Veronika Folentová, redaktorka
TRNAVA. Ak pacient dostane infarkt aj mŕtvicu, na aké oddelenie má ísť? Aké vyšetrenia by mal dostať pacient s otrasom mozgu?
Uľahčiť riešenie podobných otázok by mali štandardizované postupy. Tie by povedali, čo má lekár kedy robiť.
Štandardy majú zadefinované viaceré krajiny. Lídrami v tejto oblasti sú najmä USA, Veľká Británia, Holandsko a Nemecko, menuje analytik Tomáš Szalay z HPI.
Väčšinou ich pripravuje nezávislá organizácia alebo platitelia. Výnimkou je podľa neho Veľká Británia.
„NICE je odborne, nie politicky, riadená inštitúcia, aj keď patrí pod štátny monopol,“ hovorí o britskej organizácii.
Postupy liečby by mali byť prínosom pre pacienta aj lekára. Pacient by bol chránený pred lekárom, ktorý nemá dostatočné skúsenosti, prípadne nevie reagovať. Lekára by zasa chránil pri možných sťažnostiach.
Celý týždeň sledovali naši redaktori chod trnavskej nemocnice. Reportérka MARTINA PAŽITKOVÁ všetko nakrúcala na kameru. Všetky reportáže mapujú jednotlivé problémy.
Pozrite si všetky diely SME v nemocnici >>
Robia si ich samy
„Štandardy chýbajú,“ hovorí námestník riaditeľa trnavskej nemocnice Ján Ušák.
Niektoré nemocnice si preto robia vlastné postupy.
„Štandardizovali sme najmä problematické oblasti, ktoré sa riešili aj cez Úrad pre dohľad,“ hovorí trnavský riaditeľ Martin Tabaček. Napríklad kam previezť pacienta s viacerými ochoreniami.
Podobne postupujú aj iné nemocnice. „Máme definovanú mapu, ktorá určuje priebeh procesov na oddeleniach,“ povedal Eugen Finkei, hovorca Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
Procesnú mapu majú aj vo Fakultnej nemocnici v Žiline. „Určuje základné postupy pri výkone činností,“ povedala hovorkyňa Mária Koporecová.
„Štandardy liečby máme pri piatich ochoreniach,“ pridáva sa Detská fakultná nemocnica v Košiciach. Postupy majú aj na príjem, prepustenie či preloženie pacienta.
Pri piatich ochoreniach majú určené postupy aj v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. „Pracujeme na ďalších ako pooperačná starostlivosť či manažment tekutín,“ hovorí riaditeľ nemocnice Ján Nosko.
Podľa Szalaya tieto štandardy nepokrývajú viac než päť percent starostlivosti, ktoré nemocnica poskytuje.
Ministerstvo: Sú potrebné
Na nízku štandardizáciu upozornila aj firma Emark, ktorá trnavskú nemocnicu analyzovala spolu so SME. Zjednotenie postupov považuje za potrebné aj ministerstvo zdravotníctva.
„Mať štandardy jednotlivo po nemocniciach nie je dobrý nápad,“ hovorí ministerka Zuzana Zvolenská.
Rovnaké postupy pre všetkých sa podľa nej rodia ťažko. Nie všetci lekári ich vítajú, lebo obmedzujú ich kompetencie pri liečbe.
Štandardy by mohli aj ušetriť. Lekári nemusia „pre istotu“ predpisovať nepotrebné vyšetrenia, myslí si ministerka.