TCHAJ-PEJ, BRATISLAVA. Technický škrob v tradičných pochúťkach či rezancoch z Taiwanu straší Európsku úniu.
Množstvo výrobkov dovážaných z ostrovného štátu s týmto škrobom totiž môže poškodiť obličky či žalúdok.
Či boli dovezené nekvalitné potraviny aj na Slovensko, už úrady vyšetrujú.
Brusel ich preveruje
Taiwanci varovali Európsku komisiu, lebo výrobky s obsahom priemyselného škrobu vyviezli do Holandska a Švajčiarska. Odtiaľ sa mohli rozšíriť do iných štátov Európy.
„Od týchto štátov očakávame reakciu, kam boli výrobky distribuované ďalej,“ reagovala Paulína Komarová zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Podrobnosti by mali mať, keď ich Taiwanci pošlú do Bruselu.
Česká televízia informovala, že Česko varovali pred nebezpečnými potravinami diplomati, čo nie je obvyklé. „Nás informovali cez Rýchly výstražný systém pre potraviny,“ povedal hovorca ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala.
Ide síce o systém varovania medzi členmi Únie, no pred potravinami z Taiwanu v ňom varovala Komisia, keď zistila dovoz rizikových potravín do Európy.
Výrobcovia protestujú
Kým Únia rieši, kam boli potraviny dovezené, taiwanskí výrobcovia svojej vláde zazlievajú, že sa ich pred zahraničím nezastala. Domáce testy totiž v rezancoch nič zakázané nenašli.
Priemyselný škrob našli v Singapure, kde stiahli výrobky jedenástich firiem. Taiwanská vláda potom bez ďalších testov zverejnila mená výrobcov, čo ich pohnevalo.
„Slíže robíme podľa tradičného receptu z múky, vody a soli. Výrobok sa suší na slnku,“ povedal pre Taipei Times jeden z obvinených výrobcov.
Poprel, že by používali škrob. Testy bez nálezu zakázaných látok potvrdila aj taiwanská vláda. Tá teraz bude žiadať zo Singapuru viac informácií o ich zistení.
Taiwan si chce zachovať povesť spoľahlivého dodávateľa aj sprísnením zákona o hygiene potravín. Podľa návrhu zákona hrozia tomu, kto pridá do potravín nebezpečné chemikálie, dva až sedem rokov väzenia. Ak spôsobí vážne škody, hrozí mu desať rokov, ak niekto zomrie až doživotie.