Do konca mája majú ľudia z bytoviek dostať vyúčtovanie za vlaňajšok.
Hoci povinnosť predkladať vyúčtovanie nákladov v dome ukladá zákon, stále sa vyskytujú prípady, keď neprídu načas či vôbec.
Alebo prípis uvádza iba doplatkovú sumu bez rozpisu, vraví Josef Lounek zo Združenia slovenských spotrebiteľov.
V téme sa dočítate:
Každé sa ráta inak
Pýtate sa
Kde sa chybuje
Nedoplatok treba vyrovnať
Niečo sa dá meniť
Nič alebo priveľa
Legislatíva nestanovuje, ako musí vyúčtovanie vyzerať. „Má byť prehľadné a zrozumiteľné,“ píše Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Vyúčtovanie
Povinnosti
Vyúčtovanie musíte dostať do 31. mája.
Pri teple a teplej vode obsah upravuje vyhláška URSO.
Údaje musia byť za byt i dom.
Tipy
Skontrolujte
Bol vo vyúčtovaní použitý dohodnutý spôsob rozpočítania položiek?
Nespája sa nezlučiteľné? Napr. studená voda s dažďovou vodou.
Zohľadnili sa koeficienty nepriaznivej polohy pri rozpočítaní nákladov na teplo?
Zohľadnili vám pri pomerových rozdeľovačoch tepla výkon radiátora? Údaj sa dá nájsť vo vyúčtovaní.
Na jej webe zitenergiou.sk sa dajú nájsť vysvetlenia, ako sa rozpočítavajú náklady na teplo a teplú vodu.
Aké údaje má vyúčtovanie obsahovať pre túto, spravidla najväčšiu položku, určuje vyhláška. Napriek tomu dokumenty, ktoré chodia domov, bývajú značne rôznorodé.
„Pri konzultáciách sa stretávame s extrémami. Od žiadneho vyúčtovania za niekoľko rokov, cez päťriadkové vyúčtovania vypracované spôsobom predpis – úhrada – náklady – rozdiel až po desaťstranové elaboráty, ktoré sú neprehľadné už tým, že sú také rozsiahle,“ hovorí Otília Leskovská zo Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.
„V žiadnom prípade nepostačuje, ak sú vyčíslené iba mesačné zálohové predpisy, skutočne uhradené platby a skutočné náklady na službu v troch stĺpcoch bez uvedenia ostatných podrobných údajov za dom a byt,“ vraví.
V takomto prípade, aj keď sú údaje správne, vlastník si ich nevie prepočítať, spochybní správnosť a reklamuje.
Mesiac po mesiaci
V domoch s modernejšími pomerovými rozdeľovačmi vykurovacích nákladov už môže byť súčasťou vyúčtovania aj prehľadná tabuľka s uvedením nameraných dielikov v jednotlivých miestnostiach po mesiacoch.
Moderné merače dokážu komunikovať s online systémom a spotreba sa dá kontrolovať už priebežne počas roka.
Každé sa ráta inak
Studená voda
Rozpočítava sa najčastejšie podľa nameranej spotreby. Tam, kde nie sú merače, alebo chýbajú údaje, podľa počtu osôb.
Do výpočtu vstupuje opravný koeficient – zohľadňuje nesúlad pri odpočte z fakturačného meradla na vstupe do domu a z bytových meračov. Za primeraný sa považuje koeficient do 1,2. Ak je vyšší, môže ísť napríklad o únik vody.
Fond opráv a údržby
Platí sa zo zákona podľa spoluvlastníckych podielov. Do podlahovej plochy tvoriacej spoluvlastnícky podiel sa zahŕňa aj štvrtina plochy balkóna či lodžie.
Dažďová voda
Náklady sa v dome rozúčtujú na plochu bytov.
Osvetlenie spoločných priestorov
Rozratúva sa podľa osobomesiacov (na počet osôb) alebo rovnakým dielom na všetky byty. Podľa toho, čo vlastníci na schôdzi alebo na zhromaždení schválili.
Teplo na ohrev vody
Náklady sa v dome pri rozpočítavaní delia na základnú zložku (10 percent z celkových nákladov na dom) a spotrebnú zložku (zvyšok).
Základná zložka sa vyúčtuje rovnakým dielom na každý byt, spotrebná zložka podľa nameranej spotreby na vodomere v byte vrátane koeficientu ako pri studenej vode.
(ht)
Pre zväčšenie kliknite
Pýtate sa
Počet ľudí v byte alebo dlhodobá neprítomnosť ovplyvnia rozpočítanie nákladov. Treba to nahlásiť.
Prenajímam svoj byt v bytovke. Pôvodný počet osôb som nezmenil, hoci je pravda, že keď mám študentov, je ich v byte viac. Môžu mi účtovať viac za osobomesiace napríklad za výťah, hoci som nikoho navyše nenahlásil? Hovoria mi v dome, že vedia, koľko ich tam mám a že musím platiť.
Vlastník bytu je povinný nahlásiť správcovi alebo spoločenstvu počet osôb používajúcich byt. Trvalý pobyt osôb v byte pritom nie je na používanie relevantný – to znamená, že nie je podstatné, či osoby používajúce byt majú, alebo nemajú v ňom trvalý pobyt.
Zvyčajne sa na konci roku, napríklad pri odpočte vody alebo tepla v bytoch dáva vlastníkom podpisovať čestné vyhlásenie o počte osôb počas roku.
Vyhlásenie potom slúži ako podklad na vypracovanie ročného vyúčtovania. Treba si uvedomiť, že nenahlásenie vyššieho počtu osôb, ktoré byt skutočne používajú, je poškodzovaním ostatných vlastníkov, ktorí náklady navyše musia zaplatiť zo svojho.
Nebol som doma celé leto a predsa platím za upratovanie, výťah a tak. Ozaj musím? Je to nespravodlivé.
Pokiaľ vlastník neužíva byt a nahlási to správcovi alebo spoločenstvu, zohľadňuje sa miera využívania spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu (v zmysle § 10 ods. 6 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov).
To znamená, že tie služby, ktoré sa rozpočítavajú na osoby, môžu byť účtované iba za čas, keď sa vlastník zdržiaval v byte. Tieto skutočnosti však musia byť ohlásené.
Odpovedala Otília Leskovská, Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA
Kde sa chybuje
Pri rozpočítaní nákladov za teplo a teplú vodu často chýbajú údaje za dom a odpočet pomerových meračov sa nedá porovnať so spotrebou objektu a tým podielov bytov.
Odpočty nameraných údajov pomerových meračov v bytoch a fakturačného meradla na vstupe do domu často vykazujú neúmerný časový rozptyl, použité koeficienty nepriaznivej polohy vo vyúčtovaní nemožno preveriť. Pri teplej vode sú prirátané aj straty spôsobené cirkuláciou, v súčasnosti nie sú z hľadiska hospodárnosti regulované, vraví Josef Lounek zo Združenia slovenských spotrebiteľov.
Vyúčtovania zahŕňajú podiely na vykurovaní spoločných priestorov aj vtedy, keď v nich nie sú vykurovacie telesá (alebo sú odstavené) a stúpačkové rozvody sú zaizolované.
Prenajaté spoločné priestory nie sú odrátané od tých, ktoré sú v rozpise podielov, a tak ich ľudia platia dva razy.
Technické prepočty energie na kWh sú často chybné (niekedy až s desaťnásobnou odchýlkou – posun desatinnej čiarky). Tiež sú prepočty stále uvádzané v „starých“ jednotkách – GJ.
(ht)
Nedoplatok treba vyrovnať
Reklamujte ihneď. Keď to nevybavíte rýchlo, musíte zaplatiť a potom pýtať peniaze nazad.
Reklamáciu zlého vyúčtovania budete zbytočne posielať štátnej inšpekcii. Treba ju uplatniť u toho, kto rozúčtovanie vypracoval a zodpovedá zaň, vraví Josef Lounek zo Združenia slovenských spotrebiteľov.
Preplatok
Kedy vám ho musia poslať
Lehotu na vyrovnanie preplatku hľadajte v zmluve o správe alebo o spoločenstve.
Tam nájdete pravdepodobne, aj akú sankciu môžete žiadať pri omeškaní(zmluvná pokuta, úrok z omeškania).
To platí aj vtedy, ak správca či spoločenstvo zadali vyúčtovanie nejakej firme.
Lehotu na uplatnenie uvedenú vo vyúčtovaní (býva päť či štrnásť dní od doručenia) Lounek radí brať skôr ako orientačnú: Zákon hovorí, že reklamovať treba bezodkladne po zistení nedostatku.
Na vybavenie reklamácie platí lehota 30 dní. Lehotu na vyrovnanie nedoplatku nájdete v zmluve o správe či o spoločenstve. Zvyčajne býva 30 až 60 dní.
Ak nebola reklamácia ukončená v tejto lehote, neznamená to, že nedoplatok nemusíte uhradiť, upozorňuje advokát Dávid Štefanka. V niektorých prípadoch je možné peniaze zložiť do súdnej úschovy.
Ak sa reklamácia ukáže ako opodstatnená, peniaze vymáhajte nazad.
Na Slovenskú obchodnú či na Štátnu energetickú inšpekciu sa obráťte, až keď reklamácia nebola vybavená správne. Doplnené 26.5. 2014: Kompetencie energetickej inšpekcie od mája 2014 prešli na Slovenskú obchodnú inšpekciu.
(ht)
Niečo sa dá meniť
Ako správne rozdeliť náklady na teplo v bytovke?
Náklady na vykurovanie sa v bytovom dome delia na základnú a spotrebnú zložku. Základná sa vlastníkom rozpočítava podľa podlahovej plochy bytu, spotrebná podľa toho, čo zaznamenali v byte merače. Informácie o hodnotách by ste mali nájsť vo svojom vyúčtovaní.
Vyhláška ÚRSO určuje pomer na rozpočítanie základnej a spotrebnej zložky na 60 percent na plochu bytu a 40 na meradlá.
Tento pomer podľa Otílie Leskovskej zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku optimálne zohľadňuje prestup tepla medzi miestnosťami pri určovaní tepla v bytoch.
„V prípade zateplených domov je prestup tepla do vonkajšieho prostredia podstatne menší, preto by mal byť podiel prislúchajúci ploche bytu ešte väčší,“ zdôrazňuje Karol Kehér zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.
Aj vyhláška pripúšťa, že odporúčaný pomer môžu vlastníci zmeniť hlasovaním v dome. Podobne to platí pre koeficienty, ktoré zohľadňujú nepriaznivú polohu miestností v niektorých bytoch (na prízemí, severná stena a podobne).
Na schválenie spôsobu rozpočítavania treba nadpolovičnú väčšinu zúčastnených na schôdzi, hovorí Leskovská. To však môže byť diskriminačné, lebo ide o najväčšiu položku v dome.
Pri písomnom hlasovaní už musí súhlasiť nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov v dome.
Pri schvaľovaní rozpočítavania robia vlastníci často chyby – dôsledkom potom je, že niekto platí neprimerane veľa a iný málo.
Najčastejšou chybou býva, že sa koeficienty nezmenia po zateplení bytovky, čo podstatne mení pomery v dome, hovorí Matúš Izakovič z firmy ESM Yzamer, ktorá robí monitoring energií.
(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)