Novela zákona o odpadoch môže znížiť ceny batérií. Kritici jej vyčítajú, že kolektívna organizácia na zhodnocovanie batérií má mať sto členov.
BRATISLAVA. Od septembra by mali staré batérie a akumulátory zhodnocovať len kolektívne organizácie, ktoré majú minimálne sto členov. Zaviesť to má takzvaná baterková novela zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia. Úpravu od nás žiada aj Brusel.
„Toto opatrenie je v praxi ťažko vykonateľné a mohlo by celkom zmonopolizovať trh,“ varuje analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Radovan Kazda.
Ministerstvo podľa svojho hovorcu Maroša Stana tvrdí, že vychádzalo z čísla, že u nás je 860 registrovaných výrobcov a dovozcov. „Nechceme, aby na území Slovenska operovalo viac ako osem kolektívnych organizácií,“ vraví.
Ministerstvo je však podľa neho ochotné pre pripomienky z podmienky na stovku členov ustúpiť.
Spracovanie doma zlacnie
Novelou sa má povoliť aj vývoz batérií. Proti tomu protestuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, žiada stiahnutie novely.
Novela
Hlavné zmeny
- kolektívna organizácia na zhodnocovanie môže vzniknúť, ak je založená najmenej sto výrobcami,
- zruší sa Recyklačný fond a poplatky doň.
„Novela oberá domácich spracovateľov o možnosť slobodného nákupu tejto suroviny na Slovensku,“ varuje hovorkyňa asociácie Miriam Špániková. Možnosť vývozu batérií môže podľa nej viesť k tomu, že bude nedostatok tohto odpadu ako suroviny pre domácich spracovateľov.
Asociácia však zastupuje aj spracovateľa starých batérií spoločnosť Mach Trade zo Serede. Tá by otvorením trhu zrejme musela znížiť ceny.
Vývozu batérií sa ministerstvo životného prostredia neobáva. „Slovenskí spracovatelia na základe trhového mechanizmu musia výrobcom dať také podmienky, ktoré budú pre výrobcu akceptovateľné,“ povedal Stano. Tak nebude žiadny dôvod vyvážať použité batérie a akumulátory do zahraničia, dodal.
Budú lacnejšie baterky?
Novela ruší aj recyklačný fond a poplatky doň. To pozitívne hodnotí Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA, ktorá zhodnocuje elektrický a elektronický odpad. „Novela odstraňuje povinnosť platby za batérie do inštitúcie, ktorá nemala žiadnu zodpovednosť za ich zber a umožňuje výrobcom, aby sa o svoj odpad postarali sami,“ hovorí.
Doteraz museli platiť poplatok do Recyklačného fondu za každý kilogram batérií a akumulátorov uvedených na trh. Poplatok sa im vrátil, len ak preukázali, že dali rovnaké množstvo aj zhodnotiť.
Keďže vyviezť nebezpečný odpad, do ktorého patria aj baterky, na zhodnotenie mimo Slovenska starý zákon o odpadoch zakazoval, domáce spracovateľské firmy nadhodnotili svoje ceny v porovnaní so zahraničnými firmami.
„Výrobca a dovozca musel doteraz platiť oveľa viac, než za európske trhové ceny,“ hovorí Kazda. Výsledkom budú podľa neho nižšie ceny batérií pre spotrebiteľa.