Agentúrny text sme o 19:52 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Už žiadne výnimky, povedala cyperská centrálna banka.
Rozhodla, že na záchrane Cypru sa budú podieľať aj charitatívne organizácie, poisťovne či súkromné školy a univerzity.
Prídu o 27,5 percenta úspor nad stotisíc eur.
Pôvodne mali mať z platenia tejto dane výnimku. Výška jednorazovej dane, ktorú budú musieť zaplatiť, je však miernejšia, ako tá, čo uhradia iní solventnejší majitelia bankových účtov na Cypre.
Tí stratia 60 percent vkladov, na zvyšok môžu čakať aj roky.
Humanitárna pomoc
Cyperčania chcú získať peniaze z privatizácie, vyšších daní, ale aj predĺžením splatnosti súčasných dlhov. Na vlastnej záchrane vyrátanej na 23 miliárd eur sa musí krajina podieľať 13 miliardami.
Zvyšok zabezpečí eurozóna – minulý týždeň pomoc schválili Nemci, včera Rakúšania a dnes majú balík odhlasovať Holanďania.
Cyperčania ťažko zvládajú neistotu. Firmy prepúšťajú a boja sa o úspory. Obyvatelia si doteraz žili nad pomery: mali vysoké dlhy v bankách, drahé autá a domy. Nechcú sa ich vzdať, ani keby hladovali.
Medzinárodná humanitárna organizácia Červený kríž prvýkrát ohlásila prípady, keď o potravinovú pomoc žiadali ľudia, ktorí prišli pred sídlo organizácie v Nikózii na luxusných autách značky BMW alebo Mercedes.
„Pred pár mesiacmi mali pohodlný život. Je to smutné. Rozdávali sme im cestoviny, kávu, čaj či konzervované mäso,“ potvrdil pre agentúru FP šéf Červeného kríža Takis Neophytou.
Diskusie s Bruselom o záchrane krajiny boli pritom len vyhrotením krízy na ostrove. Vedeli o tom dobre politici, ale aj bežní Cyperčania.
Costas Costaris býva v sociálnom byte, je nezamestnaný, stará sa o dcéru. Živil sa ako vodič kamióna. „Firma mi v decembri povedala, že ma nepotrebuje. Som šťastný, že mi má kto pomôcť,“ hovorí pred budovou Červeného kríža.
Organizácia na Cypre však priznáva, že nemôže nakupovať jedlo ani oblečenie ako kedysi. Peniaze má totiž zmrazené na účtoch v zbankrotovanej Laiki Bank, o časť z nich definitívne príde.
Potenciál je v hazarde
Cyprus sa spolieha na dovolenkárov. Okrem slnka a pláží ich má do krajiny prilákať hazard.
Prezident Nikos Anastasiadis pripustil, že Cyprus začne predávať licencie na výstavbu komplexov kasín, ktoré boli povolené len na severe, teda v tureckej časti rozdeleného ostrova.
Návrh v štýle španielskeho kasínového projektu EuroVegas kritizuje ortodoxná cirkev. Arcibiskup Chrysostomos II. v čase, keď sa dohoda o záchrane formovala, ponúkol majetok cirkvi: podiely hotelov, bánk, pivovaru a pozemky.