to boli tri mesiace.
Nejasné vysvetlenie
V uplynulých týždňoch vraj Ústredie práce nezaregistrovalo, že by úrady práce podávali mylné informácie.
Gondzala tvrdí, že pracovníčka mu dala podpísať papier, na ktorom bolo napísané, že ak by sa stal konateľom alebo spoločníkom v eseročke či v akciovke, budú ho brať ako samostatne zárobkovo činnú osobu a úrad ho vyradí z evidencie. Také ustanovenie sa v novele zákona nachádza.
Keď chcel vysvetlenie, úradníčka mu opäť zopakovala, že nemôže pracovať na dohodu, ak chce byť v evidencii. „O konateľoch a spoločníkoch nepadlo ani slovo,“ dodal.