SME

Zvolenská: V zdravotníctve je peňazí dosť, ďalšie nepotrebujeme

Ministerka zdravotnícta hovorí, že peniaze v zdravotníctve treba inak prerozdeľovať.

Zuzana Zvolenská viedla počas prvej vlády Roberta Fica Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Odišla do poisťovne Dôvera, kde bola podpredsedníčkou predstavenstva. Je prvou ministerkou zdravotníctva bez titulu MUDr.Zuzana Zvolenská viedla počas prvej vlády Roberta Fica Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Odišla do poisťovne Dôvera, kde bola podpredsedníčkou predstavenstva. Je prvou ministerkou zdravotníctva bez titulu MUDr. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

ZUZANA ZVOLENSKÁ vraví, že stav Trnavskej nemocnice ju v ničom neprekvapil.

Prečo ste povolili redaktorom, aby šli na týždeň do nemocnice?

„Lebo dúfam, že aspoň cez mediátora uveríte, že otvárame všetky dvere. Často počúvam, že niektorými vecami chceme len prekrývať problémy. Pritom sa ich snažíme pomenovať. Z analýzy sme sa, čo je pre mňa pozitívne, nedozvedeli nič nové. Sú to veci, ktoré sú nepríjemné, ale my ich nezakrývame.“

Analýzu Emarku čítame tak, že keby sa odstránili všetky chyby vo vedení nemocnice, bola by na tom lepšie, ale peňazí na dlhodobé fungovanie stále nebude dosť. Súhlasíte s tým?

SkryťVypnúť reklamu

„Systému financovania, ktorý bol založený na zmixovaní stratových a ziskových oddelení, dochádza dych a vznikajú deformácie. Snažíme sa ich vyrovnávať. Ale je pravda, že vždy je priestor aj na strane nákladov.“

Stačilo by zníženie nákladov?

„Nie. A najmä treba znižovať náklady tak, aby to nepocítil pacient. Máme dvadsaťročný investičný deficit. Celý svet vie, že každých tridsať rokov sa každé lôžko musí obnoviť. Historicky sme to zanedbali. Nie je to o tom, že musí byť postavená nová nemocnica, ale musí byť obnovená. To sa nám dnes brzdí, lebo najväčšie náklady idú na mzdy.“

Odkiaľ majú na to prísť peniaze?

„Snažíme sa upraviť platby z poisťovní. Napríklad meníme spôsob platby pri operáciách, ktoré boli stratové. Vytvorili sme systém, keď nemocnice dostávajú peniaze za výkon. Snažíme sa, aby do roku 2015 boli nemocnice stabilizované, a potom sa začneme zaoberať aj investíciami.“

SkryťVypnúť reklamu

Takže je peňazí dosť, len sú zle prerozdelené?

„Prerozdelenie musíme upratať. Na investície však musia byť nemocnice pripravené, 20- až 30-percentné zvýšenie platov by zamávalo aj so ziskovým podnikom. Keď budú stabilné, môžeme prísť k investíciám. Nemôže ísť o jednorazové investície a štát na to musí byť pripravený.“

Má teda platiť štát navyše?

„Nemusia to byť ďalšie peniaze.“

V nemocniciach sú oddelenia, ktoré sú veľmi ziskové a potom veľmi stratové. Lekári hovoria, že to je dané historicky a nemá to logiku. Je to tak?

„Historicky sa to ťahá. Preto je základ, aby sa dobre nastavila platba za diagnózu. Stále však rokujeme s VšZP a potom je to na riaditeľoch nemocníc, aby aj s inými poisťovňami dohodli podmienky, ktoré budú odzrkadľovať náklady. Malo by sa teraz veľmi pomôcť novou štruktúrou cien, ktorá by sa mala od 1. apríla spustiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho ziskových pracovísk bolo odčlenených z nemocníc, viete s tým ešte niečo robiť?

„Otázka je, prečo je nastavená cenotvorba tak, aby niektoré pracoviská boli ziskové a iné nie. Treba zmeniť cenotvorbu a na tom sa pracuje. Nechceme však, aby historicky ziskové pracoviská skolabovali. Už prešli viaceré vlny znižovania cien a zároveň sa presúvali peniaze tam, kde platby nepokrývajú náklady.“

Kde ste ich znížili?

„Cena bodu magnetických rezonancií išla v dvoch vlnách dole. A došlo k zvýšeniu za chirurgické výkony.“

Keď ste vraveli, že vás analýza neprekvapila, mali by aj iné nemocnice podobné výsledky?

„Vybrali sme ju preto, že nie je zisková a je podobná ako iné. Manažér štátnej nemocnice nie je horší ako súkromný manažér. Sú to normálni vedúci pracovníci. Možno sú pod väčším tlakom. Ale ten, kto pracuje pre štát, nie je hlupák. Postupy sú obdobné ako v súkromnej sfére.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak nastane tretie zvýšenie platov lekárov, tak priestor na osobné ohodnotenie musí ešte klesnúť.

„Problém v mzdách je suma z predchádzajúcich zvyšovaní, ktorá na istý čas spravila z riaditeľov len mzdárov, lebo vyplatili mzdy a už im nič neostalo. V minulosti tu bol systém, ktorý zohľadňoval aj vzdelanie či prax, teraz sa úplne narušil. Na mzdu už nevplýva vzdelanie ani náročnosť práce. Takže nie sú spokojní ani tí, ktorým sa mzda zvýšila, ani tí, o ktorým zákon mzdu nezvýšil. Oveľa škodlivejší podľa mňa bol medziľudský efekt ako ekonomický. Po zmenách v ohodnocovaní ostal úplný chaos.“

A čo s tým chcete spraviť?

„Chceme spraviť personálny poriadok. Aby sa zohľadnila aj náročnosť práce. Otázka, či sa to dá urobiť celoplošne aj pre subjekty, kde nie sme zriaďovateľmi, je otázkou právneho skúmania. Chceme to zrealizovať čo najskôr. Nehovoríme o zvyšovaní platov, lebo na to nie je priestor, ale malo by to určiť podmienky.“

SkryťVypnúť reklamu

Je tu však úplne opačná otázka. Nebola by deregulácia platov lepšie riešenie?

„Všetky snahy určiť platy zákonom vznikli v nedobrom prostredí nátlaku. Rokujeme s odborármi aj o tom, či naozaj regulovať platy aj v zariadeniach mimo pôsobnosti ministerstva.“

Nemocnice si môžu zarábať aj mimo príjmov z poisťovní, napríklad cez nadštandard. Dá sa tým zmeniť financovanie nemocníc alebo je to len okrajová vec?

„Výrazne to financovanie nezmení. Väčšina z vecí by sa mala vzťahovať na komfort pacienta. Problém však je, že priestory, v ktorých sa pacienti pohybujú, sú zastarané. A najväčší problém je prvotná investícia na nadštandard.“

Mali ste vytvoriť katalóg pre nadštandard. V akom je to štádiu?

„Máme zmapovaný rozsah poplatkov najmä v ambulantnej sfére. Chceme úpravu, aby tvorivosť podnikateľskej sféry neobmedzovala zdravotnú starostlivosť. Nemôžete napríklad vyberať euro za vstup do polikliniky.“

SkryťVypnúť reklamu

V tom, čo môže vyberať nemocnica, nebudete robiť poriadok?

„Nevidím to v tejto chvíli ako problém. Máme veci hradené z verejného zdravotného poistenia, potom veci, za ktoré sa dopláca, a nadštandard. Ak s tým má niekto problém, môže sa opýtať.“

Pacienti aj zamestnanci hovoria, že personálu je málo. Nebolo prepúšťanie také výrazné, že ohrozuje starostlivosť?

„Určite nie. Musíme vnímať poskytovanie starostlivosti aj z pohľadu efektívnosti. Nielen náklady na mzdy sú problém. Ťažké je aj udržať tu sestry a lekárov. Dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť zabezpečuje najmä u lekárov len jedna zmena. Nie je to najšťastnejšie, lebo potom majú veľa nadčasov. Sestry a iní pracovníci majú viaczmenné služby. Vychádza sa však z toho, čo je lepšie pre pacienta.“

SkryťVypnúť reklamu

Je optimálne, aby na jednu sestru boli deviati až desiati pacienti?

„To je veľmi odborná a konkrétna otázka z trnavskej nemocnice a odpovie vám na ňu riaditeľ.“

Aký je podľa vás optimálny počet postelí na jednej izbe?

„Ja by som nikdy nechcela byť na samotke, musím sa rozprávať. Okolo troch postelí by mal byť štandard. Otázka je však aj na priestorové možnosti a na potrebu investície.“

Ako vnímate štandardy postupov pri liečbe? Pracuje na nich ministerstvo?

„Mať štandardy jednotlivo po nemocniciach nie je dobrý nápad. Ideálom je, že by diagnózu, na ktorú bude štandard, riešili všetky nemocnice rovnako. Ale rodia sa veľmi ťažko. Môžu byť ekonomicky prínosné aj nie. Máme príklady, kde sú štandardy prísne a aj keď lekár vidí, že pacient dané vyšetrenie nepotrebuje, naordinuje mu ho, lebo je to v štandarde. U nás je to práve naopak. Tým, že nie je štandard, lekár niekedy naordinuje aj vyšetrenie, ktoré nie je potrebné, aby mal istotu a chránil sa. Podporujeme ich a chceme ich niekoľko presadiť. Dôležité je, aby ich lekári prijali.“

SkryťVypnúť reklamu

Chápu lekári, že je to potrebné?

„To sa musíte spýtať ich. Je časť obce, ktorá to prijíma, potom je druhá, ktorá hovorí, že ja som lekár a som zodpovedný za pacienta a každý pacient je iný. Na pôde nemocníc to musia byť jasné postupy, ktoré umožňuje jasné riadenie a kontrolu.“

Koľko peňazí sa dá v nemocniciach ušetriť pri obstarávaní?

„Pevne verím, že nič. Že sme nič neobstarali drahšie. Je tam trojstupňová kontrola. Aj porovnávame nemocnice medzi sebou. Teraz je to efektívne a takto to musí pokračovať.“

Ak by vás priviezli do nemocnice a dali by vás na posteľ, ktorá by bola podložená latami a pri otvorení okna by vám vlietol dovnútra vtáčí trus, považovali by ste to za problém?

„Ak by ma priviezli do nemocnice, tak by som mala rovnaké podmienky ako všetci ostatní. Tieto veci sa snažíme odstraňovať. Je to problém a verím, že ho budeme vedieť riešiť čo najrýchlejšie.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste to riešili?

„Čo ma viac trápi, je, že nemáme v nemocniciach klimatizáciu, sú to naozaj staré zanedbané budovy. Tieto drobné veci sú už naozaj skôr individuálne.“

Celý týždeň sledovali naši redaktori chod trnavskej nemocnice. Reportérka MARTINA PAŽITKOVÁ všetko nakrúcala na kameru. Všetky reportáže mapujú jednotlivé problémy.

Pozrite si všetky diely SME v nemocnici >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 741
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 916
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 352
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 307
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 839
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 806
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 454
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 901
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 536
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 151
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 887
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 494
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 975
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 528
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 283
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


1
Ilustračné foto.

Cena Brentu prekročila 68 dolárov za barel.


TASR
Ilustračné foto

Celosvetová recesia sa však neočakáva.


TASR
Areál Slovenských magnezitových závodov

Kríza v oceliarstve ťahá dole aj ťažiarov z Jelšavy.


  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 901
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 536
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 151
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 887
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 494
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 975
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 528
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 283
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu