BRATISLAVA. Ciele opísané v Programe stability Slovenska na roky 2013 až 2016 sú správne, jej kroky však idú presne opačne proti týmto cieľom.
Povedal to poslanec SDKÚ a exminister financií Ivan Mikloš v rámci stredajšej rozpravy k programu stability v Národnej rade.
"Vláda deklaruje niektoré veci, ktoré sú pekné, a dá sa s nimi súhlasiť, v skutočnosti ich ale nerobí," povedal.
Podľa Mikloša sa dá súhlasiť tak s vyhlásením, že treba konsolidovať, pretože zdravé verejné financie sú základom pre dlhodobý udržateľný hospodársky rast.
Súhlasiť sa podľa neho dá aj s tým, že sú potrebné štrukturálne reformy v rôznych oblastiach.
"Vláda sa hlási k správnym cieľom a aj ich zrejme naplní, avšak spôsobom, ktorý zo strednodobého a dlhodobého hľadiska ohrozuje konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky,“ tvrdí.
Problém v spôsobe šetrenia
Problém poslanec za SDKÚ vidí aj v spôsobe samotnej konsolidácie. Napriek tomu, že v samotnom programe stability sa podľa neho konštatuje, že zvyšovanie spotrebných a majetkových daní je menej škodlivejšia ako zvyšovanie daní z príjmov, vláda sa vybrala vyšším zdaňovaním práce a zvyšovaním odvodov.
Okrem daní najviac šetrí na vyberaní prostriedkov z druhého piliera a sama na sebe nešetrí. Podľa Mikloša štát totiž šetrí na sebe iba necelých 50 mil. eur a aj väčšinu skutočného šetrenia presunul na samosprávy.
"Vláda nešetrí na vlastných výdavkoch, ak rieši konsolidáciu, tak zvyšovaním takých daní, ktorými ohrozuje hospodársky rast,“ zhrnul bývalý minister financií.
Fico: Plán je jednoznačný
Plán konsolidácie pre tento rok je jednoznačný, čo bude ďalej, bude závisieť od rokovaní v Bruseli.
Tvrdí to premiér Robert Fico, podľa ktorého tohtoročný konsolidačný záväzok stlačiť deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu vláda dodrží za každých okolností. Zároveň je však pripravená diskutovať o tom, akým tempom a smerom sa bude konsolidácia v Európe uberať v budúcnosti.
"Vláda Slovenskej republiky nebude v žiadnom prípade požadovať v roku 2013 žiadne výnimky a dôsledne dodržíme plán konsolidácie na úrovni 3 % HDP.
Nemôžme však nevidieť, že v Európe vzniká silná politická téma, ako ďalej pokračovať v konsolidácii, aké tempo konsolidácia má mať“ vyhlásil po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu premiér Robert Fico.
Predseda vlády tvrdí, že Slovensko ako krajina so slabým vplyvom na celkovú ekonomiku Európy takéto diskusie apriori neodmieta.
Dohodnú sa, ak budú chcieť aj ostatní
"Naša podmienka zostáva však tá istá. Sme pripravení dohodnúť sa len vtedy, ak sa dohodnú všetky členské štáty Európskej únie na inom tempe konsolidácie verejných financií,“ vyhlásil.
Ak nepadne dohoda na úrovni celej únie a niektoré krajiny budú mať stále iný názor na tempo konsolidácie ako ostatné, slovenská vláda je podľa Fica odhodlaná pokračovať v nastavenom pláne a schodok ďalej znižovať na avizovaných 2,6 % výkonu ekonomiky v roku 2014.