Kolaudáciu má dostať len ten, kto dokáže, že materiál kúpil legálne. Daniari veria, že údaje zo stavebných úradov im pomôžu zmariť podvody s DPH pri stavbách.
BRATISLAVA. Dostať od remeselníka či stavbára ponuku dvojakej ceny - nižšej bez faktúry a vyššej s ňou - je na Slovensku bežné.
Spolu s podvodmi pri vratkách DPH sú práce bez bločka hlavným zdrojom strát pri výbere DPH.
Po sprísnení kontrol registračných pokladníc v službách preto vláda zaostrila na stavebníctvo.
V praxi už budúci rok
Kým v Litve na odhaľovanie čiernych stavieb a daňových podvodov pri nehnuteľnostiach úrady už využívajú službu Street View od Googlu, u nás sa riešenie hľadá v sprísnených požiadavkách pri vydaní kolaudačného rozhodnutia. Kto nepredloží bločky a faktúry za materiál, ktorý na stavbe použil, stavbu mu neodobria.
Novinka by sa mala dostať do novely stavebného zákona, ktorého gestorom je ministerstvo dopravy. Do platnosti by mal vstúpiť v priebehu budúceho roka.
Ministerstvo financií hľadalo vzor v Rakúsku, kde už podobný systém funguje. Na kolaudačnom rozhodnutí sa budú podieľať daňové a stavebné úrady.
„Finančná správa bude mať možnosť vstupovať do kolaudačného procesu,“ potvrdil štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini.
Do 30. júna budúceho roku sa počíta s prepojením informačných systémov stavebných a daňových úradov, v pláne sa hovorí o účinnosti opatrenia od októbra.
„Daňový úrad si potom vytypuje ľudí, ktorých preverí na základe analytických postupov,“ tvrdí štátny tajomník.
Daniari už napríklad využívajú takzvaný dátový sklad, ktorý dokáže analyticky vyhodnotiť „anomálie v správaní daňového subjektu“. Systém hodnotí 59 kritérií. Jeden z modulov dátového skladu dokáže napríklad vyhodnotiť, kedy si podnikateľ uplatnil podozrivo vysoký daňový odpočet a voči komu.
Preklepnúť si stavebníka môžu bez jeho vedomia daniari aj vtedy, ak údaje v daňovom priznaní sú podozrivo nízke a o pár mesiacov neskôr žiada o kolaudačné povolenie na vilu. Ak stavebník doklady nepredloží, budú mu hroziť sankcie a stane sa predmetom daňovej kontroly.
Obmedziť čiernu prácu
„Malo by sa dosiahnuť aj odstránenie čiernej práce, hlavne pri stavebných prácach a rekonštrukciách,“ povedal Pellegrini.
Či firmy nezamestnávajú ľudí načierno, preveruje na základe plánov a podnetov od ľudí aj Národný inšpektorát práce.
Za minulý rok zistil v stavebníctve 166 prípadov nelegálnej práce, vo väčšine prípadov išlo o firmy s jedným až deviatimi zamestnancami. Dostali pokuty od dvetisíc do dvestotisíc eur.
Ako chce Smer zvýšiť výnos z DPH
Ficova vláda si od opatrení, ktoré zavádza, sľubuje menej daňových únikov, a teda vyšší výnos do rozpočtu z DPH.
1. Zloženie finančnej zábezpeky
Podnikateľ, ktorý sa príde dobrovoľne registrovať ako platca DPH, by mal rátať aj s tým, že na účet daňového úradu pošle určitú sumu. Ide o zábezpeku, ktorá môže byť vo výške od tisíc eur do 500-tisíc eur.
Sumu mu povie daňový úrad na základe modelu, ktorý má v počítači. Daňový úrad drží peniaze na účte jeden rok a tie sa neúročia.
Doterajšia prax podľa daňových poradcov ukázala, že pri začínajúcich podnikateľoch bez histórie je kaucia často vo výške dvetisíc eur. Platia ju aj povinne registrovaní platcovia DPH, ak ich daňový úrad vyhodnotí ako rizikových.
2. Mesační platcovia DPH
Od októbra platí aj ďalšia zmena. Kto sa stane platcom DPH, nemôže byť hneď kvartálnym platcom. Daňové priznanie k tejto dani bude minimálne najbližších dvanásť mesiacov podávať každý mesiac. Ak chce byť štvrťročným platcom, môže sa ním stať najskôr po roku a len vtedy, ak jeho obrat za rok neprekročil stotisíc eur.
„Robili sa podvody, že niekto sa zaregistroval ako kvartálny platca, vystavoval faktúry mesačnému platcovi a ten si uplatnil odpočty. Kvartálny platca potom nepodal daňové priznanie a neodviedol daň,“ hovorí daňový poradca Roman Konrád.
3. Bločková lotéria
Vláda chce žrebovaním bločkov motivovať ľudí, aby trvali na tom, že im podnikateľ dá riadny doklad z pokladnice. Najvyššia výhra má byť 18-tisíc eur, žrebovať sa má od jesene každé dva týždne.
4. Čierna listina
Na stránke Finančného riaditeľstva je zoznam platcov DPH, ktorí buď opakovane nepodali daňové priznanie, nezaplatili daň, alebo nie sú zastihnuteľní na adrese sídla.
5. Ratingy podnikateľov
Plán je taký, že Finančné riaditeľstvo bude prideľovať podnikateľom ratingy. Známka má naznačiť, do akej miery je podnikateľ dôveryhodný a či platí dane. Aké budú presne kritériá hodnotenia a či bude firmy hodnotiť už od januára, nie je jasné.
Marianna Onuferová
DPH je pre rozpočet stále problém
Štát za január až apríl vybral na DPH o 80 miliónov eur menej ako vlani za rovnaký čas. Ekonómovia za tým vidia najmä pokles domácej spotreby.
BRATISLAVA. Aprílové čísla ukázali, že štát vybral za štyri mesiace na DPH 1,42 miliardy eur.
Na jednej strane je dosiahnutý výnos v pomere k celoročnému plánu zhruba rovnaký ako vlani v rovnakom období. Keď sa porovná iba absolútna suma, je to menej, ako prišlo do rozpočtu pred rokom. Vtedy výnos z DPH dosiahol zhruba 1,5 miliardy eur.
Ministerstvo financií preto tvrdí, že čísla pri DPH, ale aj podnikateľskej dani sa nedajú medziročne porovnávať. Výnos vlani bol poznačený problémami finančnej správy.
Ekonómovia nižší výber DPH čítajú aj tak, že klesá spotreba, čo napríklad naznačuje aj medziročný pokles maloobchodných tržieb.
„Medziročný pokles DPH potvrdzuje, že domáci dopyt je slabší, ako sú očakávania,“ hovorí hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.
Ďalší dôvod môže byť aj ten, že hospodársky rast ťahá export, ktorý nemá priamy vplyv na výnos daní.
Čo je za tým, chce vysvetliť Inštitút finančnej politiky v júni, keď sa zverejnia nové ekonomické prognóz.
Marianna Onuferová