BRATISLAVA. Je nezmyslom, že hospodársky rast v krajine bude vyšší, ak sa bude len škrtať a za každú cenu obmedzovať verejné výdavky. Po dnešnom rokovaní vlády to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer).
"Som rád, že prichádza aj na moje slová, pretože z krízy sa dá iba preinvestovať," konštatoval predseda vlády.
Zmiernenie tempa konsolidácie v roku 2014 a v ďalších rokoch je tak podľa jeho slov téma, na ktorej chce Slovensko participovať.
"Ale za podmienky, že sa takéto zmiernenie bude týkať všetkých členských štátov EÚ, a nie iba niektorých," doplnil Fico.
Vláda neuvažuje v najbližšom čase o zvyšovaní daňového zaťaženia.
"Kľúčom je lepší výber daní pri súčasných daňových sadzbách," uviedol po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu minister financií Peter Kažimír.
Najpodstatnejšie je podľa neho vybrať ten objem daní, na ktorý má štát dnes zo zákona nárok. "Je známe, že v tejto krajine jestvujú obrovské daňové úniky," podotkol Kažimír.
Zdrojom šetrenia financií v štátnom rozpočte v najbližších rokoch bude najmä reforma v štátnej správe ESO. "Preto túto reformu aj ja podporujem," zdôraznil minister financií s pripomenutím, že platy zamestnancov v štátnej správe SR sú zmrazené od roku 2010.
Španielsko a Francúzsko chcú výnimky
Pravdepodobne bude podľa Fica potrebné hovoriť o nových pravidlách tempa konsolidácie v Európskej únii.
Rokovanie v Španielsku totiž ukázalo, že už nie iba Francúzsko chce výnimku v roku 2013 z podmienky dosiahnutia deficitu. Rovnako tak žiada aj Španielsko.
"Jednoducho nie je pripravené dosiahnuť parametre, ktoré sa očakávali," zhodnotil Fico.
Májový summit EÚ tak bude podľa premiéra veľmi horúci, ak začnú tieto krajiny žiadať o výnimky. Zároveň doplnil, že slovenskej vláde sa podarilo urobiť všetko pre to, aby Slovensko dosiahlo v roku 2013 deficit na úrovni okolo 3 %.
"Sme ďalej pripravení urobiť všetko pre to, aby deficit postupne klesal," podotkol. Podľa neho je teda veľmi podstatné, že vláda dnes schválila Národný program reforiem SR 2013 a tiež Program stability na roky 2013 až 2016.
Schválili pomoc Cypru
Kabinet v stredu predbežne schválil aj poskytnutie finančnej pomoci Cyperskej republike prostredníctvom Európskeho mechanizmu pre stabilitu. To, čo sa v súčasnosti deje na Cypre, pritom premiér Robert Fico nazval "krvavými šenkami".
"To je jednoducho doslova a do písmena totálna kontrola nad financiami tohto štátu. Tento štát musí prijať také tvrdé opatrenia, o ktorých sa v iných krajinách ani nesníva, pokiaľ ide o sociálny systém, pokiaľ ide o oblasť privatizácie, pokiaľ ide o oblasť bánk," uviedol v súvislosti s podmienkami pomoci Fico.
Zároveň dodal, že takéto tvrdé protiopatrenia ešte neboli urobené pri poskytovaní pomoci.