BRATISLAVA. Šesť štátnych firiem, päť ministerstiev, dve univerzity či päť samospráv.
Spolu dvadsaťštyri verejných organizácií vlani zverilo súťaže na reklamu a mediálne rady málo známej firme.
Regionálna obstarávacia agentúra (ROA) sídli v Horných Plachtinciach, v obci s asi dvesto obyvateľmi. Okrem reklamných agentúr hľadala pre štát aj právnikov, audítorov a dodávateľov IT.
Na zvláštne tendre v réžii neznámej firmy z Plachtiniec upozornila začiatkom roka spravodajská agentúra SITA.
Zvláštne preto, že pre štát je spolupráca s Plachtincami grátis, ROA inkasuje peniaze od firiem, ktoré v tendroch uspejú.
ROA je súkromná firma. Tendre pre štát môže robiť len vďaka tomu, že jej menšinovým majiteľom je obec Horné Plachtince. Jej starosta pritom o dianí vo firme nevie.
Spriaznené firmy
Na titulné strany novín sa Plachtince dostali až minulý týždeň. Ukázalo sa, že predhodnota všetkých tendrov môže byť až 200 miliónov eur.
Týždenník Trend zistil, že za ROA je podnikateľ Ján Feranc. Muž s rovnakým menom bol za Dzurindovej vlády dôstojníkom tajnej služby.
Počas týždňa začal zo spolupráce s ROA cúvať minister vnútra Robert Kaliňák. Aj ďalším 23 organizáciám odporučil, aby tendre cez agentúru ignorovali.
Kaliňák nakoniec spoluprácu s Plachtincami úplne ukončil, nevyužije ani právnikov, ktorých mu ROA dohodila. Hospodárske noviny totiž upozornili, že štyria víťazi mediálneho tendra sú medzi sebou spriaznení.
Kažimír: Mali preveriť, čo je to za agentúru
Agentúru z Plachtiniec považuje za nedôveryhodnú aj minister financií Peter Kažimír. Jeho rezort takisto sprvu využil jej služby, po tom, čo médiá informovali o jej pozadí, zo spolupráce cúva.
„Mali si preveriť, kto za tým je,“ povedal v nedeľu Kažimír v TA3 o ľuďoch na ministerstve.
Kaliňákova poradkyňa pre tendre Tatiana Behrová hovorí, že pozadie firmy z Plachtiniec nepreverovali, lebo pravidlá súťaže boli nastavené podľa zákona.
Minulý týždeň už pre kauzu Plachtince odvolala vláda riaditeľku administratívneho aparátu Úradu pre verejné obstarávanie Martu Budišovú, ktorá je tiež župnou poslankyňou Smeru v Košiciach.
Pred tromi rokmi zakladala firmu TenderOnline, ktorá dodnes vlastní obstarávaciu agentúru z Plachtiniec.
Jej odvolanie síce mohlo vyzerať ako vyvodenie zodpovednosti za Plachtince, no v skutočnosti má Budišová s pochybným tendrom len málo spoločného. Svoj podiel v TenderOnline predala pred rokom Ferancovi.
Smer musí povedať, či chce súkromné tendre
Agentúra z Plachtiniec využila zákonné, no u nás málo používané centrálne obstarávanie, kedy jeden štátny úrad nakupuje tovary a služby pre niekoľko ďalších. Vďaka spoločnému nákupu dokáže získať nižšie ceny.
Kaliňák po Plachticiach hovorí, že by sa takto mali nakupovať len menšie zákazky na bežné veci. „Ak ide o veľké zákazky, tie by mali ostať na ministerstvách,“ hovorí minister.
Či si však vláda dokáže po Plachtinciach predstaviť, že jej bude naďalej robiť tendre súkromné firmy, to nehovorí. V zahraničí je spoločné obstarávanie doménou verejných podnikov, bez účastí súkromníka.