SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Predaj hrncov seniorom je ako psychodráma. Čo robí zajtra vaša babička?

Takouto otázkou sa končí trailer k dokumentu Šmejdi o drsných prezentačných akciách pre dôchodcov.

Báli sa samoty. Teraz splácajú pôžičky na stotisíce českých korún.Báli sa samoty. Teraz splácajú pôžičky na stotisíce českých korún. (Zdroj: CONTINENTAL FILM)

Takouto otázkou sa končí trailer k varovnému dokumentárnemu filmu Šmejdi, ktorý o drsných prezentačných akciách pre dôchodcov nakrútila režisérka Silvie Dymáková.

Výraz „šmejdi“ sa nedá do slovenčiny preložiť až tak šťavnato. Zato fenomén, o ktorom hovorí rovnomenný český film, poznáme veľmi dobre aj u nás.

Česká režisérka Silvie Dymáková chcela len natočiť film o tom, ako ľahko sa nechajú seniori oklamať firmami ponúkajúcimi hrnce či vysávače. Aby sa na takúto predvádzaciu akciu vôbec dostala, musela byť v sprievode spolupracujúcej babičky.

Prečítajte si, ako klamú v Bratislave:

To, čo tam videla a čo sa jej na prepašovanú skrytú kameru podarilo zaznamenať, sa podobalo skôr na psychodrámu. Bitie, ponižovanie, nátlak na bezbranných starých ľudí, ktorí sa nedokázali brániť.

Do kín tak prišiel film, ktorý pohol aj tými, ktorí si mysleli, že ich už na tomto svete žiadny podvod nemôže šokovať.

Autorka upozorňuje, že tento typ „podnikania“ má tendenciu postupovať na východ. Ani na Slovensku nejde o žiadnu novinku.

Hyenizmus na chudobných

„Len v Bratislavskom kraji evidujeme približne jedenásť spoločností zaoberajúcich sa predajom výrobkov cez prezentačné akcie,“ potvrdzuje Andrea Marošiová z Inšpektorátu SOI pre Bratislavský kraj. V prieskume, ktorý robilo vlani Fórum pre pomoc starším, vyšlo práve zneužívanie rôznymi podobnými firmami ako najčastejší a najzávažnejší problém. Figuroval až v 384 prípadoch spomedzi 401 vrátených dotazníkov.

„Pokladáme za hyenizmus, ak rôzne subjekty zneužívajú na svoje obohacovanie zlý zdravotný stav starších ľudí, nedostatok zdravotných pomôcok a starostlivosti, ale aj ich samotu a ponúkajú im predražený a nekvalitný tovar pod zámienkou, že ide o zázračné pomôcky, ktoré ich problémy vyriešia a prinesú im úľavu,“ hovorí prezidentka Fóra Ľubica Gálisová.

Týmto problémom sa zaoberajú už dlhšie. Robia školenia v regiónoch, upozorňujú ľudí, aby sa nezúčastňovali takýchto zájazdov. Zriadili aj Senior linku, na ktorú sa obracajú ľudia aj so skúsenosťami z prezentácií. Alarmujúce je aj to, že niektoré seniorské organizácie prezentačné akcie dokonca zaraďujú medzi svoje aktivity pre svojich členov.

Pritom nákup drahých výrobkov, ktoré si dôchodcovia nevedia dovoliť, sa podpisuje na narastajúcom počte exekúcií na dôchodky. „Starší sa dostávajú pod hranicu chudoby a do vážnych životných situácií. Prichádzajú o všetky svoje úspory, o svoj majetok,“ tvrdí Gálisová.

Dôchodcom ponúkajú veci aj cez telefón, posielajú im balíčky a následne za ne vymáhajú peniaze. Bežnou praxou je zneužívanie osobných údajov a adries či rôzne fiktívne súťaže. „Predajcovia sú veľmi agresívni, využívajú nátlak aj davovú psychózu,“ dodáva Gálisová.

01.jpg

Koľkokrát si už povedali, že nebudú na podobné akcie chodiť, ale nakoniec sa vždy dajú presvedčiť. FOTO – CONTINENTAL FILM

Starší sú bezbrannejší

„Tí čo boli ovplyvniteľnejší za mladi, na starobu sa stávajú ľahko manipulovateľnými,“ vysvetľuje psychologička Mária Chaloupková.

„Dnes už aj mladí podliehajú vplyvu reklamy, môžeme sa teda čudovať starším ľudom, že predajcom podľahnú, ak nevládzu a trpia bolesťami?“ pýta sa.

„Nehádžme do jedného vreca všetkých seniorov. Na niekoho starecká demencia nepríde ani do deväťdesiatky, u iných sa začínajú prejavy Alzheimerovej choroby prejavovať už pár rokov po šesťdesiatke,“ konkretizuje.

Sama počula nejeden príbeh, v ktorom sa organizátori uchyľovali k hrubosti, nadávkam či dokonca zamkli miestnosť, kde sa ľudia nachádzali, len aby podpísali zmluvu, že tovar kupujú. „Rozhodne považujem takéto konanie za nemorálne,“ vyhlasuje Chaloupková.

02.jpg

Toto stálo 15-tisíc, toto 20-tisíc českých korún. Doma im zostali sady hrncov, mixéry, masážne stroje i nefunkčné parné čističe. FOTO – CONTINENTAL FILM

Stovky sťažností

Slovenská obchodná inšpekcia eviduje ročne na celom Slovensku stovky podnetov spojených s podomovým predajom, z ktorých tretina či štvrtina je oprávnených. „To, či si človek niečo kúpi, spadá pod súkromno-právnu oblasť, do ktorej SOI nezasahuje. Nevedieme databázu firiem, ktoré ponúkajú tovar na prezentačných akciách, nemáme oprávnenie podávať o firmách žiadne informácie, nevydávame ani žiadne pokyny, ako sa majú ľudia na takýchto akciách správať,“ upozorňuje Danuša Krkošová, tlačová hovorkyňa ÚI SOI.

Starší či mladší – všetci sa musia pri návšteve podobných akcií riadiť vlastným zdravým rozumom, štátne orgány nemajú v kompetencii varovať pred neserióznosťou istých firiem.

Pre opakované porušovanie predpisov môže inšpekcia dať návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia, tí istí majitelia si však veľmi rýchlo dokážu založiť novú firmu sídliacu na tej istej adrese, ktorá pokračuje v rovnakých praktikách pod iným menom.

Parlament seniorov, ktorý zasadal v marci v Bojniciach, volal po legislatíve na zvýšenú ochranu seniorov a proti nekalým praktikám obchodných, finančných skupín a inštitúcií či telekomunikačných operátorov.

RTVS už teraz avizuje, že film Šmejdi, ktorý ide momentálne aj v našich kinách, odvysiela na jeseň. Bolo by ideálne, keby dovtedy už táto téma na Slovensku nebola aktuálna. Keďže je to však málo pravdepodobné, je dobré si občas preveriť, kam chodí na výlety vaša babička.

Starí ľudia sa cítia sami, preto sa stávajú účastníkmi zájazdov

Režisérka SILVIE DYMÁKOVÁ získala filmom Šmejdi povesť neformálnej ochrankyne práv. Jej film vyvolal obrovskú spoločenskú diskusiu. V Česku totiž pôsobí okolo päťsto firiem, ktoré na prezentáciách zneužívajú dôchodcov, takže mnohí majú s nimi vlastné skúsenosti.

Nevyhrážali sa vám firmy, ktorých prezentácie ste nakrútili skrytou kamerou?

Na sociálnu sieť nám odkázali, že na našom mieste by sa báli chodiť aj po rožky do večierky. Inak sa nám skôr vysmievajú a posielajú odkazy, že aj negatívna reklama je reklama.

Teda neprejavili ani trochu sebakritiky?

Na pražskej premiére vystúpil pri besede jeden človek, ktorý sa predstavil ako majiteľ jednej z týchto firiem a podpísal nám petíciu s tým, že film by sa mal volať skôr Gestapo. Vyjadril sa, že sám nesúhlasí s praktikami svojich kolegov a že končí s týmto podnikaním.

A reakcie publika?

Keď mi chodia babičky po projekcii ďakovať, že s tým konečne niekto niečo robí, mám slzy v očiach. Samozrejme, ozývajú sa aj takí, ktorí tvrdia, že sme zaujatí a neobjektívni.

Čakali ste takú veľkú celospoločenskú diskusiu?

Až takú nie. Verejnosť je pobúrená a nechápe, že sa niečo také toľké roky neriešilo. Spustili sme petíciu, ktorú je možné podpísať na www.peticeprotismejdum.cz a to buď elektronicky, alebo cestou formuláru, ktorý sa dá vytlačiť a poslať. Jeden človek dokonca chcel prispieť na náklady filmu.

Film by mali povinne vidieť všetci dôchodcovia. Nepokúšali ste sa o jeho šírenie cez kluby dôchodcov či obce?

Alternatívna distribúcia je zabezpečená. V Českej republike majú ľudia nad 65 rokov vstup zdarma, robíme aj popoludňajšie seniorské projekcie. Sami sme prekvapení, ako to funguje. Napríklad minulý piatok bolo v Kroměříži na dvoch popoludňajších projekciách spolu asi 120 dôchodcov.

Ako sa k Šmejdom postavili kinári?

Sami robia vo svojich mestách osvetu, napájajú sa na kluby dôchodcov. Projekcie už začínajú organizovať i samotné mestá. A 1.októbra na Medzinárodný deň seniorov film odvysiela Česká televízia.

A čo deti nakupujúcich dôchodcov?

Veľmi často som na projekciách videla, že vnučky vzali do kina svoje babičky či dedkov. Keď sa im totiž snažili dohovoriť, seniori im často neverili. Musí prísť teda silnejší impulz, a tým môže byť náš film. Apel z upútavky: „A čo zajtra robí vaša babička?" evidentne funguje.

Nepripravujete nejaké pokračovanie?

Nie, hoci by určite bolo čo nakrúcať. Dostávam skutočne veľmi veľa mailov, akoby som bola ochrancom verejného záujmu. Ľudia majú teraz pocit, že dokážem vyriešiť ich problémy, čo bohužiaľ nie je pravda.

O čo vás najviac žiadajú?

Aby som natočila film o exekúciách, o európskych dotáciách či o dojčenských ústavoch. Lenže ja teraz skutočne v tejto chvíli neviem, či sa do niečoho pustím. Som redaktorka v televízii a mám svoju prácu rada. Ak niečo má prísť, príde, ale rozhodne to neplánujem. Momentálne vo mne rezonuje skúsenosť jedného človeka z reklamácie tovaru.

Aká bola?

Toto je presný prepis odpovede, ktorú od firmy dostal, aj s chybami: "Tesime se na zalobu :)))) nebudete prvni ani posledni kdo nedostane nic vse mamempravne osetreno firma jiz zkrachovala noveho majitele nedohledate doporucuji se obratit na cerne ovce nebo tv nova i spatna reklama je dobra reklama dostat se do tv je pocta takze predem dekujem prejem vam srdecne prekrasny den :))) kdyby cokoliv jste potreboval uz prosim vas nepiste je to zbytecny nedostanete ani korunu pardon nashledanou.

Váš film sa končí pomerne pochmúrnym konštatovaním, že kompetentní sa problému nevenujú. Posunuli sa nejako veci za ostatné mesiace?

Česká obchodná inšpekcia sľubuje, že bude udeľovať väčšie pokuty a zvýši aj počet kontrol. Dobrou správou je aj to, že od januára budúceho roka bude môcť na akciách aj nakrúcať, čo doteraz nemohla. Ministerstvo priemyslu a obchodu pripravuje ďalšie opatrenia.

Budú podobné iniciatívy stačiť?

Treba sa pozrieť na veci aj z druhej strany. Starí ľudia sa cítia sami, takže zákony nestačia, každý z nás musí svojmu seniorovi venovať viac času.

Zuzana Uličianska

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (4. 7. 2022)
USD 1.043
AUD 1.538
CZK 24.753
JPY 141.050
CAD 1.349
GBP 0.867
HUF 401.110
PLN 4.717
CHF 1.003
SEK 10.778

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Má len 17 rokov a pracoval už pre americkú armádu aj slovenské ministerstvo
 2. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 3. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 4. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 5. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 6. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 7. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 8. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 1. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články
 2. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti
 3. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 4. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 5. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 6. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 7. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 748
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 831
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 420
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 9 349
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 353
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 878
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 673
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 960

Blogy SME

 1. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 2. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 7. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 8. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 21 883
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 662
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 043
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 572
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 957
 6. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 3 890
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 104
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 902
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vodíkové auto z dielne Technickej univerzity Košice reprezentovalo Slovensko na Expo v Dubaji.

Živčák: Mohlo by pribudnúť 10-tisíc miest.


6 h

Chce u nás vyrábať elektromobily.


1. júl
Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Pôvodom švédska automobilka je považovaná za lídra v bezpečnosti.


1. júl

Blogy SME

 1. Janka Bittó Cigániková: Takto by sme nemocnice (nie len) z plánu obnovy riešili my
 2. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 3. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 4. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 7. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 8. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 21 883
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 12 662
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 11 043
 4. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 9 572
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 957
 6. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 3 890
 7. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 104
 8. Martin Greguš: Ministerka Remišová s notebookom s nalepeným heslom na obrazovke...Je toto normálne? 2 902
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu