Daniari zvažujú, že by mohli preverovať bločky ku kolaudácii len od rizikových podnikateľov.
BRATISLAVA. Úrady skolaudujú v budúcom roku stavby len tým firmám a jednotlivcom, ktorí predložia stavebnému úradu bločky a faktúry za materiál, čo na stavbe použili.
S takýmto riešením rátal štát pred niekoľkými dňami.
Včera už daniari pripustili, že štát môže postupovať pri udeľovaní niektorých kolaudačných rozhodnutí miernejšie.
Ľudia aj firmy síce budú nosiť pred kolaudáciou na stavebné úrady bločky za materiál, ktorý použili pri výstavbe domu, ale finančná správa by nemala vstupovať do kolaudačných konaní bežných ľudí.
Šéf Finančného riaditeľstva František Imrecze tvrdí, že povinnosť dokladovať faktúry sa má zamerať hlavne na stavebné firmy, nie na malých stavebníkov, ktorí si dom postavia svojpomocne.
Novinka bude súčasťou novely stavebného zákona.
Dve možnosti riešenia
Varianty
Kolaudačné konanie
Prvá možnosť: okrem žiadosti na stavebný úrad, projektovej dokumentácie, zamerania stavby a stavebného denníka by mali firmy aj bežní ľudia zdokladovať materiál, ktorý na stavbe použili.
Druhá možnosť: finančná správa by mohla vyzvať firmy, aby predložili bločky.
Práve firmy majú najväčší podiel na tom, že vlani v stavebníctve uniklo na daniach 136 miliónov eur. Postup, ako dane unikajú, je jednoduchý.
Firma dostane zákazky na stavbu nehnuteľností. Kúpou stavebného materiálu jej vznikne odpočet dane, ale materiál predá bez DPH.
Úniky na daniach vyrieši buď tým, že fiktívne vyvezie tovar do zahraničia alebo firmu položí.
Pre stavebníka, ktorý si dal dom postaviť, tak prestane existovať partner na prípadné reklamačné konania.
Dokladanie bločkov a faktúr má vzťahy medzi stavebníkom a stavebnou firmou sprehľadniť, tvrdí šéf daňovej a colnej sekcie Daniel Čech.
Uvažuje sa o dvoch alternatívach, ako by malo dokladovanie faktúr prebiehať.
Ak sa daniari s ministerstvom dopravy a výstavby, ktoré je gestorom zákona, dohodnú na prvom variante, budú musieť stavebnému úradu odovzdať všetky bločky a faktúry nielen firmy, ale aj bežní stavebníci.
Ak ich neodovzdajú, s odobrením stavby sa môžu rozlúčiť. Ak o udelení kolaudačného rozhodnutia rozhodne stavebný úrad, finančná správa ho bude akceptovať, pretože sa predpokladá, že stavebník predložil všetky potrebné dokumenty, teda aj bločky a faktúry.
Druhou alternatívou je, že daniari dostanú viac právomocí, budú môcť vstupovať do kolaudačného konania. Bločky na materiál budú musieť firmy predložiť na vyžiadanie finančnej správy.
Kontrolóri si ich vyžiadajú od nich či od stavebného úradu. Budú však vyzývať len rizikové subjekty. Táto možnosť je podľa daniarov reálna, ak bude „vykonateľná a nevyvolá priveľký odpor“. Problém môže nastať, ak by sa kolaudačné rozhodnutia predlžovali.
So zoznamom materiálov
Aby mohol stavebný úrad overiť, že firma žiadny materiál nezatajila, štát zvažuje, že by v rámci projektovej dokumentácie firma pripojila aj takzvaný výkaz výmer. Ide o zoznam materiálov, ktoré sa na stavbe použijú.
Výkaz výmer dnes slúži na ochranu investorov, aby vedeli, koľko bude stavba stáť. Nie je však povinný.
„Ak sa stavebník s firmou dohodne na cene, je to uvedené rovno v zmluve. Na základe toho si ľudia vyberajú firmu,“ tvrdí Vladimír Jurík zo Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska.
Poctivým stavebným firmám je podľa Juríka jedno, aká úprava zákona prejde, lebo si bločky a faktúry odkladajú. Prísnejšia úprava však postihne podnikateľov, ktorí sa daniam vyhýbajú.
Daniari priznávajú, že nemajú kapacity, aby vstupovali do všetkých kolaudačných konaní, ročne ich je 60-tisíc. Pri kontrolách sa preto zameriavajú na rizikové firmy. Využívajú na to dátový sklad, ktorý dokáže vyhodnotiť anomálie v správaní firmy.
Ak je napríklad v strate, má nedoplatky na DPH a žiada o kolaudáciu novej nehnuteľnosti, daniari si ju preklepnú, z čoho ju financovala.
Daniari sa chcú prepojiť so systémom stavebných úradov. Zabezpečiť to má IT systém, ktorý sa prepojí s dátovým skladom. Doň budú tiecť dáta z registra obyvateľstva, živnostenského registra či katastra. Viac dát presnejšie identifikuje rizikové firmy.