BRATISLAVA. Marketingové služby, ktoré pre štát sprostredkovala neznáma firma z obce Horné Plachtince, sa čoraz viac podobajú na nástenkový tender z čias prvej Ficovej vlády.
I keď súťaž avizoval slovenský aj európsky vestník, najväčším mediálnym agentúram ušiel. Objednávky pritom teoreticky môžu dosiahnuť až 130 miliónov eur.
Podobnosť s nástenkou vidieť aj v ľuďoch, ktorí sa okolo tendra pre 24 verejných organizácií vrátane ministerstiev a samospráv pohybovali.
Väčšinovým majiteľom Regionálnej obstarávacej agentúry, ktorá tender pre štát a obce organizovala, je spoločnosť TenderOnline.
Pre túto firmu robila Zdenka Kudláčová, ktorá je obvinená z machinácií pri nástenkovom tendri.
Prečítajte si aj rozhovor s víťazom tendra:
Pozadie agentúry z Plachtiniec sme neskúmali
Obstarávala po nástenke
Súťaž
O čo ide
Neznáma firma využila Horné Plachtince, aby mohla dohadzovať biznis pre štát a obce,
vlani urobila tender na mediálne rady, právnikov a audítorov,
sprostredkovateľ si berie pol percenta z hodnoty služieb, ktoré si štát objedná,
majiteľ firmy je neznámy, minister vnútra odporučil jej služby nevyužívať.
Kudláčová bola v TenderOnline takzvanou odborne spôsobilou osobou na obstarávanie. Pre túto firmu pracovala v rokoch 2010 a 2011, teda tri roky po nástenkovom tendri.
Zodpovedala napríklad za nákup stavebných prác pre Krajský školský úrad v Prešove či pre košickú župu.
Dnes už podľa predsedu predstavenstva Jána Feranca pre TenderOnline Kudláčová nepracuje.
„Nepoznám ju a počas môjho pôsobenia vo firme nepracovala,“ povedal.
„Momentálne tam asi nepracuje, či tu robila v minulosti, neviem povedať,“ hovorí zas konateľka Regionálnej obstarávacej agentúry Katarína Lutherová.
Na otázku, kto vlastní TenderOnline, povedala, že nevie a ani ju to nezaujíma.
Zmluva bola v jej počítači
Nástenkový tender bola súťaž na propagáciu eurofondov a právne služby za 120 miliónov eur.
Ministerstvo výstavby pod vedením nominantov SNS ohlásilo súťaž len na nástenke, čím záujemcom znemožnilo prihlásiť sa do tendra.
Súťaž vyhralo konzorcium firiem Avocat a Zamedia blízke Jánovi Slotovi, v súťaži nebol nik iný.
V Kudláčovej počítači polícia našla pripravený návrh zmluvy medzi ministerstvom a víťazným konzorciom. Pripravený bol deň predtým, než vôbec hodnotiaca komisia otvorila obálky s ponukami.
Začiatkom roka SME informovalo, že pracuje pre Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Krátko po tom odtiaľ odišla.
Na východe mala TenderOnline aj sídlo, no z Košíc sa vlani presťahovala do Bratislavy. Bolo to v čase, keď prebiehal pochybný tender pre 24 verejných organizácií.
Vytváranie agentúr, ktoré sa tvária ako verejní obstarávatelia, ale v skutočnosti v nich tendre organizujú súkromné osoby bez verejných záväzkov, sa stalo módou, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Žitňanská dala podnet
Regionálna obstarávacia agentúra mohla pre štát nakupovať len vďaka tomu, že formálne je jej spolumajiteľom obec Horné Plachtince.
Takéto fungovanie agentúry napadla na Úrade pre verejné obstarávanie poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská. „Ide o biznis model súkromnej osoby, v ktorej obec figuruje ako biely kôň,“ upozorňuje exministerka spravodlivosti.
Napadá, že firma síce formálne splnila podmienky, aby mohla robiť tendre pre štát a obce, no v skutočnosti sleduje iné záujmy.
ÚVO vyhlásil, že sa podnetom budú zaoberať podľa toho, ako im káže zákon.
Ministerstvo vnútra pred tým, než začalo s obstarávacou agentúrou spolupracovať, nepreverovalo jej pozadie.
„Zaujímalo nás, či sú súťažné podklady napísané v súlade so zákonom. Či je tender pripravený transparentne a nediskriminačne,“ vysvetľuje Kaliňákova poradkyňa pre obstarávanie Tatiana Behrová.
Kaliňák po medializácii kauzy odporučil zvyšným 23 verejným organizáciám, aby cez obstarávaciu agentúru nakupovali, len keď si samy urobia porovnávacie obstarávanie a nákup cez agentúru ich vyjde lacnejšie.
Okrem mediálnych rád sa to týka aj nákupu právnych služieb a auditu, ktorý pre štát agentúra robila. Ministerstvo vnútra pritom už s právnikmi a audítormi zmluvy podpísalo, no podľa Behrovej zatiaľ nezaplatili ani cent.
„Tiež urobíme vlastné obstarávanie na právne služby a audit a potom využijeme výhodnejšiu možnosť,“ dodala Behrová.