Podmienka vysokej odmeny je podľa niektorých právnikov v rozpore so zákonom.
BRATISLAVA. Právnická kancelária či poradenská firma, ktorá bude radiť vláde pri vyvlastnení zdravotných poisťovní, musela mať v posledných troch rokoch aspoň tri zákazky, za ktoré dostala najmenej pol milióna eur.
Takúto podmienku navrhuje dať do tendra na poradcu ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Ak ju od toho jej kolegovia vo vláde neodhovoria, riskuje, že meškanie tendra sa pre spochybňovanie predĺži.
Istotu, že o pozíciu poradcu pri vyvlastňovaní sa pobijú len skúsené firmy, ktoré už robili mnohomiliónové obchody, môže mať štát aj bez spornej podmienky.
Stačia mu na to ostatné kritériá, ktoré ministerstvo do tendra navrhuje.
Chcú drahých
Výber poradcu
Požiadavka na právne služby
aspoň päť zákaziek za posledné tri roky s predmetom predaj či fúzia,
aspoň jedna na zastupovanie v medzinárodnej arbitráži,
aspoň jedna, ktorá zahŕňa poradenstvo v zdravotníctve či v komerčnom poistení,
aspoň dve, ktoré sa týkali zastupovania v občianskom súdnom konaní alebo pri mimosúdnom riešení sporov aspoň za 10 mil. eur bez DPH,
odmena za poskytnutie právnej služby aspoň v troch zákazkách bola 500-tisíc eur bez DPH.
Podmienka vysokej odmeny sa viacerým advokátom nepozdáva. Podľa niektorých z nich vyberá firmy nie podľa kvality, ale podľa toho, či sú drahé.
„Štát v podstate priamo hovorí, že si vyberie len tie najdrahšie advokátske kancelárie. Ak sa o zákazku budú zaujímať dve kvalitou a skúsenosťami porovnateľné kancelárie, na tendri sa bude môcť zúčastniť iba tá, ktorá za podobné poradenstvo fakturovala aspoň pol milióna eur,“ hovorí partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c Andrej Leontiev.
Podmienka je v rozpore so zákonom aj podľa advokáta Tomáša Kamenca z advokátskej kancelárie Dedak & Partner.
To, že si niekto dohodol za svoje služby takúto vysokú odmenu, podľa neho nesvedčí o jeho technickej alebo odbornej spôsobilosti.
„Diskvalifikuje to subjekty, ktoré sú schopné pre klienta dodať kvalitné služby za primeranú, výhodnú odmenu,“ dodáva. Účasť v súťaži ešte zvážia.
Zbytočná podmienka
Advokát Peter Šťastný z kancelárie Allen & Overy nesúhlasí. Podmienka veľkosti obratu je podľa neho legitímna, hoci nadbytočná.
Ostatné požiadavky ministerstva totiž podľa nich zaručujú , že sa môžu prihlásiť len veľké a skúsené firmy, ktoré už na veľkých projektoch robili.
„Táto podmienka má najmenšiu výpovednú hodnotu o skúsenostiach uchádzača,“ hovorí advokát Peter Šťastný z Allen & Overy.
Problémom je podľa Martina Javorčeka z advokátskej kancelárie Maple&Fish kombinácia podmienok.
„Kritériá súťaže môže splniť iba slovenská kancelária zapojená do medzinárodnej siete alebo vytvorené konzorcium.“
Na Slovensku tak bude len málo firiem, ktoré podmienky môžu spĺňať, hovorí Ján Azud z advokátskej kancelárie Ružička Csekes. Tá sa do súťaže zrejme prihlási.
Štát to žiada bežne
Ministerstvo sa bráni. „Pri takýchto rozsiahlych a komplexných transakciách je potrebná účasť kvalifikovaného poradcu, disponujúceho personálnymi a technickými kapacitami a dostatočnými skúsenosťami,“ povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Ako vznikla práve suma pol milióna, nevysvetlila.
Advokáti tvrdia, že podmienka vysokých tržieb je v štátnej správe bežná. „Súkromný zadávateľ by takéto kritérium zrejme nepoužil a oslovil by kancelárie podľa referencií a skúseností,“ hovorí Šťastný z Allen & Overy.