Ján Krempaský, redaktor
TRNAVA. Zranený policajt, opitá výtržníčka a väzeň v putách.
Napriek tomu, že nočná služba na urgentnom príjme Fakultnej nemocnice v Trnave zo stredy 10. na štvrtok 11. apríla trpela na nedostatok pacientov, lekári a sestry ošetrili niekoľko kurióznych prípadov.
Denník SME sledoval prácu oddelenia od šiestej večer do štvrtej ráno.
Celý týždeň sledovali naši redaktori chod trnavskej nemocnice. Reportérka MARTINA PAŽITKOVÁ všetko nakrúcala na kameru. Všetky reportáže mapujú jednotlivé problémy.
Pozrite si všetky diely SME v nemocnici >>
Policajta zranila žena
Ešte pred polnocou prichádza zranený policajt v sprievode svojho kolegu. Takmer v strede čela má sýtočervenú ranu. Spôsobil mu ju popolník, ktorý po ňom hodila žena pri policajnom zásahu.
Opitú výtržníčku privážajú na urgentný príjem policajti v putách niekoľko hodín po ošetrení ich kolegu.
Z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v neďalekých Hrnčiarovciach nad Parnou prichádza na ošetrenie zlomeného zápästia jeden z väzňov.
Z väzenia podľa primára Viliama Vadrnu chodia na urgent najčastejšie práve v prípade úrazov či bolestí brucha.
Menšie zdravotné komplikácie, ako napríklad horúčku, rieši ich väzenský lekár. Majú vždy sprievod a sú zaistení.
Ochranu niekedy podľa Vadrnu potrebujú aj zdravotníci. Najmä v prípade, ak na lekárske vyšetrenie príde psychiatricky pacient.
Ide zväčša o ľudí, ktorí sú pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Vo zvýšenej miere prichádzajú na príjem cez víkend, najmä po piatkových a sobotných zábavách.
Tritisíc pacientov mesačne
Na urgente ošetria mesačne podľa primára tritisíc pacientov. Okrem víkendu je väčší nápor poobede.
„Prvý nával, keď sa nič nezomelie, je, keď sa zavrie poliklinika, o tretej poobede do deviatej večer,“ vraví Vadrna.
Počas návštevy SME bolo pacientov výrazne menej, ako v iných dňoch. Zdravotníci to vysvetľovali tým, že sa končilo chladné obdobie a teplo sa ešte nezačalo. Práve počas teplých dní majú podľa primára najviac pacientov.
Rýchle vybavenie si pochvaľovali aj pacienti so sprievodom.
„Prekvapivo rýchlo nás vybavili,“ povedal Jozef Mihok. Do nemocnice prišiel so svojou babkou Violou, ktorá v ten deň ráno spadla z bicykla, keď išla z kostola.
Spomenul si, že keď nebol urgent v novej budove, čakanie na vyšetrenie trvalo oveľa dlhšie. S tým súhlasí aj Vadrna. Jednotlivé špecializované ambulancie boli na rôznych miestach v starej časti nemocničného areálu.
Na novom urgente vidia zdravotníci vďaka kamerám, koľko majú pacientov v čakárni a v akom sú stave.
Vážne prípady hlásia ešte počas prevozu aj záchranky. „Keď sa niečo vážnejšie vezie, musíme o tom vedieť,“ vraví Vadrna.
Majú aj postele
Pre pacientov majú na urgente štrnásť lôžok. Na pozorovaní môžu ostať do piatich hodín. Potom ich buď prepustia domov, alebo hospitalizujú.
Pre vážnejšie prípady je k dispozícii menšia operačná sála, ktorá slúži na stabilizáciu pacienta. Veľké operácie sa robia v nemocnici.