BRATISLAVA. Už dva roky nemusia mať Slováci na prácu v Nemecku a Rakúsku pracovné povolenie.
Odvtedy sa podľa portálu Profesia.sk počet ponúk pre Slovákov z týchto krajín zdvojnásobil.
Vlani zverejnili na pracovnom portáli firmy takmer 2200 ponúk do Nemecka a 2052 ponúk do Rakúska.
Majú vyššie vzdelanie
Otvorenie trhu
Čo sa zmenilo
Netreba už povolenie na zamestnanie.
Trh sa otvoril pre Poľsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Lotyšsko, Litvu a Estónsko.
Firmy môžu dostávať bez obmedzení zákazky.
Ľudia a agentúry si bez obmedzení môžu nájsť miesto.
Firmy musia vyplácať minimálne mzdy dohodnuté v kolektívnych zmluvách.
Po zjednodušení pravidiel sa podarili vyplniť medzery na trhu práce v týchto krajinách, hovorí riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce Martin Kahanec.
Slováci tam najčastejšie robia v obchode, v službách a stavebníctve.
V Rakúsku robí veľa Sloveniek opatrovateľky.
Patrí medzi ne aj Marta Ujčeková, ktorá pracuje v Rakúsku niekoľko rokov. Od otvorenia trhu sa podľa nej veľa nezmenilo.
„Kto si chce nájsť prácu, myslím si, že ju nájde. Mal by však aspoň trochu ovládať nemecký jazyk,“ hovorí.
Pripomína, že v Rakúsku sú stále vyššie mzdy ako u nás, takže vycestovať za prácou sa oplatí.
Firmy z Rakúska aj Nemecka majú najväčší záujem o ľudí z oblasti informačných technológií, tvrdí Profesia.
Ak firma zverejnila ponuku na prácu do Rakúska, v priemere na ňu zareagovalo cez web Profesia.sk 41 kandidátov. Do Nemecka sa o jednu zverejnenú ponuku uchádza 37 ľudí.
„Zväčša majú migranti vyššie vzdelanie, ako sa vyžaduje pre povolanie, v ktorom sa uplatňujú,“ hovorí Kahanec.
Najviac ľudí, ktorí pracujú v Rakúsku, má vzdelanie technického charakteru, z oblasti zdravia či spoločenských vied, dodáva.
Mzdy neklesli
Nemecko a Rakúsko boli poslednými krajinami, ktoré dlhšie nechali prísnejšie pravidlá zamestnávania cudzincov z nových krajín Únie. Zmiernili ich až 1. mája 2011.
Strach z otvorenia pracovného trhu malo najmä Rakúsko, kedže s novými krajinami susedí. Obávalo sa, že ak do krajiny príde pracovať veľa Slovákov, Poliakov či Slovincov, môže sa mzda znížiť.
To sa podľa Kahanca nepotvrdilo. „Obavy boli úplne neopodstatnené,“ hovorí.
Trhy práce pomerne hladko absorbovali migrantov z nových členských krajín.
Podľa štatistík sa v Rakúsku počet pracovníkov z nových členských krajín zvýšil z 55-tisíc na 128-tisíc.
Johannes Kopf z Rakúskeho pracovného servisu vraví, že sa tak experti v odhadoch „trafili prekvapujúco presne“, keď predpovedali, že ročne príde do Rakúska po otvorení trhu 20-tisíc až 25-tisíc pracovníkov z nových krajín Únie.
V Nemecku podľa Kahanca k veľkému nárastu nedošlo, podmienky na prácu krajina zmäkčovala ešte pred otvorením trhu. „Nárast bol primárne spôsobený krízou,“ dodáva.
Do Nemecka prišlo podľa tamojšieho ministerstva práce pracovať od mája 2011 z ôsmich nových členských krajín 360-tisíc pracovníkov, najviac zo susedného Poľska.
Rakúsko objavili Maďari
Najviac po otvorení pracovného trhu prišlo Maďarov, V Rakúsku predbehli aj Turkov.
VIEDEŇ, BRATISLAVA. Bolo to najväčšie prekvapenie po otvorení rakúskeho pracovného trhu pred dvoma rokmi. Neboli to Slováci či Česi, ktorí by vo veľkom hľadali prácu, ale Maďari.
Po otvorení trhu ich v Rakúsku pracuje dvakrát toľko ako pred ním. Maďarskí experti pred otvorením trhu predpovedali len mierny záujem. Vysvetľovali, že kto chcel, prácu si v Rakúsku našiel po vstupe do Únie.
Záujem preto prekvapil. V marci podľa údajov Rakúskeho pracovného servisu Maďari prvý raz predbehli aj Turkov a stali sa po Nemcoch druhou najväčšou skupinou zahraničných pracovníkov v Rakúsku.
Najviac Maďarov pracuje v prihraničných oblastiach a asi 40 percent z nich sú pendleri. Pracujú v turizme, stavebníctve a obchode ako odborné, pomocné či dočasné sily. V obchode predovšetkým pri opravách automobilov.
Podľa Johannesa Kopfa z Rakúskeho pracovného servisu to súvisí so zlou situáciou doma, kde si nevedia nájsť dobre platenú prácu.
„Bez Východoeurópanov by bol nedostatok pracovných síl v turizme oveľa vyšší,“ hovorí pre denník Kurier Rainer Ribing z Rakúskej hospodárskej komory. Maďari pracujú hlavne ako čašníci a pomocné sily.
Miriam Zsilleová